Kasia Pietrzko: rękawy mamy zakasane

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 11:15
- Nie wiemy, co nas czeka. Jak rynek muzyczny, zwłaszcza ten międzynarodowy, będzie wyglądał, ale myślę, że w Polsce całe lato będziemy grali - zapowiadała w "Poranku Dwójki" Kasia Pietrzko, pianistka, kompozytorka, aranżerka, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej.
Kasia Pietrzko
Kasia PietrzkoFoto: Wojciech Kusiński/PR

W 2017 roku zadebiutowała albumem "Forthright Stories". Ma za sobą koncerty m.in. na festiwalach w Hiszpanii, Serbii, Rumunii, Słowacji, Czechach, Węgrzech i w Chinach. W 2020 roku artystka wraz ze swoim zespołem Kasia Pietrzko Trio uświetniła festiwal jazzowy w Brnie – na jednym afiszu z kwartetem Branforda Marsalisa, w Hamburgu w NDR Jazz – Rolf-Liebermann-Studio, na marokańskim festiwalu Jazz au Chellah oraz na europejskim festiwalu 12Points, w klubie Bimhuis w Amsterdamie.

Posłuchaj
12:12 poranek Dwójki Kasia Pietrzko 7 maj 2021 09_30_03.mp3 Rozmowa z kompozytorką, pianistką jazzową Kasią Pietrzko (Poranek Dwójki)

 

W miniony weekend Kasia Pietrzko Trio jako jedyna polska formacja wzięło udział w prestiżowym wydarzeniu Jazzahead. 

Po raz pierwszy na wspomnianych targach pianistka pojawiła się trzy lata temu, kiedy to polskie stoisko było obficie reprezentowane. To wydarzenie pozytywnie wpłynęło na ścieżkę jej kariery. - Trzy lata temu pojechałam tam na własną rękę. Udało mi się złapać mnóstwo nowych kontaktów - opowiadała. - I w tym roku inaczej byłam traktowana.

Zobacz wszystkie koncerty z cykl JAZZ.PL >>>>

Tegoroczny koncert tria został przyjęty entuzjastycznie, chociaż nie był to występ na żywo, ale nagrany w Warszawie i premierowo odtworzony online. Po transmisji uczestnicy targów spotkali się na specjalnej platformie internetowej. - Dla artysty, który nie ma menadżera i działa na własną rękę, wydaje płyty, bukuje koncerty i jest dla siebie szefem, było to duże wyzwanie - podkreśliła Kasia Pietrzko. - Ja, żeby coś załatwić lubię porozmawiać, napić się kawy. Wtedy wiem, czy jestem w stanie z tym człowiekiem współpracować.


piotrowicz kamil_6590 1200.jpg
Kamil Piotrowicz na Międzynarodowy Dzień Jazzu [ZOBACZ WIDEO]

W związku z przesuniętymi terminami wielu zeszłorocznych występów, część wydarzeń w tym sezonie jest już zajęta. To trudna i wymagająca kreatywności sytuacja dla twórców. Zdaniem naszej rozmówczyni, czeka nas ciekawe, muzycznie wypełnione lato. - W Polsce na pewno wszyscy zakaszemy rękawy, zarówno artyści jak i dyrektorzy domów kultury i festiwali, żeby działo się jak najwięcej - przekonywała. - Jestem pozytywnie nastawiona.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Kasia Pietrzko (pianistka, kompozytorka, aranżerka)

Data emisji: 7.05.2021

Godzina emisji: 9.30

Zobacz więcej na temat: Jazz Dwójka Roch Siciński
Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 08:00
O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem gwiazda EtnoKrakowa - Zakir Hussain opowiadał w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń