"Prof. Lucjan Kaszycki był twórcą niesłychanie wszechstronnym"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 10:30
- Co jest kluczem jego twórczości? Uważał, że najważniejsza jest dramaturgia w utworze i stawiał ją na pierwszym miejscu - mówiła o dorobku zmarłego w czwartek (6.05) prof. Lucjana Kaszyckiego prof. Alicja Gronau, kompozytorka i pedagog z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. 
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały promocyjne

Posłuchaj
08:00 Poranek Dwójki 6 maj 2021 08_47_56.mp3.mp3 Prof. Alicja Gronau wspomina prof. Lucjana Kaszyckiego (Poranek Dwójki)

W połowie lat 70. Lucjan Kaszycki związał się z obecnym Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Tam właśnie spotkała go prof. Alicja Gronau, także przy okazji przygotowań do wydania książki o kompozytorze. - To był szereg spotkań w czerwcu 2008 roku, książka została wydana w 2012 - opowiadała współautorka wydawnictwa. - Spotkania były rodzajem rozmów nagrywanych, które złożyły się na długi, obszerny wywiad rzekę.

Jaki obraz wyłonił się z wielogodzinnych rozmów z kompozytorem? - Był człowiekiem niezmiernie ciepłym, życzliwym. Chyba wszyscy pamiętają jego uśmiech, sposób odnoszenia się, z uwagą, chętnie słuchał. Znakomicie się z nim gawędziło - wspominała prof. Gronau.

Lucjan Kaszycki PAP 1200.jpg
W wieku 89 lat zmarł prof. Lucjan Kaszycki

Współpracował z teatrem, filmem, rozwijał kompozycje filmowe w większe formy orkiestrowe, także pisał piosenki. Swoją twórczością odpowiadał na potrzeby szerokiej publiczności. - Można dodać do tego muzykę na taśmę, którą sam tworzył. Początkowo na magnetofonie, który, jak wspominał, przywiózł ze Związku Radzieckiego. Potem miał studio domowe - mówiła współautorka książki "Kaszycki".

Na pierwszym miejscu w twórczości kompozytora, niezależnie od podejmowanego gatunku muzycznego, stała dramaturgia utworu. Dźwiękiem także malował. - Uważał, że dobra muzyka to taka, która operuje zmiennością, ruchem, zmierzaniem ku czemuś - zaznaczyła prof. Gronau.

Źródło: TVP VOD/OPOLE 2015 - Sława Przybylska - "Pamiętasz była jesień"

Muzyka: Lucjan Kaszycki

***

Prof. Lucjan Marian Kaszycki urodził się 27 września 1932 w Krakowie. Kompozycję ukończył w 1957 roku w klasie Stanisława Wiechowicza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. 

Jego kompozycje znalazły się w repertuarze Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestry i Chóru Polskiego Radia w Krakowie, Chóru Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Stworzył muzyką do ok. 150 dramatów scenicznych, wystawianych w Krakowie (Teatr Stary), Warszawie (Teatr Studio, Teatr Powszechny, Teatr Rozmaitości, STS, Operetka Warszawska), Gdańsku, Gdyni, Poznaniu, Rzeszowie, Lublinie, Tarnowie i Częstochowie.

Skomponował także ścieżki do 48 filmów fabularnych, dokumentalnych, oświatowych i animowanych, słuchowisk radiowych, spektakli telewizyjnych i przedstawień lalkowych. Spod jego pióra wyszło wiele popularnych piosenek, pieśni, ballad i songów. 

Od 1974 związał się z Akademią Muzyczną w Warszawie, gdzie wykładał propedeutykę muzyki współczesnej, instrumentację symfoniczną, aranżację, prowadził zajęcia z zakresu muzyki jazzowej i rozrywkowej. W 1984 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, zaś w 2002 profesora sztuk muzycznych. Od 1992 do 2003 prowadził klasę aranżacji w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzowej I i II stopnia im. Krzysztofa Komedy w Warszawie, której był współzałożycielem.

2002 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: Culture.pl

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Prof. Alicja Gronau (kompozytorka, pedagog)

Data emisji: 6.05.2021

Godzina emisji: 8.45

uk

Czytaj także

Łukasz Borowicz: Bergson jest almanachem muzycznej Europy swojego czasu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 11:00
- Można powiedzieć, że Michał Bergson jest prototypem dwudziestowiecznych kompozytorów kameleonów, którzy próbują różnych stylów i różnych podejść - mówił dyrygent Łukasz Borowicz w "Poranku Dwójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poezja Zagajewskiego: "nie trzeba wielu słów"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 14:03
- Przypominał nam, że słowa podlegają manipulacji, można je dowolnie zmieniać. Przypominał, że dzieje się coś bardzo okrutnego, dlatego że zmienia się nam rzeczywistość - w "Poranku Dwójki" wraz z Iwoną Smolką, dziennikarką Polskiego Radia, pisarką, krytykiem literackim powróciliśmy do twórczości Adama Zagajewskiego.  
rozwiń zwiń