Polskie Radio
Section05
armia Andersa

"Z oddaniem służyli Rzeczypospolitej". Pożegnano gen. Kopańskiego i ppłk. Eichlera oraz ich małżonki

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach z wojskowymi honorami pożegnano bohatera spod Tobruku generała Stanisława Kopańskiego oraz legionistę, żołnierza Armii Andersa i ministra w rządzie londyńskim podpułkownika Stefana Eichlera. Prochy oficerów, zmarłych w latach 70. i 80., a także ich małżonek - Janiny Kopańskiej i Felicji Eichler - sprowadzono do kraju z Wielkiej Brytanii. Uroczystości rozpoczęła msza święta pogrzebowa w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Powązki Stanisław Kopański armia Andersa Tobruk historia Polski HISTORIA

Mieczysław Boruta-Spiechowicz. "Żyjcie z myślą o Polsce i tylko o Polsce"

- Jako najstarszy generał II Rzeczpospolitej żyjący wiernie nad Wisłą, wzywam was, drodzy przyjaciele, w imię miłości, a nie nienawiści: uczcie się żyć pospołu z myślą o Polsce i tylko o Polsce - apelował gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz na I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Mieczysław Boruta-Spiechowicz Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela Solidarność armia Andersa II RP

Kazimierz Romanowicz. Człowiek, który pokazał Paryżowi polską kulturę

- Gdy zakładałem "Libellę", byłem młodym człowiekiem. Miałem dużo sił, jeszcze więcej zapału i wierzyłem, zresztą musiałem wierzyć, że mi się uda i że to, co robię, jest ważne. Nie było innej alternatywy, bo przecież pomocy znikąd żadnej nie miałem. I myślę, że właśnie dlatego mi się udało, bo wierzyłem - mówił Kazimierz Romanowicz na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Francja Zofia Romanowiczowa Paryż armia Andersa kampania włoska Hanna Krall Stanisław Barańczak emigracja Polonia

80 lat temu powstał 2 Korpus Polski. To oni zdobyli Monte Cassino. Wspomnienia gen. Andersa [POSŁUCHAJ]

21 lipca 1943 roku, rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego z jednostek Armii Polskiej na Wschodzie utworzony został 2 Korpus Polski, którego dowództwo objął gen. Władysław Anders. Włączony w skład Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie jako związek taktyczny w składzie brytyjskiej 8 Armii uczestniczył w kampanii włoskiej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Władysław Anders II wojna światowa armia Andersa Armia Polska w ZSRR

Ostatni dzień obchodów 79. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. W uroczystościach biorą udział weterani

W sobotę we Włoszech zakończenie kilkudniowych obchodów 79. rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. Polska delegacja Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z weteranami 2 Korpusu Polskiego odwiedzi San Vittore del Lazio i Mignano Monte Lungo.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Monte Cassino armia Andersa Jan Józef Kasprzyk Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Armia Andersa. Od więźniów łagrów do zwycięskich bohaterów

Mija 80 lat od wymarszu ze Związku Sowieckiego żołnierzy z armii generała Władysława Andersa. Na "nieludzkiej ziemi" zginęły tysiące polskich patriotów. W tym wydaniu "Klubu Trójki" rozmawialiśmy o gehennie wymarszu, polskich grobach na obczyźnie i w końcu o bohaterstwie Polaków, którzy szli, by walczyć i zwyciężać, o kilkudziesięciu tysiącach cywilów, dla których była to jedyna szansa przeżycia.
Zobacz więcej na temat:  armia Andersa Magdalena Drohomirecka Trójka historia Polski Władysław Anders

Ostatni żołnierze 2 Korpusu Polskiego generała Andersa

Tydzień temu zakończył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW. Wśród pokazywanych tam filmów był dokument "Ostatni rozdział", poświęcony ostatnim żołnierzom 2 Korpusu Polskiego w armii gen. Andersa. Tytuł filmu wyraźnie nawiązuje do wspomnień gen. Andersa pt. "Bez ostatniego rozdziału. Wspomnienia z lat 1939-1946".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA film dokumentalny Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci armia Andersa Monte Cassino Anna Popek Trójka

"Mali tułacze". Dzieciństwo wojenne od Syberii po Meksyk

W cyklu "To się czyta latem" prezentowaliśmy poruszającą historię o dzieciach wobec piekła wojny. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. To niezwykła, wzruszająca do łez opowieść o wędrówce wojennej najmłodszych jej uczestników - dzieci. Fragmenty powieści "Mali tułacze" Wojciecha Lady czytał w Dwójce Wojciech Żołądkowicz.
Zobacz więcej na temat:  literatura armia Andersa dzieciństwo dzieci Związek Sowiecki

"Mali tułacze" - dzieci zesłańczej drogi i ich wygrane losy

- Lata, które spędziły już po wyjściu z Rosji z armią gen. Andersa, określane są jako najszczęśliwsze lata życia, tym bardziej że wciąż były dziećmi i wciąż nie wróciły do Polski, która była komunistyczna i nie była tak sympatyczna jak Afryka czy Indie w tamtym czasie - mówił w "Poranku Dwójki" Wojciech Lada autor książki "Mali tułacze", która jest w tym tygodniu lekturą w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Dwójka Paweł Siwek armia Andersa dzieci dzieciństwo Iran

Armia Andersa i "Wielka Droga". Przywracanie pamięci

"Wielka Droga" to pierwszy i ostatni film powojenny zrealizowany w duchu polskiej szkoły filmowej okresu międzywojnia. – Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny zaplanowała prace restauracyjne i podjęła szereg przedsięwzięć kulturalnych, mających pogłębić zbiorową pamięć dotyczącą tego filmu, okrzykniętego monumentalnym zabytkiem. Niektórzy nazywają go perłą polskiej kinematografii – mówiła dr Dorota Lekka, kuratorka wystawy "Wielka Droga".
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski Trójka II wojna światowa historia Polski Władysław Anders armia Andersa

Anna Maria Anders: jako wolni ludzie budujemy wolną ojczyznę

Jesteśmy razem na Monte Cassino i w wolnej Polsce. Koło rodzinnej historii symbolicznie się domknęło. To jest ten ostatni rozdział. Jako wolni ludzie budujemy wolną ojczyznę. I modlę się, żeby tak zostało. Bo taką Polskę chciał zobaczyć ojciec, gen. Władysław Anders – mówi Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech.
Zobacz więcej na temat:  Anna Maria Anders Władysław Anders armia Andersa Monte Cassino Londyn emigracja II wojna światowa Rosja Włochy Ukraina Instytut Pamięci Narodowej Małgorzata Frydrych