"Krakus". Dariusz Błaszczyk: to bardziej utwór dźwiękowy niż słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 11:19
- Ta muzyczność w wykonaniu aktorów biorąca się z rytmiki, melodii wiersza, a także muzyka Bastarda Trio nie jest tylko stricte podkładem czy tłem, ale bardzo często gra też rolę efektów dźwiękowych. Ta muzyka jest tutaj wszędobylska - mówił w "Poranku Dwójki" reżyser słuchowiska "Krakus", które w niedzielę (23.05) będzie miało premierę na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
Dariusz Błaszczyk (P) i muzycy Bastarda Trio podczas nagrywania słuchowiska Krakus
Dariusz Błaszczyk (P) i muzycy Bastarda Trio podczas nagrywania słuchowiska "Krakus"Foto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
13:15 Poranek Dwójki 20.05.2021 błaszczyk.mp3 Dariusz Błaszczyk o reżyserowanym przez siebie słuchowisku "Krakus" (Poranek Dwójki) 
Krakus 1200.jpg
"Krakus" Norwida w radiowej adaptacji. Premiera w niedzielę

Trwa rok Cypriana Kamila Norwida, a we wrześniu minie dwusetna rocznica jego urodzin. Z tej okazji w najbliższą niedzielę na naszej antenie zaprezentujemy premierę słuchowiska "Krakus" według mało znanego i nieukończonego dramatu poety. Tekst pochodzi z wczesnego okresu jego twórczości i jest ironicznym przetworzeniem legendy o Krakusie i smoku wawelskim.

- Przyznam szczerze, że wcześniej nie znałem tego dramatu Norwida. Najbardziej zadziwił mnie atmosferą mroku, tajemnicy, baśni. Trochę był to dla mnie trop podobny do "Lilli Wenedy" (Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry w 2017 r. - przyp. red.) i dlatego postanowiłem wejść głębiej akurat w ten tekst. Bo dostałem od Dwójki wybór tekstów do realizacji, za co jestem bardzo wdzięczny - podkreślał Dariusz Błaszczyk.

Nastrój podkreślony muzyką

Za oprawę muzyczną słuchowiska "Krakus" odpowiada Bastarda Trio. - Szybko dostrzegłem duży  potencjał dźwiękowy, muzyczny w tym tekście. Skojarzyło mi się to od razu z moimi kontaktami z Pawłem Szamburskim i w ogóle z Bastardą, z którymi już od paru lat się namawialiśmy, żeby zrobić coś takiego średniowiecznego i mrocznego - tłumaczył gość Dwójki.

Czytaj także:

"Krakus" w adaptacji i reżyserii Dariusza Błaszczyka to opowieść o złu, którego pochodzenie i natura, a także sposób przezwyciężenia, pozostają niejasne, o rywalizacji między braćmi o schedę po ojcu oraz o tym, jak tworzą się mity.

W rolach głównych - rywalizujących braci - występują Jędrzej Hycnar i Grzegorz Małecki. W pozostałych rolach m.in. Krzysztof Gosztyła, Sławomir Orzechowski i Joanna Halszka Sokołowska. 

Zobacz zwiastun:

Premiera słuchowiska w niedzielę (23.05) o godz. 19.30 na antenie Dwójki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Dariusz Błaszczyk (reżyser i autor adaptacji słuchowiska "Krakus")

Data emisji: 20.05.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

"Norwid wraca do Paryża" w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 19:00
W roku Cypriana Kamila Norwida przypomnieliśmy znakomity esej biograficzny Tomasza Łubieńskiego "Norwid wraca do Paryża" w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza. To opowieść o emigracjach i dylematach poety, który musi dokonać wyboru między świadomością powołania dla sztuki oraz obowiązkami wobec upadłej ojczyzny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Kazimierz Braun: Norwid-poeta od samego początku dążył do uniwersalności

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 21:58
- Na samej konferencji było około 30 wykładów i referatów. Badaczy twórczości Norwida jest jednak znacznie więcej. Nie tylko w kraju, ale i we Francji, Anglii czy Holandii. Było to dla mnie wielkie odkrycie i przeżycie, że Norwid jest dziś tak szeroko czytany, badany i rozumiany - mówił prof. Kazimierz Braun, uczestnik niedawnej międzynarodowej konferencji poświęconej Cyprianowi K. Norwidowi.
rozwiń zwiń