Tomasz Szachowski: Wojciech Karolak był wspaniałym artystą i dobrym człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 14:00
- Spośród wielu aktywności artystycznych Wojciecha Karolaka, takich jak fortepian, saksofon, organy Hammonda, liderowanie zespołom i aranżacja, na pierwszym miejscu postawiłbym tę ostatnią. W dziedzinie aranżacji był artystą rangi światowej - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Szachowski.
Wojciech Karolak
Wojciech KarolakFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
04:11 Poranek Dwójki Szachowski o Karolaku 25.06.2021.mp3.mp3 Tomasz Szachowski wspomina Wojciecha Karolaka (Poranek Dwójki)

- Z jednej strony artysta o ogromnym dorobku, a drugiej dobry, ciepły, otwarty na ludzi człowiek - wspominał zmarłego muzyka Tomasz

Wojciech Karolak1200 Kusiński.jpg
Archiwalny koncert Wojciecha Karolaka ze Studia im. Witolda Lutosławskiego

Szachowski, muzyk i dziennikarz muzyczny Polskiego Radia. - Wojciech Karolak to jest ktoś znacznie, znacznie więcej, niż artysta. Aż trudno uwierzyć, że go nie ma. Był zawsze, wydawało się, że bez niego nie ma sceny polskiej. Musimy udźwignąć tę ogromną stratę.

Gość programu wspominał Wojciecha Karolaka, podkreślając jego wielorakie zainteresowania muzyczne i dorobek.

- Przypomnijmy w telegraficznym skrócie. Początki to lata 50. i 60., wtedy jest w wąskim, ale ważnym kręgu polskich muzyków, z którymi tworzy zespoły. Wśród nich są: Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Andrzej Kurylewicz, Andrzej Trzaskowski, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, Andrzej Dąbrowski, Roman Dyląg. W latach 1959-60 gra w The Wreckers Trzaskowskiego, potem jest Kwintet Andrzeja Kurylewicza, Swingtet Matuszkiewicza. Oczywiście "Time Killers", jedna z najlepszych płyt w historii polskiego jazzu i wreszcie Michał Urbaniak oraz jego wojaże amerykańskie, w których Karolak również uczestniczył.

- Żegnamy Cię Wojtku, jesteś w naszych sercach bardzo głęboko i na zawsze - powiedział na koniec swojego wspomnienia o znakomitym muzyku Tomasz Szachowski.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Tomasz Szachowski (muzyk, dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 25.06.2021

Godzina emisji: 8.00

mw

Czytaj także

Tak słucha się płyt z Wojciechem Karolakiem

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 13:00
Znakomity jazzman był gościem specjalnym "Wieczoru płytowego", w którym zaprezentowaliśmy m.in. nagrany przez niego album "Time Killers".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Karolak: udawałem, że ćwiczę na wiolonczeli

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 13:00
Rodzice Wojciecha Karolaka mieli kilka pomysłów na jego życie. Byli plastykami, więc liczyli, że syn pójdzie w ich ślady. Gdy się okazało to niemożliwe, matka muzyka podsunęła mu instrument, który przeklinał przez kolejne lata.
rozwiń zwiń