Instalacja "Do You Feel Connected?" - w poszukiwaniu wspólnego mianownika

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 16:00
- Instalacja jest palisadą wybranych wartości, które są przedstawione jako wykres. Chciałam, żeby to było zaproszenie do refleksji, nienachalne - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Marta Flisykowska, której instalacja "Do You Feel Connected?" od 1 września będzie prezentowana w Korei Południowej na Gwangju Design Biennale. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Who is Danny


Organizacja infuture.institute zrealizowała badania ilościowe dotyczące szerokiego spektrum wartości, w tym: wolności, szacunku, dobra, mądrości, empatii. - Oparliśmy nasze badania na koncepcji badacza międzykulturowego i psychologa Shaloma Schwartza, który jest twórcą teorii podstawowych wartości ludzkich - tłumaczyła Olga Jankowska, członek zespołu kuratorskiego infuture.institute.

Posłuchaj
16:45 Poranek Dwójki 31 sierpień 2021 09_31_34.mp3 Rozmowa o instalacji "Do You Feel Connected? (Poranek Dwójki)

 

Badanie zostało poddane konsultacjom w interdyscyplinarnym zespole ośrodka. Uczestnikom zadano dwa kluczowe pytania: czy istnieją wartości uniwersalne, wspólne dla wszystkich ludzi, oraz o wartości najważniejsze osobiście.

Stanisław Lem pap 1200.jpg
Krzysztof Piskorski: zainteresowanie twórczością Lema jest nieustanne

Przeszło osiemdziesiąt procent respondentów na pierwsze z pytań odpowiedziało twierdząco. - Na głębokim poziomie jesteśmy w stanie rozmawiać, znaleźć coś wspólnego - podkreśliła członkini zespołu kuratorskiego infuture.institute. - Tylko 11 procent wskazało, że nie jesteśmy i nie istnieją wartości uniwersalne.

Czytaj także:

Wśród wartości najważniejszych kolejność okazała się następująca: wolność, bezpieczeństwo, szacunek, miłość. 

Badania stały się bazą dla Marty Flisykowskiej do pracy nad instalacją "Do You Feel Connected?" - Od jakiegoś czasu krążyło za mną zrobienie instalacji, która opierałaby się na mediach społecznościowych - przyznała artystka. - Dla mnie to był cudowny proces do interpretacji i projektowania przestrzeni, w której skupimy się na tym, żeby doświadczać.

Koncepcja instalacji nawiązuje do "Summa technologiae" Lema.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Goście: Marta Flisykowska (artystka, badaczka, twórczyni instalacji "Do You Feel Connected?"), Olga Jankowska (członek zespołu kuratorskiego infuture.institute)

Data emisji: 31.08.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Stanisław Lem - ateista badający religię

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 12:00
27 marca przypada 15. rocznica śmierci Stanisława Lema. To dobra okazja, żeby zadać pytanie, w co wierzył słynny pisarz i futurolog i filozof. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Piskorski: zainteresowanie twórczością Lema jest nieustanne

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 07:00
- Pierwszym przekładem Lema było tłumaczenie "Astronautów" na język węgierski. W tej chwili Lem tłumaczony jest także na języki egzotyczne, jak chiński, arabski czy japoński - mówił w Dwójce Krzysztof Piskorski z Instytutu Książki.
rozwiń zwiń