Apel środowisk kreatywnych o szacunek dla wartości intelektualnej

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 11:00
- To nie jest praca, w której ma się zabezpieczenia. Artysta to w opinii społecznej zawód uprzywilejowany i nie powinno się mieć roszczeń, kiedy się go wykonuje. Jednak nie zawsze sukces artystyczny wiąże się z sukcesem finansowym - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, sygnatariuszka apelu środowisk kreatywnych w sprawie systemu wsparcia artystów zawodowych.
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock

Po raz pierwszy w historii polskiej kultury ponad 50 organizacji zrzeszających polskich twórców postuluje jednym głosem. Wspólnie apelują w sprawie systemu wsparcia artystów zawodowych.

Posłuchaj
15:31 Poranek Dwójki 20 lipiec 2021 08_41_46.mp3 Rozmowa o apelu środowisk kreatywnych w sprawie systemu wsparcia artystów zawodowych (Poranek Dwójki)

 

Jednogłośnie apelujemy o uwzględnienie w systemie rekompensaty reprograficznej także smartfonów. To właśnie one są dziś osobistymi centrami kultury i symboliczna opłata od nich powinna stanowić podstawę systemu wsparcia dla artystów - czytamy w liście.

Nie rozumiemy, dlaczego Polska miałaby nie wprowadzić takiej opłaty w minimalnej wysokości, zgodnie z rozwiązaniami obowiązującymi w zdecydowanej większości państw w Europie.

Czytaj także:


- Wielkie firmy zarabiają także na naszej twórczości i nie chcemy oddawać części należnych nam honorariów - tłumaczyła Katarzyna Klimkiewicz. - Z części tych honorariów chcemy stworzyć system zabezpieczenia socjalnego, ponieważ artyści obecnie nie funkcjonują jako grupa zawodowa. - dodała. - To ma służyć artystom, których sztuka nie jest komercyjna, nie jest dochodowa.


Jerzy Kornowicz PAP 1200.jpg
Jerzy Kornowicz: opłata reprograficzna służy wszystkim

- Działalność artystyczna nie jest działalnością gospodarczą i trzeba to rozpoznać - przekonywała reżyserka. - To wartość, którą trudno jest zmierzyć. Widoczna jest z perspektywy czasu. I dotyczy to wielu artystów.

Treść apelu dostępna jest na stronie Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Katarzyna Klimkiewicz (reżyserka, sygnatariuszka apelu)

Data emisji: 20.07.2021

Godzina emisji: 8.35

Zobacz więcej na temat: artysta Dwójka Paweł Siwek

Czytaj także

Nowa wystawa "Stasys - rysunki refleksyjne" w Muzeum Karykatury w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 23:58
- W tych pracach nie ma dosłownych komentarzy szarego dnia, ale są pewne refleksje nad stanami emocjonalnymi - mówił w Polskim Radiu 24 kurator wystawy "Stasys - rysunki refleksyjne" Piotr Kułak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

80 lat temu zmarł Ignacy Jan Paderewski, wybitny pianista i mąż stanu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 11:44
Światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, współtwórca niepodległej Polski zmarł 29 czerwca 1941 roku w Nowym Jorku. Został pochowany na Narodowym Cmentarzu w Arlington  
rozwiń zwiń