Smoliński, Chyła, Sarnecki. "Nasze instrumentarium zmusza do innego myślenia o aranżacji"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 11:00
- Połączenie harmonijki, skrzypiec i gitary jest oryginalne w przypadku muzyki jazzowej. Zdarza się w stylu country, ale w jazzie to coś wyjątkowego i mam wrażenie, że to skłania do otwarcia głowy i ruszenia wyobraźnią, by zaaranżować coś na taki nietypowy skład - mówił w Dwójce kompozytor Rafał Sarnecki, który wraz z Kacprem Smolińskim i Tomaszem Chyłą stworzył niezwykły muzyczny projekt.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Nor Gal

Wirtuoz harmonijki ustnej Kacper Smoliński, skrzypek, dyrygent, kompozytor Tomasz Chyła oraz gitarzysta jazzowy, aranżer, kompozytor Rafał Sarnecki - to znakomici muzycy, którzy od niedawna tworzą nietypowe jazzowe trio. 

- Kilka miesięcy temu zadzwonił do mnie organizator festiwalu w Alcandre na północnym wschodzie Hiszpanii. Zapytał mnie, czy mógłbym zagrać trio razem z Tomkiem Chyłą. Nie podał jednak trzeciego nazwiska. Porozmawiałem więc z Tomkiem i stwierdziliśmy, że najlepiej będzie nam się grało z Rafałem. Na festiwalu okazało się, że bardzo przypadliśmy sobie do gustu, dobrze nam się grało. W ten sposób zrodziły się nasze wspólne plany - opowiadał Kacper Smoliński.

Jak podkreślają muzycy, połączenie harmonijki ustnej, skrzypiec i gitary to zestawienie nietypowe. - Wyzwaniem muzycznym jest dla nas połączenie brzmienia tych instrumentów - mówił Tomasz Chyła. - Szukamy nowej sfery, która może zaciekawić słuchaczy, a nas rozwinąć.

- Ciekawym aspektem jest też to, że każdy z nas wywodzi się z innych korzeni muzycznych. Rafał przez długi okres mieszkał w Stanach, Kacper studiował w Berlinie. Grał też muzykę klasyczną, ale i wspaniale komponuje. Ja natomiast całe życie spędziłem w Gdańsku. To ciekawe połączenie osobowości i może przynieść interesujące rozwiązanie kompozycyjne i wykonawcze.

Premierowe spotkanie - harmonijki, skrzypiec, gitary - na polskiej scenie muzycznej odbędzie się podczas sobotniego (21.08) festiwalu Jazz na Starówce. Tym razem jednak wyjątkowo z sekcją rytmiczną. - Towarzyszyć nam będzie dwóch znakomitych instrumentalistów. Andrzej Święs zagra na kontrabasie, a na perkusji Sławek Koryzno. Wykonamy nie tylko nasze własne kompozycje, ale i te napisane specjalnie na nasze trio.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Kacper Smoliński (wirtuoz harmonijki ustnej), Tomasz Chyła (skrzypek, dyrygent, kompozytor), Rafał Sarnecki (gitarzysta jazzowy, aranżer, kompozytor)

Data emisji: 20.08.2021

Godzina emisji: 9.30

am

Zobacz więcej na temat: Jazz Dwójka Roch Siciński
Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Young Arts Festival w Krośnie - odległe światy bliżej siebie

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 17:50
- Ta edycja jest bardzo przekrojowa, mamy jazz na początek, hip-hop w środku i na koniec barokowe arie. Dla nas to wymarzony repertuar - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia Bartłomiej Tełewiak, dyrektor artystyczny Young Arts Festival, jego pomysłodawca, a zawodowo - koncertmistrz Filharmonii Dolnośląskiej.
rozwiń zwiń