Polacy z operowymi Oscarami. "Nasi śpiewacy mają na świecie mocną pozycję"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 11:27
W poniedziałek (10.05) odbyła się gala International Opera Awards 2020. Wśród laureatów najważniejszej i najbardziej prestiżowej nagrody w branży operowej znaleźli się kontratenor Jakub Józef Orliński, scenografka Małgorzata Szczęśniak i Teatr Wielki w Poznaniu. - Świadczy to o jednym: Polacy aktywnie uczestniczą w życiu operowym - komentował Jacek Marczyński, krytyk muzyczny.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tepikina Nastya/Shutterstock

Posłuchaj
14:46 Poranek Dwójki 11.05.2021 opera awards.mp3 Jacek Marczyński o trzech polskich statuetkach International Opera Awards 2020 (Poranek Dwójki)

Jakub Józef Orliński 1200.jpg
Jakub Józef Orliński: utwory są ze mną jednością

Łącznie Polacy byli nominowani w pięciu kategoriach. Jacek Marczyński zwracał uwagę na podniesienie prestiżu polskiej opery w świecie, jakie dokonało się w ciągu zaledwie kilkunastu lat.

- Właściwie jeszcze na początku tego stulecia byliśmy taką trochę peryferią. Nie współpracowaliśmy z instytucjami w innych krajach, nie produkowaliśmy wspólnie spektakli, nie zapraszaliśmy wybitnych realizatorów. Nasi artyści, reżyserzy, scenografowie rzadko wystawiali za granicą. Dziś sytuacja pod tym względem jest diametralnie inna. Do tego dodajmy jeszcze mocną pozycję polskich śpiewaków - argumentował gość "Poranka Dwójki".

A skoro o śpiewakach mowa, kontratenor Jakub Józef Orliński został nagrodzony Opera Awards 2020 za album "Facce d'Amore" w kategorii "najlepsza płyta solowa". - To przykład artysty, który jest bardzo wysoko ceniony przez znawców opery, którzy interesują się muzyką dawną głębiej niż przeciętny widz. Z drugiej strony potrafił zdobyć publiczność niezwiązaną na co dzień z operą. Ta liczba wyświetleń na jego kanale YouTube jest doprawdy imponująca. Można go porównać z takimi ikonami opery jak Maria Callas. Świadczy to o jego sukcesie - podkreślał Jacek Marczyński.

Docenieni za osobowość i nowe spojrzenie

Nagroda powędrowała także do Małgorzaty Szczęśniak, którą uhonorowano za "osobowość scenograficzną". - Bardzo się cieszę z tej nagrody, bo jest to docenienie jej ogromnego wkładu w inscenizacje Krzysztofa Warlikowskiego. Przypomnijmy, że jest to stały tandem pracujący od wielu lat zarówno w operze, jak i w teatrze dramatycznym. Krzysztof Warlikowski był już w przeszłości doceniany przez jury tej nagrody. Teraz przyszła kolei na osobę, która odgrywa bardzo istotną rolę w kształtowaniu jego wizji scenicznej - tłumaczył krytyk muzyczny i publicysta.

Czytaj także:

Opera Awards przyznano również polskiej instytucji - Teatrowi Wielkiemu w Poznaniu za wystawienie opery "Paria" Stanisława Moniuszki. Wyreżyserował ją Graham Vick, a jury doceniło spektakl w kategorii "opera odkryta na nowo".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jacek Marczyński (krytyk muzyczny, publicysta)

Data emisji: 11.05.2021

Godzina emisji: 8.30

pg

Czytaj także

Michał Znaniecki: "Opowieści Hoffmanna" to spektakl ważny z bardzo wielu względów

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 17:00
- To nigdy nie była opera uniwersalna, ona mówiła o niesamowitości, która nastąpi kiedyś w świecie - mówił Programie 2 Polskiego Radia Michał Znaniecki, reżyser i scenograf "Opowieści Hoffmanna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego". Od komponowania do gotowania

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 11:30
- Gioacchino Rossini specjalizował się w różnych rodzajach mięs. Do dziś słynne są filety wołowe à la Rossini. Na całym świecie przywołuje się to jako recepturę mistrza. My również przywołujemy filety wołowe w naszej sztuce. Gdy spektakl był grany na żywo, można było nawet dostać przepis - mówiła w "Poranku Dwójki" Natalia Babińska, reżyserka spektaklu operowego "Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego".
rozwiń zwiń