Resina: przemyciliśmy do naszej Domówki trochę morza

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 10:02
- Mamy potworną chęć podzielenia się tym, co skomponowaliśmy i nagraliśmy. Dlatego postawiliśmy na nietypowy set, zawierający w sobie zapowiedź kolejnej płyty, która – miejmy nadzieję – ukaże się już w tym roku - mówiła w audycji Karolina Rec. Artystka, występująca pod pseudonimem Resina, już w najbliższą sobotę (29.05) będzie gospodynią "Domówki z Dwójką".
Karolina Rec
Karolina RecFoto: W. Kusiński/ PR

Posłuchaj
12:16 Poranek Dwójki 27.05.2021 Resina.mp3 Karolina Rec zaprasza na "Domówkę z Dwójką" (Poranek Dwójki)

1200x660-pusty-Domowka-z-Dwojka (1).jpg
Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Domówka z Dwójką"

Twórczość Karoliny Rec to przede wszystkim eksperymentowanie z brzmieniem wiolonczeli i elektroniką, zacieranie granic pomiędzy pozornie skrajnymi gatunkami muzycznymi. Ogniwem spajającym wszystkie kompozycje jest chęć poznania i wykorzystania nieoczywistych właściwości instrumentu.

- Nasze utwory mają dość mocno określoną strukturę i przebieg tematu - opowiadała artystka. - Mimo wszystko zostawiamy sobie sporo miejsca na improwizację wokół tych tematów i dowolne traktowanie pewnych partii. Z ogromną przyjemnością dajemy sobie czas i przestrzeń, by pobawić się utworami i dzięki temu mamy wrażenie, że żaden koncert nie jest taki sam - dodała.

Czytaj też:

Jej muzyka – jak mówi – ma tendencję do wywoływania wizualnych skojarzeń. - Słyszałam od osób, które pracują w filmie, że powinnam zajmować się pisaniem muzyki filmowej, ponieważ moja muzyka ma jakiś aspekt działania na wyobraźnię. Często przyjemnym momentem po koncercie jest rozmowa ze słuchaczami na temat tego, jak silne skojarzenia wizualne mieli. Bywa to zaskakujące. To coś czego się sama nie spodziewałam.

Osią sobotniego koncertu Resiny będą przede wszystkim utwory z jej drugiej płyty, w które wpleciony zostanie utwór z pierwszego, a także ostatniego albumu – jeszcze niewydanego, zapowiedzianego przez nią jako "brutalnego w brzmieniu”". – Mam problem z określeniem tego, jaki tworzę gatunek muzyki. Na tej płycie robię dość radyklany odwrót od postklasycznego stylu, tym bardziej trudno mi zasugerować metkę w przypadku tej muzyki.

Czytaj też:

Jak zapowiedziała Karolina Rec, jej "Domówka" nie odbędzie się w domu, lecz w warunkach dość koncertowych. - Powstała w nas tak duża chęć koncertowania, że ulegliśmy tym swoim "chciejstwom" i na zaproszenie Lasów Północnych udało nam się zagrać na scenie.

- Lasy Północne to niezwykłe miejsce w Sopocie. Były znane pod innymi nazwami, jak chociażby Teatr Atelier, gdzie organizowano koncerty, spektakle i inne wydarzenia. Zatem nie zdradzając więcej, przemyciliśmy do naszej Domówki trochę morza - zapowiedziała wiolonczelistka.

Zobacz zapowiedź koncertu:

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Karolina Rec (wiolonczelistka, kompozytorka)

Data emisji: 27.05.2021

Godzina emisji: 8.30

am

Czytaj także

Kamil Piotrowicz: od początku poszukiwałem własnej drogi

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 11:45
- Dla mnie pandemia jest okresem naprawdę dużego spokoju i to słychać w moich utworach i improwizacjach - mówił pianista i kompozytor Kamil Piotrowicz, który był gościem "Poranka Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Domówka z Dwójką". Wacław Zimpel: czuję się sonorystą

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 10:59
- Sonoryzm to taka dziedzina, która nas wszystkich cały czas otacza. Cały czas mamy do czynienia z jakimś dźwiękiem. Wydaje mi się, że otwarcie się na świadome słuchanie otoczenia skłania do słuchowej refleksji i bardzo inspiruje w poszukiwaniu dźwięku, także przy użyciu różnych instrumentów - mówił Wacław Zimpel, współgospodarz najbliższej "Domówki z Dwójką" (15.05).
rozwiń zwiń