Opera "Cardillac". Tomasz Konieczny: to thriller z przymrużeniem oka

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 11:50
- Myślę, że słowo klucz w określeniu tej opery to cyberpunk. Postacie są z jednej strony blisko środowisk punkowych, a z drugiej hakerów. Mamy w tej produkcji dużo technologii. Audio, wideo, światła – to wszystko jest podporządkowane gatunkowi cyberpunk, z bardzo dużą dbałością o szczegóły - mówił w Dwójce Tomasz Konieczny o operze Paula Hindemitha "Cardillac" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Zdjęcie ze spektaklu Cardillac. Nz. Tomasz Konieczny
Zdjęcie ze spektaklu "Cardillac". Nz. Tomasz KoniecznyFoto: Krzysztof Bieliński

Posłuchaj
18:52 Poranek Dwójki 23.06.2021 Konieczny.mp3 Tomasz Konieczny o operze "Cardillac" w reż. Mariusza Trelińskiego (Poranek Dwójki)

five o clock - tomasz konieczny -05_.JPG
Tomasz Konieczny o nauce koncertowania online

Teatr Wielki – Opera Narodowa sezon artystyczny 2020/21 wieńczy premierą opery Paula Hindemitha "Cardillac" w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Główną postacią jest słynny jubiler Cardillac, w którego rolę wciela się znakomity bas-baryton Tomasz Konieczny.

- Miniony sezon był niezwykle ciężki, jednak mimo wszystko owocny, ponieważ dla ludzi, którzy w jakiś sposób starali się być kreatywni, były możliwości realizowania swoich marzeń i pomysłów. Produkcja "Cardillac" w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej to historia, o której wiem od dawna. Premiera miała być z początkiem stycznia tego roku. Niestety, wszystko musiało się bardzo przedłużyć. Próby trwały jakieś sześć miesięcy z przerwami, tak że chyba jest to najdłuższa produkcja świata - mówił śpiewak.

Czytaj też:

Jak zauważył gość audycji, muzyka w operze Hindemitha jest "skomplikowana w sferze instrumentalnej". - To głośna opera, ale skład orkiestry jest kameralny. Koledzy w orkiestrze dość szybko poczuli, że mamy do czynienia z kompozytorem, który pod przykrywką muzyki niemieckiej z początku XX wieku przemyca jazzujące tematy. Uwielbiam słuchać jazzu, dlatego ta opera bardzo mi się podoba i nie jestem w tym odosobniony, ponieważ na Zachodzie jest bardzo osadzona w repertuarze.

Główny bohater to paryski artysta jubiler, który jest geniuszem w swojej twórczości. Jednak bardzo trudno jest mu rozstawać się z klejnotami. W tym samym czasie w Paryżu grasuje nieuchwytny morderca, a jego ofiarami są klientki Cardillaca. Dziwnym trafem, wszystkie wytwory pracy artysty do niego wracają.

Czytaj też:


halka Monika Rittershaus 1200.jpg
Mariusz Treliński: "Halka" to mierzenie się z mitem polskim

- Mariusz Treliński mówi tutaj wprost o przypadku psychopaty mordercy. Ja jednak do tej roli podchodzę zupełnie inaczej. Moim zdaniem to nie jest do końca jasne, To, co na końcu dzieje się z Cardillakiem, odbieram jako pewną ofiarę, którą składa z siebie bohater. W sytuacji, gdy nie widzi możliwości tworzenia i zostaje zesłany na margines społeczny, woli poświęcić się dla swoich bogactw, niż zostać oskarżony o pewną nieumiejętność.

- To jest w operze Hindemitha bardzo dziwnie sformułowane - dodał Tomasz Konieczny. - Ale bardzo mi się to podoba, bo lubię postacie niejednoznacznie określone, przeżywające swój rodzaj perspektywy. Ta perspektywa jest tu bardzo jasna, zresztą u Mariusza Trelińskiego to zawsze mistrzostwo świata, jak w jego "Halce", gdzie pewne postacie zyskały dramaturgię i zmianę. I w "Cardillacu" u Mariusza to również jest bardzo wyraźne.

Patronat medialny nad spektaklem "Cardillac" Mariusza Trelińskiego sprawuje Program 2 Polskiego Radia >>>

Zobacz oficjalny zwiastun:

Źródło: YouTube Teatr Wielki Opera Narodowa

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Konieczny (śpiewak operowy)

Data emisji: 23.06.2021

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

Aleksander Laskowski poleca "Eugeniusza Oniegina"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 07:00
Gościem ostatniej audycji przed wakacyjną przerwą był nasz kolega redakcyjny – Aleksander Laskowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Publiczność ponownie na koncertach Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Na początek Long Long

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 16:01
Polskie Radio zaprosiło na pierwszy, po pandemicznej przerwie, koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. W piątek 11 czerwca o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego wystąpił chiński tenor Long Long. Laureatowi Nagrody Polskiego Radia w 10. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki (2019) towarzyszyła OPRW pod dyrekcją Michała Klauzy. Retransmisja 27 czerwca na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń