Polskie Radio
Section05
armia Andersa

Armia Andersa. Od więźniów łagrów do zwycięskich bohaterów

Mija 80 lat od wymarszu ze Związku Sowieckiego żołnierzy z armii generała Władysława Andersa. Na "nieludzkiej ziemi" zginęły tysiące polskich patriotów. W tym wydaniu "Klubu Trójki" rozmawialiśmy o gehennie wymarszu, polskich grobach na obczyźnie i w końcu o bohaterstwie Polaków, którzy szli, by walczyć i zwyciężać, o kilkudziesięciu tysiącach cywilów, dla których była to jedyna szansa przeżycia.
Zobacz więcej na temat:  armia Andersa Magdalena Drohomirecka Trójka historia Polski Władysław Anders

Ostatni żołnierze 2 Korpusu Polskiego generała Andersa

Tydzień temu zakończył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW. Wśród pokazywanych tam filmów był dokument "Ostatni rozdział", poświęcony ostatnim żołnierzom 2 Korpusu Polskiego w armii gen. Andersa. Tytuł filmu wyraźnie nawiązuje do wspomnień gen. Andersa pt. "Bez ostatniego rozdziału. Wspomnienia z lat 1939-1946".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA film dokumentalny Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci armia Andersa Monte Cassino Anna Popek Trójka

Kazimierz Romanowicz. Człowiek, który pokazał Paryżowi polską kulturę

- Gdy zakładałem "Libellę", byłem młodym człowiekiem. Miałem dużo sił, jeszcze więcej zapału i wierzyłem, zresztą musiałem wierzyć, że mi się uda i że to, co robię, jest ważne. Nie było innej alternatywy, bo przecież pomocy znikąd żadnej nie miałem. I myślę, że właśnie dlatego mi się udało, bo wierzyłem - mówił Kazimierz Romanowicz na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Francja Zofia Romanowiczowa Paryż armia Andersa kampania włoska Hanna Krall Stanisław Barańczak emigracja Polonia

"Mali tułacze". Dzieciństwo wojenne od Syberii po Meksyk

W cyklu "To się czyta latem" prezentowaliśmy poruszającą historię o dzieciach wobec piekła wojny. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. To niezwykła, wzruszająca do łez opowieść o wędrówce wojennej najmłodszych jej uczestników - dzieci. Fragmenty powieści "Mali tułacze" Wojciecha Lady czytał w Dwójce Wojciech Żołądkowicz.
Zobacz więcej na temat:  literatura armia Andersa dzieciństwo dzieci Związek Sowiecki

"Mali tułacze" - dzieci zesłańczej drogi i ich wygrane losy

- Lata, które spędziły już po wyjściu z Rosji z armią gen. Andersa, określane są jako najszczęśliwsze lata życia, tym bardziej że wciąż były dziećmi i wciąż nie wróciły do Polski, która była komunistyczna i nie była tak sympatyczna jak Afryka czy Indie w tamtym czasie - mówił w "Poranku Dwójki" Wojciech Lada autor książki "Mali tułacze", która jest w tym tygodniu lekturą w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Dwójka Paweł Siwek armia Andersa dzieci dzieciństwo Iran

Armia Andersa i "Wielka Droga". Przywracanie pamięci

"Wielka Droga" to pierwszy i ostatni film powojenny zrealizowany w duchu polskiej szkoły filmowej okresu międzywojnia. – Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny zaplanowała prace restauracyjne i podjęła szereg przedsięwzięć kulturalnych, mających pogłębić zbiorową pamięć dotyczącą tego filmu, okrzykniętego monumentalnym zabytkiem. Niektórzy nazywają go perłą polskiej kinematografii – mówiła dr Dorota Lekka, kuratorka wystawy "Wielka Droga".
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski Trójka II wojna światowa historia Polski Władysław Anders armia Andersa

2 Korpus Polski - oni zdobyli Monte Cassino. Wspomnienia gen. Andersa [POSŁUCHAJ]

21 lipca 1943 roku, rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego z jednostek Armii Polskiej na Wschodzie utworzony został 2 Korpus Polski, którego dowództwo objął gen. Władysław Anders. Włączony w skład Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie jako związek taktyczny w składzie brytyjskiej 8 Armii uczestniczył w kampanii włoskiej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Władysław Anders II wojna światowa armia Andersa Armia Polska w ZSRR

Anna Maria Anders: jako wolni ludzie budujemy wolną ojczyznę

Jesteśmy razem na Monte Cassino i w wolnej Polsce. Koło rodzinnej historii symbolicznie się domknęło. To jest ten ostatni rozdział. Jako wolni ludzie budujemy wolną ojczyznę. I modlę się, żeby tak zostało. Bo taką Polskę chciał zobaczyć ojciec, gen. Władysław Anders – mówi Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech.
Zobacz więcej na temat:  Anna Maria Anders Władysław Anders armia Andersa Monte Cassino Londyn emigracja II wojna światowa Rosja Włochy Ukraina Instytut Pamięci Narodowej Małgorzata Frydrych

78. rocznica bitwy o Monte Cassino. W środę główne uroczystości z udziałem ministra kultury

W środę 18 maja we Włoszech odbędą się uroczystości z okazji 78. rocznicy bitwy o Monte Cassino i 130. rocznicy urodzin gen. Władysława Andresa. W oficjalnych obchodach weźmie udział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Hołd żołnierzom Armii Andersa zostanie złożony także w Piedimonte San Germano, miasteczku wyzwolonym przez nich w 1944 r. 
Zobacz więcej na temat:  Monte Cassino ŚWIAT Europa Włochy HISTORIA historia Polski Władysław Anders armia Andersa Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Rocznica bitwy o Monte Cassino. Armia Andersa w centrum tegorocznych obchodów

We Włoszech rozpoczynają się obchody 78. rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino, w których wezmą udział jej ostatni żyjący weterani. Przed południem polska delegacja Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych uda się do Rzymu, a główne uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino odbędą się w środę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Włochy Monte Cassino armia Andersa II wojna światowa

Zwycięska walka o Monte Cassino. Pamięć, którą trzeba zachować

Drugi Korpus Polski, dowodzony przez generała Władysława Andersa, przełamał obronę Niemców i otworzył aliantom drogę na Rzym. W nocy z 11 na 12 maja 1944 roku wojska alianckie przystąpiły do decydującego szturmu. Operacja pod kryptonimem "Honker"  przyniosła zwycięstwo po tygodniu. Miało ono miejsce 18 maja. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek Władysław Anders armia Andersa Monte Cassino Monte Casino Anna Maria Anders

"Monte Cassino - ostatni rozdział". Nowy dokument oddaje głos weteranom historycznej bitwy

- To jest opowieść o tym co oni ze sobą nieśli, to jest też opowieść o Polsce, bo oni to Polska. Z tego się wyłania odpowiedź na pytanie: dlaczego tam szli? - powiedział reżyser Tomasz Łysiak po premierze swojego najnowszego dzieła - filmu dokumentalnego "Monte Cassino - ostatni rozdział". Film ukazuie wspomnienia weteranów historycznej bitwy, a jego tytuł nawiązuje do wspomnień Władysława Andersa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Monte Cassino II wojna światowa armia Andersa FILM Władysław Anders

Armia Andersa - Wojsko Polskie z jeńców w ZSRR

- Anders był człowiekiem doświadczonym, wywodził się z armii rosyjskiej, znał język i realia. Przeżył gehennę aresztowany we Lwowie, siedział w więzieniu na Łubiance. Był to naturalny kandydat do objęcia tego stanowiska - mówił w Dwójce prof. Sławomir Kalbarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Audycję poświęciliśmy fenomenowi Armii Andersa i jej wędrówce z terenów ZSRR na Zachód.
Zobacz więcej na temat:  armia Andersa historia Polski ZSRR Władysław Anders Dwójka Antoni Dudek