Krystian Lada: teatr operowy to miejsce, gdzie jest przestrzeń na dialog

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 19:23
- Sztuka może mieć flirt z aktywizmem, ale w gruncie rzeczy jest czymś innym. Wierzę, że sztuka, a zwłaszcza teatr operowy, musi być przestrzenią budowania dialogu. Im bardziej podzielone społeczeństwo, tym więcej potrzeby wspólnej agory - mówił w Programie 2 Polskiego Radia reżyser operowy, librecista i menadżer kultury.
Krystian Lada
Krystian LadaFoto: Edyta Dufaj

Posłuchaj
27:59 Dwójka OWZK 29.12.2020.mp3 Krystian Lada - operowy aktywista (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Bassem Akiki 1200 PAP.jpg
Bassem Akiki: pomysł na dyrygenturę to było olśnienie

W swojej praktyce artystycznej Krystian Lada bada alternatywne formy współpracy między sztuką, polityką i społeczeństwem. Jest pierwszym laureatem prestiżowej nagrody Mortier Next Generation Award (2019) za wyjątkowy talent w dziedzinie opery i teatru muzycznego. Stypendysta Akademii Wissenschaftskolleg w Berlinie, gdzie prowadzi badania nad estetyką i polityką formy operowej, pracuje nad sześcioma premierami w tym sezonie w najważniejszych europejskich teatrach operowych i muzycznych.

- Wierzę, że opera jest formą sztuki, która ma potencjał do inicjowania transformacji w społeczeństwie. Moją miłość do opery porównałbym do miłości kogoś bardzo nam bliskiego. Powiedzmy, że do starszej siostry, która może nie jest tą najmilszą ani najładniejszą osobą na świecie, ale jest naszą siostrą, więc kochamy ją nad życie - tłumaczył gość Dwójki.

Czytaj także:

Jak przekonywał, opera nie musi być medium elitarnym. - W mojej generacji nie brakuje osób, które podchodzą do opery w sposób zupełnie nowy, świeży. Odnajdują w tym intermedium, coś co ma potencjał do opowiedzenia o złożoności naszej rzeczywistości. Dlatego uważam, że opera może być medium bardzo demokratycznym - podkreślał Krystian Lada.

Już 16 stycznia w Teatrze Narodowym w Mannheim (NTM Nationaltheater Mannheim) odbędzie się zamknięty przedpremierowy pokaz jego inscenizacji oratorium Georga Friedricha Händla "Triumf Czasu i Rozczarowania".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Krystian Lada (reżyser operowy, librecista, menadżer kultury)

Data emisji: 29.12.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Między teatrem a operą. Gawędy Marka Weissa

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 17:26
Gościem "Zapisków ze współczesności" był wybitny reżyser operowy i teatralny.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Franco Zeffirelli. Tytan filmu rozkochany w operze

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 18:10
- Zeffirelli uczył się artystycznego rzemiosła od straszego o siedemnaście lat Viscontiego. Luchino Visconti, z którym pracował w teatrze jako scenograf, był jego mistrzem i mentorem. To on właśnie przekazał Zeffirellemu tajniki sztuki reżyserii filmowej i operowej – mówiła w Dwójce italianistka Anna Osmólska-Mętrak.
rozwiń zwiń