Jarosław Thiel: Domówka będzie połączeniem wiolonczeli z tematyką pasyjną

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 13:47
- Chcę zaprosić Państwa do szczególnego okresu, czyli początków XVIII wieku, kiedy wiolonczela w takiej postaci, jaką dziś znamy, dopiero się rodziła. Usłyszymy zatem mieszankę utworów z tego czasu: Vivaldiego, Caldara, Haendla - opowiadał Jarosław Thiel, który w najbliższą sobotę (3.04) będzie gospodarzem kolejnej "Domówki z Dwójką".
Jarosław Thiel
Jarosław ThielFoto: Łukasz Rajchert

1200x660_Jarosław-Thiel_1.jpg
Muzyka na Wielką Sobotę. Zaprasza Jarosław Thiel

Posłuchaj
17:13 Poranek Dwójki 1.04.2021 Thiel.mp3 Wiolonczelista Jarosław Thiel zaprasza na koncert w audycji "Domówka z Dwójką" (Poranek Dwójki)

Jarosław Thiel to muzyk, który zaprezentuje się podczas kolejnej odsłony cyklu kameralnych koncertów w Dwójce. Tym razem będzie to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ odbędzie się w Wielką Sobotę, czyli dniu szczególnym dla chrześcijan. Dlatego zostanie poświęcony dwóm Mariom: Marii Magdalenie i Maryi Matce Bożej.

- To one towarzyszyły Jezusowi podczas męki ukrzyżowania i podczas pogrzebu - podkreślił wiolonczelista. - Myślę, że to jest postawa, której potrzebujemy w dzisiejszych czasach, czyli towarzyszenie w cierpieniu. Piękne jest zdanie, że Maria Magdalena i jeszcze inna Maria usiadły naprzeciwko grobu, gdy wydawało się, że już nic nie można zrobić. Towarzyszenie jest jedynym lekarstwem, które koi w sytuacjach ostatecznych i to jest przesłanie kobiet, które były na Golgocie.

Również repertuar podkreśla atmosferę tego wyjątkowego dnia. - Najpierw będzie to Sonata na wiolonczelę i basso continuo Antonia Vivaldiego, potem fragment większej kompozycji – aria z oratorium Antonia Caldary: Maddalena ai piedi di Cristo, czyli Magdalena u stóp Chrystusa z piękną partią solową wiolonczeli. Całość zamknie antyfona maryjna Salve Regina, udźwiękowiona przez Haendla podczas jego pobytu na początku XVIII wieku we Włoszech. Tam też znajdziemy eksponowaną partię dla wiolonczeli - zdradził Jarosław Thiel.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Wiolonczeliście towarzyszyć będzie Aleksandra Turalska - sopranistka, śpiewaczka Chóru Narodowego Forum Muzyki, a także Aleksandra Rupocińska - klawesynistka, którą usłyszymy również w partii organowej. Obok nich wystąpi skrzypek Zbigniew Pilch - koncertmistrz Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz we Wrocławiu.

Tym razem Domówka nie odbędzie się jednak w mieszkaniu artysty. - W moim prywatnym domu brakuje mi instrumentów, potrzebnych do wykonania repertuaru, jaki dla Państwa przygotowaliśmy. Dlatego przeniesiemy się do gościnnych murów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, z którą to instytucją współpracują wszyscy muzycy, zaproszeni do udziału sobotnim w koncercie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jarosław Thiel (wiolonczelista, dyrygent)

Data emisji: 1.04.2021

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

Sławek i Różański. Muzyczna kontemplacja Wielkiego Tygodnia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 19:53
- W "Domówce z Dwójką", tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia, zwrócimy się ku duchowości - mówiła skrzypaczka Maria Sławek, która dla słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia wystąpił z pianistą Piotrem Różańskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Sławek: nasza Domówka będzie doświadczeniem intymnym

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 17:00
- Nie chcieliśmy grać czegoś, co byłoby ewidentnym nawiązaniem do Wielkanocy. Ale trudno by nam było zupełnie abstrahować od tego, że te święta się zbliżają. Chcieliśmy też pozostać w zgodzie ze sobą, tym samym utwory, które wybraliśmy, są zaproszeniem do introwertycznych, wewnętrznych rozmyślań - mówiła w Dwójce Maria Sławek, która wraz z pianistą Piotrem Różańskim zagra na najbliższej "Domówce z Dwójką" (27.03).
rozwiń zwiń