Festiwal "Łańcuch XVIII". Muzyka Lutosławskiego w różnych kontekstach

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 14:00
- Koncert, który odbędzie się 31 maja, poświęcimy pamięci pani Elżbiety Markowskiej, która całe swoje życie zajmowała się twórczością Witolda Lutosławskiego - mówił w Dwójce prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego Andrzej Bauer o Festiwalu "Łańcuch XVIII".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/azazello photo studio

Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Moniki Wolińskiej zainauguruje 25 maja Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XVIII".


Posłuchaj
12:30 Poranek Dwójki 25.05.2021 godz. 9.30.mp3 Poranek Dwójki Andrzej Bauer Festiwal Witolda Lutosławskiego (Poranek Dwójki)

 

- Orkiestra zagra ze znakomitą młodą skrzypaczką Roxaną Kwaśnikowską, która znana jest już nie tylko w Polsce jako znakomita solistka i kameralistka. Zabrzmią też utwory Igora Strawińskiego - opowiadał w "Poranku Dwójki" Andrzej Bauer.


witold lutosławski 280 PAP.jpg
Witold Lutosławski - marka polskiej kultury

Program Festiwalu obejmuje trzy koncerty symfoniczne i dwa kameralne. Pojawią się na nich wybrane kompozycje Witolda Lutosławskiego oraz powiązane z nimi arcydzieła XIX- i XX-wiecznej muzyki polskiej i obcej - wśród nich utwory rzadko obecne na krajowych estradach.

- Idea festiwalu została w pełni zrealizowana. Jest to muzyka patrona festiwalu grana w różnych kontekstach. Jako soliści wystąpią bardzo uznani artyści, będzie sopranistka Joanna Freszel, która zaśpiewa w koncercie finałowym, będzie też Krzysztof Jakowicz, który specjalnie na potrzeby występu na festiwalu uczy się bardzo ciekawego koncertu Franka Martena - mówił Andrzej Bauer.


lancuch_18_1200x660.jpg
Koncert inauguracyjny XVIII Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łancuch"

Szczegóły dotyczące prezentowanych utworów i wykonawców, którzy wystąpią podczas festiwalu na stronie internetowej Towarzystwa im. Lutosławskiego oraz Radiowej Dwójki. Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XVIII" odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Bauer (wiolonczelista, prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego)

Data emisji: 25.05.2021

Godzina emisji: 19.30

mw

Czytaj także

"Domówka z Dwójką". Magdalena Bojanowicz-Koziak: mało jest takich składów jak nasz

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 17:54
- Stworzyliśmy ten duet, bo tak na dobrą sprawę mało jest w Polsce, i w ogóle na świecie, takich składów wiolonczelowych. Pomyśleliśmy więc, czemu by nie zrobić tego w domu - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Magdalena Bojanowicz-Koziak, która wraz ze swym mężem Bartoszem wystąpi w najbliższą sobotę (22.05) w "Domówce z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

#DCz 563 Natalia Gutman i Karine Georgian

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 12:30
- To, co charakteryzuje Gutman i Georgianę, to jest piękno. To wszystko jest zrównoważone, poddane filozofii, że priorytet ma piękno dźwięku - opowiadał w audycji "Duża czarna" Mieczysław Stoch, kolekcjoner winyli, znawca i wielbiciel muzyki. 
rozwiń zwiń