Marcin Zdunik: nie wyobrażam sobie życia muzycznego bez improwizowania

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 13:00
- Ja cały czas improwizuję. Improwizuję w różnych kontekstach, również solo, co daje mi fajną przestrzeń do eksplorowania kolejnych możliwości gry na wiolonczeli i wypełniania samą wiolonczelą całej przestrzeni muzycznej, tak aby niczego słuchaczowi nie brakowało - mówił Marcin Zdunik, wiolonczelista, aranżer i kompozytor.
Marcin Zdunik
Marcin ZdunikFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Wiolonczela 1200.jpg
Wiolonczela w orkiestrze klasycznej

Marcin Zdunik to muzyk wykonujący dzieła właściwie z każdej epoki: od renesansu po dzieła najnowsze. Jest także znakomitym improwizatorem, aranżerem i kompozytorem. W 2007 roku został laureatem I nagrody, Grand Prix w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. 

Posłuchaj
60:08 2021_05_23 10_00_03_PR2_Cafe_Muza.mp3 Marcin Zdunik m.in o swojej karierze muzycznej (Dwójka/Cafe Muza)

 - Moi rodzice zauważyli we mnie potencjał muzyczny, nie będąc sami muzykami. Po prostu zaprowadzili mnie na prywatne lekcje fortepianu. Potem na egzaminie do szkoły muzycznej spotkałem człowieka, który bardzo wiele w moim życiu zmienił: panią Marię Walasek. W szkole podstawowej uczyła mnie gry na wiolonczeli i zauważyła, że mogę się dobrze właśnie na tym instrumencie realizować, że mam odpowiedniej wielkości ręce i odpowiedni słuch wysokościowy. Wtedy ta decyzja została podjęta niejako za mnie. I nie żałowałem, bo gdybym miał wybierać drugi raz to wybrałbym właśnie wiolonczelę - opowiadał o początkach swojej kariery i wyborach muzycznych Marcin Zdunik.

Zobacz także:


1200x660-Zdunik.jpg
"Domówka z Dwójką" u Marcina Zdunika. Obejrzyj wideo

Wiolonczelista zapraszany jest często do udziału w znakomitych festiwalach muzycznych: BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europa w Warszawie. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. VI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, a także Międzynarodowego Forum Młodych Wykonawców organizowanego przez Europejską Unię Radiową (EBU), gdzie zdobył tytuł New Talent 2008.

- Z radością gram też jazz - przyznał Zdunik w czasie rozmowy. - Miałem przyjemność grać z Leszkiem Możdżerem, przygotowałem specjalnie na tę okazję suitę utworów Krzysztofa Komedy zaaranżowaną na instrument solowy i orkiestrę smyczkową. Gra z tak wytrawnym jazzmanem bardzo wiele mnie uczy. Chłonę wszystko, co od niego słyszę, każdy jego dźwięk, każdą uwagę i w ten sposób również się doskonalę w tej dziedzinie, która nie jest moją podstawową, ale chciałbym ją poszerzyć i doskonalić. Mam nadzieję, że tego jazzu będzie w moim życiu coraz więcej - przyznał Marcin Zdunik.

Artysta prowadzi również działalność pedagogiczną jako wykładowca w klasie wiolonczeli na Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2020 roku otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Marcin Zdunik (wiolonczelista, kompozytor)

Data emisji: 23.05.2021

Godzina emisji: 10.00

mw

Czytaj także

Ewa Mrowca: trzeba ciężko pracować, żeby dojść do poziomu artystycznego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 11:00
- Ogromnym zapleczem był dla mnie czas u prof. Elżbiety Stefańskiej. Jej dom zawsze stał otworem dla studentów. To był dom, do którego przychodziło się ćwiczyć o bardzo różnych porach, on po prostu służył muzyce. I to jest baza, z której cały czas czerpię - mówiła w Dwójce znakomita klawesynistka i pedagog Ewa Mrowca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Świgut: na estradzie otwieram się ze swoją wrażliwością

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 12:00
- Myślę, że każdy z nas ma swoją stronę, której nie pokazuje. Jednak zależy mi na tym, by na scenie przekazać moje najgłębsze myśli i uczucia, które nie zawsze emanują blaskiem. Dlatego muzyka Mahlera, tak związana z poczuciem samotności, jest mi bliska - mówiła w Dwójce znakomita pianistka Aleksandra Świgut.
rozwiń zwiń