Jerzy Szyłak: Muth maluje Lema akwarelami

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 11:26
- Generalnie Stanisław Lem niechętnie patrzył na adaptatorów. Sam Jon J Muth był zdziwiony jego odpowiedzią, która brzmiała: proszę bardzo - mówił na antenie Dwójki prof. Jerzy Szyłak.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały promocyjne

mars 1200.jpg
Stanisława Lema lądowania na Marsie

Trwa rok Stanisława Lema, a do księgarń trafia właśnie powieść graficzna "Podróż siódma" na podstawie fragmentu "Dzienników gwiazdowych" stworzona przez amerykańskiego ilustratora Jona J Mutha. To wyjątkowe wydarzenie, gdyż istnieje niewiele graficznych opracowań dzieł Stanisława Lema. - W ogóle mało jest adaptacji Lema. Częściowo jest to wynik oporu, jaki stawiał sam autor, który uważał, że filmowcy mu zepsują film - mówił gość Dwójki.


Posłuchaj
07:34 2021_06_23 08_41_00_PR2_Poranek_Dwójki.mp3 Jerzy Szyłak: Muth maluje Lema akwarelami (Poranek Dwójki)

 

W Polsce Jon J Muth jest znany głównie z książek dla dzieci, tzw. picture book, np. "Zdumiewające opowieści pandy", czy "Trzy pytania". - Jest w naszym kraju obecny jako twórca komiksowy, jednak większość tych opowieści ukazała się dość dawno temu, adaptacja Lema jest próbą połączenia tego, co robi dla dorosłych, z tym, co robi dla dzieci - zaznaczył.

Według Jerzego Szyłaka, Lem operuje słowem jak satyryk, bawi się językiem, mówi o pewnych paradoksach. - To niekoniecznie będzie zabawne po przełożeniu na obrazki. Ijon Tichy w tej odległej przyszłości żyje szarą codziennością, prasuje, smaży na zwykłej patelni. Muth zrobił coś, co bym nazwał "fantastyką retro", kostium kosmonauty jest rodem z lat 50., to ukłon w stronę przeszłości, a jednocześnie akcja rozgrywa się w odległej przyszłości. Bawimy się tą dwuznacznością - podkreślił.

***

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Jerzy Szyłak (literaturoznawca, filmoznawca i scenarzysta komiksowy)

Data emisji: 23.06.2021

Godzina emisji: 8.40

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mo


Czytaj także

Stanisław Lem - ateista badający religię

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 12:00
27 marca przypada 15. rocznica śmierci Stanisława Lema. To dobra okazja, żeby zadać pytanie, w co wierzył słynny pisarz i futurolog i filozof. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Piskorski: zainteresowanie twórczością Lema jest nieustanne

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 07:00
- Pierwszym przekładem Lema było tłumaczenie "Astronautów" na język węgierski. W tej chwili Lem tłumaczony jest także na języki egzotyczne, jak chiński, arabski czy japoński - mówił w Dwójce Krzysztof Piskorski z Instytutu Książki.
rozwiń zwiń