"Noc Rzemiosła" 2021. Zuzanna Krzysztofik: rękodzieło nie wychodzi z mody

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 12:46
- Pracowni, które biorą udział w Nocy Rzemiosła, jest coraz więcej. Są one wymieszane, bo z jednej strony mamy tradycyjne pracownie rzemieślnicze, jak ceramikę, stolarstwo czy krawiectwo, a z drugiej są twórcy łączący druk 3D z jubilerstwem albo tacy, którzy zajmują się upcyklingiem - opowiadała w Dwójce Zuzanna Krzysztofik ze stowarzyszenia "Z Siedzibą w Warszawie".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Dean Drobot

Posłuchaj
12:37 Poranek Dwójki 21.09.2021 Rzemiosło.mp3 Zuzanna Krzysztofik o Nocy Rzemiosła (Poranek Dwójki)

Noc Rzemiosła to wydarzenie skierowane do miłośników rękodzieła i wszystkich tych, którzy są ciekawi, jak wygląda z bliska praca praktyków sztuki rzemieślniczej. W tym roku ponad 40 pracowni z Warszawy otworzy swoje podwoje dla zwiedzających - będą oni mogli przyjrzeć się technikom rzemieślniczym, nabyć unikatowe przedmioty, a w trakcie warsztatów nawet sami je wykonać.

- Organizujemy to wydarzenie od trzech lat i widzimy, że staje się coraz większe. Coraz więcej pracowni bierze w nim udział, odwiedza nas coraz więcej gości, a to znak, że rzemiosło staje się coraz modniejsze - podkreśliła Zuzanna Krzysztofik ze stowarzyszenia "Z Siedzibą w Warszawie".

Czytaj też:

Jak wyjaśniła współorganizatorka wydarzenia, Noc Rzemiosła rozpoczyna się w piątek 24 września i trwa przez 3 dni, aż do niedzieli. - Pracownie są otwarte codziennie. Można zajrzeć, spotkać się z rzemieślnikiem, podejrzeć jego pracę, a nawet samemu coś wykonać. Oczywiście można też nabyć piękne przedmioty - opowiadała. - To są 42 pracownie w 14 dzielnicach Warszawy. Mamy też cztery podwarszawskie miejscowości, bo to rzemiosło tradycyjne koncentruje się w określonych okolicach, jednak coraz bardziej rozpościera się na całe miasto.

Zuzanna Krzysztofik zwróciła uwagę, że można zaobserwować coraz większe zainteresowanie rzemiosłem. Powoli przestaje być zjawiskiem elitarnym, co więcej, w ostatnim czasie przybywa młodych rzemieślników.

- Z jednej strony są to osoby, które np. ukończyły uczelnię artystyczną, ponieważ rzemiosło jest też dziedziną sztuk plastycznych. I tacy projektanci po wzornictwie zajmują się wytwarzaniem i dystrybucją przedmiotów. Z drugiej zaś pojawiają się twórcy, którzy całkowicie zmienili zawód. Nauczyli się jakiegoś rzemiosła i teraz się w tym spełniają.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Zuzanna Krzysztofik (współorganizatorka Nocy Rzemiosła, członkini stowarzyszenia "Z Siedzibą w Warszawie")

Data emisji: 21.09.2021

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

Transmisja rzemiosła – o potrzebie rzeczy unikatowych

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 17:30
- W zglobalizowanym świecie potrzebujemy rzeczy unikatowych, potrzebujemy czegoś, czego ideę wytwarzania jesteśmy w stanie zrozumieć - mówił Maciej Malinowski, współautor raportu "Transmisja rzemiosła - możliwości i przeszkody".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanna Radziejowska: film "Europa" pokazuje, jak wiele jest jeszcze do odzyskania

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 11:32
- Instytut Pileckiego, jako pierwsza polska instytucja, ma umowę o współpracy z Bundesarchiv. Prowadzimy systematyczną kwerendę i digitalizację zbiorów, które dotyczą Polski. Weszliśmy do archiwum filmowego, przejrzeliśmy katalogi, wybraliśmy bardzo wiele materiałów, które są często niejasne pod względem zawartości. Czy są to zaginione filmy przedwojenne, czy z czasów wojny? - mówiła w Dwójce dyrektor berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego.
rozwiń zwiń