Jakub Józef Orliński: utwory są ze mną jednością

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 13:01
- Jako śpiewak lubię, kiedy mam możliwość kreowania postaci razem z reżyserem. Wtedy postać jest najprawdziwsza. Tak samo przygotowuję recitale i występy - mówił podczas spotkania ze słuchaczami w audycji Café "Muza" kontratenor Jakub Józef Orliński.
Jakub Józef Orliński
Jakub Józef OrlińskiFoto: PR2

Po każdym jego koncercie ustawiają się długie kolejki - po autografy, wspólne zdjęcia, by porozmawiać. Nie możemy na razie umówić się na koncert, ale zaprosiliśmy Państwa na spotkanie z kontratenorem Jakubem Józefem Orlińskim do Café "Muza".


Posłuchaj
58:17 2021_04_25 10_00_05_PR2_Cafe_Muza.mp3 Jakub Józef Orliński w niezobowiązujących rozmowach ze słuchaczami (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Publiczność kocha nie tylko jego głos, ale też ten niezwykły kontakt, szczególne chwile we foyer i… jest to uczucie odwzajemnione. Zdarza się, że za kulisy przychodzą osoby, które po raz pierwszy znalazły się na koncercie muzyki poważnej. - W Frankfurcie dawaliśmy recital z Michałem Bielem, moim pianistą i przyjacielem - wspominał śpiewak. - Wiele młodych osób zostało po koncercie, żeby podzielić się informacja, że był to ich pierwszy klasyczny koncert w życiu, i że będą dalej szukać w tym świecie. To jest bardzo budujące.

Owoce lockdownu

Dokładnie rok temu, w czasie pierwszego pandemicznego zamknięcia,  Jakub Józef Orliński wraz z Aleksandrem Dębiczem wystąpili podczas "Domówki z Dwójką". Był to jeden z wielu występów zrealizowanych przez ostatnie miesiące online.

Zobacz też: "Domówka z Dwójką". Aleksander Dębicz: czuję publiczność za ekranem telefonu >>>

Przymusowo zatrzymani "na miejscu" muzycy nie próżnowali, dzięki czemu powstało także nagranie "Adela", które jest tytułowym utworem z najnowszego albumu duetu – wspomnianego już pianisty Aleksandra Dębicza i gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego. Dołączył do nich nasz gość. - To wszystko powstało z potrzeby muzykowania. Byliśmy w Warszawie i chcieliśmy coś zrobić.

Zobacz wideo

Technika czy natura

Zapytany przez słuchacza o technikę jaką śpiewa, Jakub Józef Orliński tłumaczył jak wydobywa najwyższy z męskich głosów przy dość niskim tembrze w trakcie mówienia. - Mój głos jest jak najbardziej naturalny. Dość mocno reaguję na opinie, że głoś kontratenorowy jest fałszywy - podkreślił. - To, jak szybko rozwinęła się technika głosu kontratenorowego sprawia, że on staje się jednym z normalnych głosów. Kontratenorzy korzystają z techniki nazywanej folsetową. Z rejestru głowowego i większego napięcia strun głosowych potrafimy wydobyć wyższy rejestr. 

ah_2020_Orliński Pastuszka 1200.jpg
Actus Humanus: Jakub Józef Orliński i {OH!} Orkiestra Historyczna. [WIDEO]

Mistrzem i autorytetem w sztuce jest dla naszego gościa Andreas Scholl, także kontratenor. Artyści mieli okazję występować na jednej scenie. - Dla mnie jest to gigantyczne wspomnienie. Śpiewaliśmy razem w Rodelindzie we Frankfurcie. On "Dove sei", flagową swoją arię. Słuchałem jej tysiące razy na nagraniach - wspominał. - Nagle się okazuje, że stoję za ścianą i człowiek, którego tak wielbię śpiewa to "Dove sei", które brzmi jeszcze lepiej niż na płycie.

Co było dalej? - Wychodzę do niego, mam zaśpiewać recytatyw, ale byłem w takim szoku, że stoję koło mojego herosa, że nie byłem w stanie nic z siebie wydobyć - przyznał Jakub Orliński. - A on się tylko uśmiechnął i powiedział, że wszystko będzie dobrze.

Zobacz zapowiedź:


***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadziła: Magdalena Łoś-Komarnicka

Gość: Jakub Józef Orliński (kontratenor)

Data emisji: 25.04.2021

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Lilianna Stawarz: utwory Geminianiego są bliskie mojemu sercu

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 20:26
- Od VII Concerto zaczynają się bardzo przyjemne impresje na temat Corellego. Pojawia się ręka mistrza, która wprowadza nowe kontrapunkty, nowe linie melodyczne, które mamy już zasłuchane i zapamiętane z Corellego. Ten Corelli u Geminianiego jest bardzo słodki - mówiła w Dwójce klawesynistka Lilianna Stawarz, która wraz z Royal Baroque Ensemble wykona dzieła włoskiego kompozytora barokowego na festiwalu Actus Humanus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Józef Orliński: staram się odbiegać od powielania jednej interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 13:08
- Jak ćwiczę rzeczy z zespołem Il Pomo d'Oro, z pianistą Michałem Bielem czy z kimkolwiek innym, to jednak zawsze dochodzi do tego aspekt publiczności, atmosfery, danego miejsca, danego momentu. Dlatego zmieniam jakieś małe rzeczy, interpretacyjnie też to inaczej wygląda. Zawsze się staram, żeby to były jednak unikatowe wykonania - mówił znakomity śpiewak.
rozwiń zwiń