REKLAMA

Jerzy Kornowicz: opłata reprograficzna służy wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 11:35
- Rozwiązanie to służy producentom sprzętu elektronicznego, bo pozwala im się ucywilizować i nadal czerpać zyski w ramach mechanizmu napędzania atrakcyjności ich produktów przez zasoby internetu. Służy też społeczeństwu, bo ma lepiej wyposażony internet. Wreszcie służy polskiej kulturze, bo staje się ona konkurencyjna oraz władzy, która znajduje zbalansowany mechanizm równowagi pomiędzy różnymi racjami - mówił w "Poranku Dwójki" Jerzy Kornowicz, kompozytor.
Jerzy Kornowicz
Jerzy KornowiczFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Posłuchaj
19:21 Poranek Dwójki 13.05.2021 kornowicz.mp3 Jerzy Kornowicz o opłacie reprograficznej i jej skutkach (Poranek Dwójki) 
księgarnia_1200.jpg
Jednolita cena książki. "Zaczęliśmy dyskusję branżową"

Trwają rządowe konsultacje ws. projektu Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Pomysłodawcy chcą m.in. uregulować sytuację socjalną najmniej zarabiających artystów. To uregulowanie miało by być możliwe poprzez poszerzenie opłaty reprograficznej, która od kilkunastu lat jest uiszczana przez producentów sprzętu elektronicznego na rzecz artystów i twórców. Jest to rodzaj jednorazowej rekompensaty. Do tej pory opłatą objęte były płyty CD, DVD, kasety VHS, kserokopiarki, skanery, faksy i magnetowidy. Teraz lista ta ma zostać rozszerzona o komputery, tablety, pamięci elektroniczne i dyski twarde.

- Im więcej produktów będzie objętych opłatą reprograficzną, tym mniejszy procent od nich będą płacić importerzy i producenci sprzętu elektronicznego. Wbrew pozorom nigdzie na świecie ceny tych produktów nie zdrożały. Wręcz przeciwnie, często są one tańsze niż w Polsce. W tym projekcie chodzi o ucywilizowanie tego, co przypomina troszeczkę dziki rynek, dzikie pole eksploatacji nas, społeczeństwa i polskiej kultury przez sprzedawców - podkreślał Jerzy Kornowicz.

Pomoc w imię solidarności zawodowej

Z kwoty, która ma zostać w ten sposób uzbierana państwo miałoby pokrywać ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla tych artystów, którzy są w najgorszej sytuacji.

- Od wielu lat część bardzo kreatywnego sektora kultury żyje z umów o dzieło. Nie jest to praca systematyczna. Mówiąc krótko – nie odprowadzają pełnych składek ubezpieczenia społecznego. Tu nie chodzi o to, żeby państwo naprawiało to ze swojego budżetu. Tu chodzi o dzielenie się twórców pieniędzmi z innymi twórcami, którzy są w gorszej sytuacji - tłumaczył gość Dwójki.

*** 

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jerzy Kornowicz (kompozytor, szef Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", prezes Stowarzyszenia Kreatywna Polska)

Data emisji: 13.05.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

"Rekompensata na rzecz uczciwej kultury". Wiceszef MKiDN nt. ustawy o statusie artysty zawodowego

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 10:49
- Jest formą rekompensaty za bezpłatny dostęp do utworów chronionych prawem, które wykorzystujemy na różne sposoby w naszych urządzeniach, czasem nawet nieświadomi tego, że korzystamy z czyjejś pracy, np. w przypadku kiedy wykorzystujemy fotografię na pulpitach, czy grafiki w memach - mówiła w Polskim Radiu 24 Wanda Zwinogrodzka, wiceszefowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gościem audycji był także dr Janusz Janowski z Związku Polskich Artystów Plastyków.
rozwiń zwiń