Janusz Kijowski: nikt tu nie ostrzy pazurów

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 13:00
- Jak się debiutuje, to się czerpie z samego siebie; ze swojego środowiska i otoczenia. Młody twórca musi wyrzucić z siebie ładunek swoich doświadczeń; rodzina, przyjaciele, pierwsze miłości, te tematy dominują. My się dużo dowiadujemy o twórcach z ich pierwszych dzieł - mówił Janusz Kijowski, dyrektor programowy festiwalu "Młodzi i film" w Koszalinie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Rad K

- To jest festiwal przyjazny twórcom. Nikt tu nie ostrzy pazurów, nikt nie zaciska szczęk. Nie ma złych emocji, jest szczerość za szczerość. Szczerością obdarzają nas twórcy i szczerością odwdzięcza im się publiczność - tak o festiwalu "Młodzi i Film" opowiadał w audycji "Poranek Dwójki" jego dyrektor programowy Janusz Kijowski.


Krzysztof Zanussi 1200 PR.JPG
Krzysztof Zanussi: żyjemy w czasach, w których odchodzimy od dramatyzmu

Pierwszym laureatem festiwalu był Krzysztof Zanussi ze swoją "Iluminacją", a potem cała plejada twórców "kina moralnego niepokoju". W konkursie głównym biorą udział debiutanci, kryterium wieku jest jednak bardzo umowne.

Zobacz także:

 - My nie liczymy młodości z datą urodzenia, ale kierujemy się słowami Witkacego "młode jest to, co jest odważne i mądre". I przyjmujemy te filmy, które są odważne i mądre - mówił Janusz Kijowski. - Nie ma lepszej recepty na to, aby nasze filmy nie utraciły swojego powabu i swojej "młodości".

Poza konkursem głównym długiego i krótkiego metrażu są liczne sekcje pozakonkursowe m.in. pełnometrażowe filmy dokumentalne. Festiwal odbywa się w Koszalinie, potrwa do 19 czerwca. Wejściówki na seanse są bezpłatne. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Janusz Kijowski (reżyser, dyrektor programowy festiwalu "Młodzi i film")

Data emisji: 14.06.2021

Godzina emisji: 8.40

Czytaj także

Podwójna rola Weroniki Rosati. "Śniegu już nigdy nie będzie"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 08:00
Od debiutu Weroniki Rosati minęło już ponad dwadzieścia lat. Niedawno wcieliła się w podwójną rolę w filmie Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta "Śniegu już nigdy nie będzie". Jak ocenia tę współpracę? Czy projekt był dla niej wyzwaniem? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Bochniak: "Magnezja" to pełnokrwisty film kostiumowy

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 11:00
- Naszym celem było stworzenie polskiego mitu o przedwojennych gangsterach, bo mam wrażenie, że moje pokolenie cierpi na brak lokalnych mitów. Sięgnęliśmy więc do epoki II Rzeczypospolitej, gdzie łatwiej jest szukać bohaterów - mówił w Dwójce reżyser Maciej Bochniak o swoim najnowszym filmie "Magnezja".
rozwiń zwiń