Grand Prix Komeda: laury dla tytana - Andrzeja Korzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 11:25
- Na tych kilka dni Ostrów staje się centrum dowodzenia muzyki filmowej w Polsce i z tego jesteśmy bardzo dumni - mówił w Programie 2 Polskiego Radia o Grand Prix Komeda, Festiwalu Filmowym im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim jego dyrektor artystyczny Łukasz Maciejewski.
10. Grand Prix Komeda
10. Grand Prix KomedaFoto: mat. promocyjne

O szczegółach tegorocznej 10. odsłony festiwalu rozmawialiśmy z Marią Szeląg, dyrektorką Ostrowskiego Centrum Kultury oraz Łukaszem Maciejewskim, dyrektorem artystycznym.


Posłuchaj
10:50 Poranek Dwójki 23 sierpień 2021 09_33_33.mp3 Zaproszenie na Grand Prix Komeda, Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim (Poranek Dwójki)

 

Łukasz Maciejewski wraz z zespołem Ostrowskiego Centrum Kultury od czterech lat zajmuje się stroną artystyczną wydarzenia. Jak podkreślił, żyje z Komedą od festiwalu do festiwalu i nie ma gotowej koncepcji na kolejne edycje. Podpowiada je rzeczywistość.

Krzysztof Gradowski PAP 1200.jpg
Krzysztof Gradowski - renesansowy artysta

10. jubileuszowa edycja, po trudnej zeszłorocznej wersji online, zapowiada się bardzo interesująco. Na długiej liście gości znaleźli się m.in. Mary Komasa, Andrzej Korzyński, Jerzy Rogiewicz, Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Paweł Mykietyn. - Nie sądzę, żeby gdziekolwiek, kiedykolwiek jeszcze w jednym miejscu pojawili się tacy goście - podkreślił Łukasz Maciejewski. - To niezwykłe, że w ciągu tych paru lat na hasło "Grand Prix Komeda" muzycy i reżyserzy nie tylko wiedzą o festiwalu, ale chcą przyjechać i z nami być. 

Czytaj także:

Tegoroczne Grand Prix Komeda za całokształt twórczości odbierze podczas festiwalu Andrzej Korzyński, kompozytor znany przede wszystkim z ilustracji do filmów Andrzeja Żuławskiego i Wajdy. - Otworzyliśmy wystawę plakatów filmów, do których muzykę skomponował, tam jest Chęciński, Gruza, Jędryka - wymieniał dyrektor artystyczny. - To jest postać, o której trzeba przypominać.

- Nie mamy wielu takich melodyków. Nie tylko w przestrzeni muzyki filmowej, ale w ogóle muzyki, tzw. ilustracyjnej, poważnej, gdzie Korzyński może rywalizować jedynie z Kilarem, jeśli chodzi o wielki talent do komponowania melodii, które trafiają w punkt - zaznaczył nasz gość.

[Źródło: GAD Records/Andrzej Korzyński - Motyw z serialu "Tygrysy Europy" (CD "Andrzej Korzyński 80")]

10. edycja Festiwalu Filmowego w Ostrowie Wielkopolskim trwa od 22 do 28 sierpnia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Maria Szeląg (dyrektorka Ostrowskiego Centrum Kultury) oraz Łukasz Maciejewski (dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda)

Data emisji: 23.08.2021

Godzina emisji: 9.30

reklama

Czytaj także

Komeda we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 12:59
Chociaż skończył medycynę i specjalizował się w laryngologii, w historii zapisał się jako twórca nowoczesnego polskiego jazzu. 27 kwietnia skończyłby 90 lat. W Dwójce wspominaliśmy Krzysztofa Komedę.
rozwiń zwiń