Piotr Alexewicz: występ na Konkursie Chopinowskim to metafizyczne przeżycie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 12:36
- To jest tak ogromne wydarzenie, że już samo uczestnictwo w nim jest niesamowitym przeżyciem. Są tak olbrzymie emocje, że właściwie nie pamiętam, co się na tej scenie wydarzyło - mówił Piotr Alexewicz po swoim występie w 1. etapie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Piotr Alexewicz
Piotr Alexewicz Foto: . Darek Golik/NIFC

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Kolejnych siedemnaścioro pianistów dołączyło do grona tych, którzy mogą już tylko oczekiwać na pierwszy werdykt XVIII Konkursu Chopinowskiego. Wśród młodych artystów, którzy wystąpili we wtorek (5.10) w Filharmonii Narodowej podczas trzeciego dnia 1. etapu konkursowych zmagań był tylko jeden Polak - Piotr Alexewicz. W rozmowie z Programem 2 Polskiego Radia 21-latek przyznał, że w oczekiwaniu na warszawski konkurs rozbudowywał swój repertuar.

 - Chopin, tak jak wiemy z różnych źródeł, uwielbiał Bacha i Mozarta. Myślę, że ci dwaj kompozytorzy w szczególności w jakimś sensie przybliżają nas do twórczości Chopina. Grając 24 Preludia, kiedy sięgniemy po preludia i fugi Bacha, możemy znaleźć pewne podobieństwa. Włączyłem do swojego repertuaru także wiele utworów Schuberta, które w pewnym sensie mi osobiście nasuwają na myśl duchowość, która jest poniekąd jakoś pokrewna z Chopinem - zauważył Piotr Alexewicz. 

Zobacz podsumowanie porannej sesji:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

Posłuchaj
03:58 Poranek Dwójki 6.10.2021 alexewicz.mp3 Piotr Alexewicz o swoim występie w 1. etapie XVIII Konkursu Chopinowskiego (Poranek Dwójki) 

Program, który pianista wybrał na tegoroczny Konkurs Chopinowski, kształtował się na przestrzeni lat. - Myślę, że wyklarowało się to ze dwa lata temu. Oczywiście jeszcze kilka utworów zmieniłem przez ten czas, ponieważ mieliśmy ten dodatkowy rok, który pozwolił nam rozbudować repertuar i przemyśleć to, co chcemy wykonać na konkursie - tłumaczył.

Piotr Alexewicz jest zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego. Jak podkreślał, nie odczuwa z tego powodu dodatkowej presji. - To są dwa osobne wydarzenia. Zawsze powtarzam, że do każdego koncertu czy występu w konkursie podchodzę tak samo. Dla mnie najważniejszy jest kontakt z publicznością, obcowanie ze sztuką i z takim nastawieniem wychodzę na scenę. Nigdy nie dodaję sobie jakichś dodatkowych bagaży związanych ze stresem, z jakimiś obciążeniami - wyznał.

Piotr Alexewicz po swoim pierwszym występie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

1. etap przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego zakończy się w czwartek (7.10).

***

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Piotr Alexewicz (pianista)

Data emisji: 6.10.2021

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

Sponsor Sponsor

pg

Czytaj także

Dzień 1. "Szymon Nehring gra z niejednoznacznością i wieloznacznością"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 16:23
- Gdy ten pianista siada do fortepianu, my właściwie mamy pewność, że on zagra, bo wie, czego chce. Jego ballada była dobra, przed samą voltą wdarła się nieczysta chwila, ale to nie jest istotne. To był bardzo mocny i bardzo dobry recital -  tak Andrzej Sułek ocenił występ Szymona Nehringa, którego mogliśmy usłyszeć podczas I etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczestnicy XVIII Konkursu Chopinowskiego: "Na scenie świat się zatrzymuje"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 13:46
Nigdy nie byłam w tak trudnej emocjonalnie sytuacji. To jest jednocześnie poczucie ekstazy, a z drugiej te emocje są na tyle duże, że nie do końca można je wszystkie kontrolować. To coś z gatunku emocji artystycznych, połączonych ze sportowymi - mówiła w Dwójce Aleksandra Świgut, jedna z uczestniczek XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień 3. "Leonora Armellini wróciła w wielkim stylu"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 16:39
- W jej przypadku to wejrzenie analityczne, czy coś się mniej czy bardziej udało, schodzi na drugi plan. Nie twierdzę, że to jest nieważne, jak starannie wykonuje się Chopinowski tekst, ale jest taki poziom wykonawstwa, artyzmu, który powoduje, że człowiek zaczyna "kupować" w całości tę kreację, tę propozycję artystyczną - mówił o wtorkowym (5.10) występie Włoszki Leonory Armellini w I etapie przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego Andrzej Sułek.
rozwiń zwiń