Festiwal w Dusznikach-Zdroju. "Publiczność czuje wielką radość z kontaktu z artystami"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 13:22
- Za nami już trzy koncerty i spotkania z zupełnie innymi artystami i osobowościami. Słowo "spotkania" jest kluczowe, ponieważ wśród publiczności odczuwa się wyraźnie tęsknotę za koncertami i muzyką - tak Róża Światczyńska relacjonowała 76. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.
Dworek Chopina w Dusznikach-Zdroju
Dworek Chopina w Dusznikach-ZdrojuFoto: Shutterstock/posztos

Posłuchaj
11:03 Poranek Dwójki 9.08.2021 Duszniki.mp3 Róża Światczyńska o Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju (Poranek Dwójki)

seong jin cho.JPG
Seong-Jin Cho: scherza Chopina to wspaniałe dzieła o wielu znaczeniach

Chopinowskie święto w Dusznikach-Zdroju to dziewięć dni znakomitych koncertów i spotkań z wyjątkowymi pianistami. Wydarzenie w piątek 6 sierpnia otworzył koncert koreańskiego pianisty Seong-Jin Cho - laureata I nagrody oraz nagrody za najlepsze wykonanie poloneza na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2015 roku.

- On kocha grać w Dusznikach, gdzie debiutował już w wieku 16 lat, a jego występ tego wieczoru przeniósł nas w rejony, które rzadko odwiedzają tak młodzi pianiści - relacjonowała Róża Światczyńska. - Seong-Jin Cho wydaje się bardzo dojrzały, przede wszystkim dojrzała jest jego wyobraźnia i horyzonty myślowe, którymi zaskakuje.

W programie koreańskiego pianisty znalazły się dzieła patrona Festiwalu w Dusznikach-Zdroju, zestawione z Leošem Janáčkiem i Karolem Szymanowskim. - Długo będę pamiętać jego wykonanie "Masek" Szymanowskiego, którymi mnie zachwycił. Ukazał nam je w zupełnie nowym świetle, to było bardzo zmysłowe i teatralne wykonanie, prawdziwie kostiumowe. To miało też swój urok aktualności, bo w końcu w Dworku Chopina wszyscy siedzieliśmy w maskach - podkreśliła dziennikarka.

Czytaj też:

Wyjątkowym wydarzeniem był, zdaniem Róży Światczyńskiej, recital Antonia Pompa-Baldiego, który jest częstym gościem w Dusznikach-Zdroju. - Zawsze występuje z bardzo interesującym programem. Tym razem zaproponował wieczór sonat – "Waldsteinowską" Beethovena, b-moll Chopina, "Dantejską" Liszta. Do tego "Cykl spojrzeń na Boską Komedię" – taki tytuł nosi bowiem utwór współczesnego kompozytora Roberta Piany, którego muzykę Antonio Pompa-Baldi lubi grać w Dusznikach. Ten koncert na antenie Dwójki usłyszymy już w czwartek - zapraszała redaktorka Dwójki. Transmisja 12 sierpnia od godz. 19.00.

Emocje wzbudził także występ duetu fortepianowego Genova - Dimitrov (koncert w piątek 13 sierpnia od godz. 19.00), a postać Haliny Czerny-Stefańskiej, w 20. rocznicę śmierci wielkiej damy polskiej pianistyki, przywołał niedzielny recital jej córki, klawesynistki Elżbiety Stefańskiej. - Elżbieta Stefańska skomponowała – jak mówiła – "wieczór muzyki Chopina", sama też robiła wprowadzenia do swoich utworów. Grała dzieła bliskie Chopinowi, bliskie także swojej matce. Zabrzmiała wysmakowana muzyka francuskich klawesynistów. Myślę, że starsza publiczność słuchała tego koncertu z dużym sentymentem.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Róża Światczyńska (dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia)

Data emisji: 9.08.2021

Godzina emisji: 8.30

am


Czytaj także

Szymon Nehring: kariera jest ściśle połączona z życiem

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 22:00
- Wydaje mi się, że jeśli będę dobrze żył, dobrze pracował, uda mi się grać naprawdę ciekawie, ale to będzie proces - mówił w studiu koncertowym Dwójki Szymon Nehring, którego recital transmitowaliśmy z 75. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seong-Jin Cho: scherza Chopina to wspaniałe dzieła o wielu znaczeniach

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 22:15
- Od tego czasu dużo się nauczyłem, poznałem wielu wspaniałych muzyków, całe moje obecne doświadczenie zawdzięczam właśnie Konkursowi Chopinowskiemu. Nie tylko moja kariera, ale całe moje życie uległo zmianie - tak na antenie Dwójki mówił Seong-Jin Cho o swym zwycięstwie na Konkursie Chopinowskim w 2015 roku.
rozwiń zwiń