Projekt Artists in Arms. "W Armii Andersa kwitło życie kulturalne"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 12:57
- Na stronie naszego projektu prezentujemy mało znaną historię Armii Andersa. Opisujemy to, w jaki sposób w armii funkcjonowała kultura i sztuka. Artykuły są bogato ilustrowane, nierzadko unikatowymi materiałami, które pochodzą z archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie i nie są powszechnie znane ani nie zaistniały jeszcze w powszechnym obiegu - mówił w Dwójce Mikołaj Gliński, koordynator projektu Artists in Arms w Instytucie Adama Mickiewicza.
Projekt Artists in Arms
Projekt Artists in ArmsFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
15:20 Poranek Dwójki Twórcy projetku Artists in Armas opowiadają o kulturze i sztuce w armii Andersa 26.08.2021.mp3 Twórcy projektu Artists in Arms opowiadają o ludziach kultury i sztuki w armii Andersa (Poranek Dwójki)

 


Armia Andersa 1200.jpg
Na szlaku armii Andersa. Serwis internetowy

Poszukujący swoich kolegów "na nieludzkiej ziemi" Józef Czapski, angażująca się w ratowanie dzieci Hanka Ordonówna, poeci Władysław Broniewski i Marian Czuchnowski, pisarze i publicyści Melchior Wańkowicz, Gustaw Herling-Grudziński i Jerzy Giedroyc, filmowiec Michał Waszyński, jeden z ojców polskiego jazzu Henryk Wars a także cała plejada malarzy i rysowników, aktorek i piosenkarek, kompozytorów i muzyków, reporterek i dziennikarzy aktywnie włączających się w walkę o ludzkie wartości. Wymienione tu postaci są bohaterami projektu Artists in Arms.

Opowiedzieli o nim zaproszeni do audycji Marcin Pieszczyk - redaktor naczelny Culture.pl, portalu Instytutu Adama Mickiewicza i Mikołaj Gliński - koordynator projektu Artists in Arms w Instytucie Adama Mickiewicza.

- W sierpniu 1941 roku Armia Andersa została sformowana i rozpoczęła swój szlak. Wydaje nam się, że nasi czytelnicy niewiele wiedzą o artystycznym obliczu tej formacji, o tym że wielu jej żołnierzy to byli przedstawiciele wolnych zawodów, niektórzy historycy twierdzą, że stanowili oni blisko 30 procent całego składu armii. W Armii Andersa kwitło życie kulturalne - mówił redaktor naczelny portalu culture.pl

Czytaj też:

Projekt "Artists in Arms" to opowieść o artystach i ludziach kultury, ich wojennym szlaku od rosyjskiego Buzułuku, po Monte Cassino i dalej - Paryż, Londyn, Rzym. To narracyjny serwis multimedialny, który zabiera czytelnika w podróż po historii związanej z Armią Andersa. Jest dostępny w trzech językach (polskim, angielskim i rosyjskim).

- Te opowieści były rozproszone, my je wszystkie zebraliśmy w jednym miejscu, chyba jako pierwsi. Producentem i koordynatorem całego projektu jest Instytut Adama Mickiewicza, który został stworzony po to, żeby promować kulturę polską za granicą i to jest własnie doskonały przykład jak może to robić - opowiadał redaktor.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Marcin Pieszczyk (red. nacz. Culture.pl, portalu Instytutu Adama Mickiewicza), Mikołaj Gliński (koordynator projektu Artists in Arms w Instytucie Adama Mickiewicza)

Data emisji: 26.08.2021

Godzina emisji: 9.30

mw

Czytaj także

Gen. Władysław Anders wspomina, jak dowiedział się w sowieckim więzieniu o tym, że zostanie dowódcą armii

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2023 05:50
- O mianowaniu mnie dowódcą mającej powstać armii dowiedziałem się 4 sierpnia 1941. Była to wiadomość nieoficjalna, gdyż zakomunikowało mi ją dwóch dostojników sowieckich: Beria, ówczesny wszechwładny szef NKWD, oraz jego zastępca Wsiewołod Mierkułow - wspominał generał Władysław Anders. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największy portal o polskiej kulturze - Culture.pl - ma już dwadzieścia lat

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 18:05
Z tej okazji redakcja przygotowała specjalne urodzinowe wydanie, a Instytut Adama Mickiewicza podsumowuje dotychczasową działalność wydawanego przez siebie portalu.
rozwiń zwiń