Eva Gevorgyan: koncerty chopinowskie należą do moich ulubionych

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 10:22
- Stresujący był dla mnie występ przed polską publicznością, która tak wielu wykonawców muzyki Chopina już słyszała - powiedziała po występie w I etapie XVIII Konkursu Chopinowskiego Eva Gevorgyan, rosyjska pianistka, uczennica Natalii Trull w Centralnej Szkole Muzycznej w Moskwie.
Eva Gevorgyan
Eva GevorgyanFoto: i NIFC/Wojciech Grzędziński

Ma zaledwie 17 lat, a na koncie już 40 nagród na międzynarodowych konkursach dla młodych pianistów. W 2019 roku uhonorowano ją nagrodą w kategorii "Discovery" w ramach programu International Classical Music Awards. Otrzymała też tytuł Młodej Artystki Yamahy. W 2020 r. Evgeny Kissin przyznał jej pierwszą nagrodę na Ruhr Festival. 


PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Po raz pierwszy pojawiła się na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina i jej występ wzbudził gorące emocje. A przygotowywała się do niego zaledwie sześć miesięcy. - Miała wiele zaplanowanych wcześniej koncertów - przyznała Eva Gevorgyan.

- Kiedy gram, w pełni koncentruję się na muzyce. Staram się nie myśleć, że jestem na konkursie czy przed publicznością - mówiła pianistka. - Zależy mi na tym, żeby publiczność współodczuwała ze mną.


Posłuchaj
06:20 Poranek Dwójki 7 październik 2021 08_06_00.mp3 Eva Gevorgyan o występie w I etapie XVIII Konkursu Chopinowskiego (Poranek Dwójki)

Zobacz wideo


Występowi Rosjanki bacznie przyglądali się Dwójkowi komentatorzy, którzy nie kryli, że młodej pianistce brakuje jeszcze paru lat dojrzałości. - To jest dziewczyna, która może zagrać wszystko - nie krył Andrzej Sułek. - Z jednej strony, kiedy siada do nokturnu to jest Coppélią – idealnie zaprogramowana postać – z tym że ja nie wierzę w ani jedną frazę, że pochodzi od niej.

- Mam wrażenie, że jest perfekcyjnie przygotowana do zagrania, konkursu, wszystkiego, co przed nią stoi – bo ma gigantyczny talent i potencjał, niewiarygodną zdolność gry na fortepianie – tyle tylko, że nie ma w tym cienia jej własnych emocji i przeżyć - ocenił Andrzej Sułek.

Róża Światczyńska, Andrzej Sułek i Jacek Hawryluk podsumowują poranną sesję czwartego dnia przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego 

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

***

Rozmawiała: Monika Pilch

Gość: Eva Gevorgyan (pianistka)

Data emisji: 7.10.2021

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

uk

Czytaj także

"Zuzanna Pietrzak potwierdziła, że jest pianistką z dużym potencjałem"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 20:10
- Rozpoczęła niekonwencjonalnie, od etiud. To jest zawsze ryzykowne, szczególnie o wczesnej porze i niejako bez rozgrzewki, zaczynać od utworów wymagających technicznie. Troszkę te etiudy padły ofiarą nerwów. Potem był Nokturn Des-dur, w którym Zuzanna Pietrzak wyraźnie się uspokoiła i pokazała wiele pięknych i oryginalnych rzeczy - tak Róża Światczyńska podsumowywała wykonania reprezentantki Polski, która zagrała podczas sesji porannej ósmego dnia eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Alexewicz: występ na Konkursie Chopinowskim to metafizyczne przeżycie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 12:36
- To jest tak ogromne wydarzenie, że już samo uczestnictwo w nim jest niesamowitym przeżyciem. Są tak olbrzymie emocje, że właściwie nie pamiętam, co się na tej scenie wydarzyło - mówił Piotr Alexewicz po swoim występie w 1. etapie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń