"Miejscówka z Dwójką" - muzyczna chemia na sopran i fortepian

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 12:45
- Umiejętność oddychania ze śpiewakiem, podążania za intuicją muzyczną. Do tego potrzebna jest pewnego rodzaju chemia między muzykami - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Olczyk, współgospodyni najbliższej (21.08) "Miejscówki z Dwójką".
Aleksandra Olczyk
Aleksandra OlczykFoto: PAP/Marcin Bielecki

Posłuchaj
07:20 Poranek Dwójki 17 sierpień 2021 09_37_33.mp3 Aleksandra Olczyk zaprasza na "Miejscówkę z Dwójką" (Poranek Dwójki)

 

Sopranistka wraz z pianistą Markiem Kamolą wykona program, w którym znalazły się między innymi arie operowe Giuseppe Verdiego, Giacoma Pucciniego i Wolfganga Amadeusza Mozarta.

1200x660_Aleksandra-Olczyk_Marek-Kamola-ok.jpg
Aleksandra Olczyk śpiewa arie wielkich mistrzów

Artyści znają się od czasów studiów na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Połączyła ich pasja do muzyki i kilka wspólnie zrealizowanych projektów. - Muzycznie i po ludzku jest nam po drodze - mówiła sopranistka. - Dlatego jak tylko mamy okazję, to wspólnie muzykujemy.

Wykonywanie arii operowych z akompaniamentem pianisty to nie lada wyzwanie. Niekiedy musi on zastąpić nawet orkiestrę, jest więc pole do popisu umiejętnościami, jednak pod warunkiem ścisłej współpracy. - To duet dwojga muzyków, którzy muszą pozwolić sobie na wirtuozerię, ale tak, by nie zdominować jeden drugiego - tłumaczyła Aleksandra Olczyk. - To trudna sztuka.

Zobacz także:


W sobotni wieczór usłyszymy najpopularniejsze pieśni Verdiego, Pucciniego i Mozarta. Zabrzmią m.in. "Królowa nocy" i "Gilda". - To będzie dość różnorodny repertuar hitów operowych - zapewniała śpiewaczka.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>>

Aleksandra Olczyk jako jedyna sopranistka wzięła udział w 55. International Music Festival, gdzie wspólnie z Orkiestrą Filharmonii Narodowej wystąpiła na deskach Tokyo Metropolitan Theater. Ma na swoim koncie również występy w Wiedniu, Salzburgu oraz Sztokholmie. Koncertowała z najważniejszymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi.

Marek Kamola to laureat konkursów kameralnych za wyróżniający się akompaniament, m.in. w 2012 roku podczas IV Konkursu Wokalnego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy otrzymał nagrodę im. Jerzego Lefelda. Występował w Polsce i za granicą z recitalami oraz koncertami z orkiestrą symfoniczną. W swoim repertuarze ma utwory solowe i kameralne wielu epok, chętnie wykonuje też muzykę współczesną, współpracuje ze Związkiem Kompozytorów Polskich. Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Aleksandra Olczyk (sopranistka)

Data emisji: 17.08.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Joanna Halszka Sokołowska w repertuarze górskim [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 09:15
- Materiał na głosy i syntezator, który przygotowałam, to interpretacja melodii gór - mówiła Joanna Halszka Sokołowska, którą usłyszeliśmy i zobaczyliśmy w kolejnym wydaniu "Miejscówki z Dwójką" (24.07).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Cielecka i Michał Pepol zapraszają do wspólnego milczenia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 13:00
- Projekt "Milczenie syren" powstał na zamówienie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2017 roku. Teraz, podczas minikoncertu w Porcie Czerniakowskim w Warszawie, zarejestrowaliśmy dla słuchaczy radiowej Dwójki połowę koncertu wraz z jednym utworem, którego wcześniej nie wykonaliśmy publicznie. Zapraszamy, aby Państwo pomilczeli razem z nami w ten sobotni wieczór - mówią Magdalena Cielecka i Michał Pepol, gospodarze "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń