Martin Garcia Garcia: Koncert f-moll jest wypełniony intuicją

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 11:00
- Moim ulubionym fragmentem koncertu był drugi utwór. Mam nadzieję, że poprzez zagranie go mogłem spowodować, że choć jedna osoba z widowni, może nawet jeden z jurorów, poczuł się, jakby znów miał 16 lat, był zakochany i unosił się ponad ziemią - mówił po swoim występie Hiszpan Martin Garcia Garcia w drugim dniu przesłuchań finałowych XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Martin Garcia Garcia podczas finału Konkursu Chopinowskiego
Martin Garcia Garcia podczas finału Konkursu ChopinowskiegoFoto: D.Golik/NIFC

Posłuchaj
06:28 Dwojka_Poranek_Dwojki 2021_10_20-08-08-14.mp3 Pianiści po II dniu występów finałowych XVIII Konkursu Chopinowskiego (Poranek Dwójki)

 

Wtorek 19 października był drugim dniem przesłuchań finałowych XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. W trakcie sesji wystąpili: J J Jun Li Bui, Alexander Gadjiev, Martin Garcia Garcia i Eva Gevorgyan. W przeciwieństwie do pierwszego dnia finałów, na scenie zabrzmiał nie tylko Koncert fortepianowy e-moll, ale także - dwukrotnie - f-moll. Na ten mniej popularny koncert zdecydowali się Alexander Gadjiev i Martin Garcia Garcia.

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

- Pierwszy koncert jest najbardziej popularny, wszyscy go znają, nie wiem, z jakiego powodu. Ale ja wybrałem ten drugi, napisany jako pierwszy. Dostrzegłem w nim większą czystość, Chopin nie myślał wtedy jeszcze o regułach komponowania, jest to koncert wypełniony intuicją, a Chopin miał jedną z najlepszych intuicji wśród polskich pianistów - przekonywał Martin Garcia Garcia.

Przyznał też, że zachwyciła go długa owacja. - Publiczność jest wspaniała, uwielbiam każdą z osób, które siedziały na widowni. I wiem, że niektórzy przychodzą na kilka koncertów, poznaję te twarze - zapewnił pianista.

Szczęśliwy Martin Garcia Garcia:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Tego samego wyboru repertuarowego dokonał Alexander Gadjiev. - Zagranie tego koncertu w tej sali nie jest czymś, czym wielu może się pochwalić. Czułem obecność publiczności podczas koncertu, starałem się utrzymać nastrój tej chwili, czyli słuchać siebie, słuchać tego, co dzieje się przede mną i za mną na scenie. Najbardziej z koncertu lubię grać drugą, środkową część, bo jest bardzo dramatyczna, tu najsilniej pojawia się to, co niespodziewane, czyli magia - przekonywał pianista po swoim występie.

Alexander Gadjiev o występie w finale:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Koncert fortepianowy e-moll wybrała z kolei dwójka najmłodszych uczestników Konkursu Chopinowskiego - J J Jun Li Bui oraz Eva Gevorgyan.

Eva Gevorgyan 1200.jpg
Drugi dzień finałów. "U Evy Gevorgyan wreszcie usłyszałam koncert Chopina"

- Czuję się szczęśliwy, że w ogóle tu byłem. Cieszę się, że mogłem zagrać z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, będę doceniał to przez resztę życia, chociaż uważam, że najlepiej zagrałem w pierwszym etapie konkursu. Ale cieszę się, że mogłem zagrać w każdym z etapów. W każdym z nich mam swoją ulubioną część, np. w II - Fantazję f-moll, to niesamowity utwór, który jest jak podróż do zagrania, uwielbiam także Sonatę h-moll, którą zagrałem w III etapie - mówił J J Jun Li Bui.

J J Jun Li Bui po swoim finałowym występie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Eva Gevorgyan przyznała, że czuje się zmęczona, ale jednocześnie bardzo szczęśliwa. - Maestro Boreyko podziękował mi za współpracę i był dla mnie miły i ciepły jako dyrygent, mieliśmy świetną komunikację. Uwielbiam obydwa koncerty, obydwa też grałam, ale myślę, że koncert nr 1 jest doskonałym fragmentem twórczości Chopina. Mam świadomość, że został napisany po drugim koncercie, wiem też, że Chopin włożył w ten koncert wszystkie swoje uczucia - zapewniała pianistka.

Eva Gevorgyan po finałowym występie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Przed nami ostatnia sesja finałowych przesłuchań, która rozpocznie się dziś (20.10) o godz. 18.00. Późnym wieczorem prawdopodobnie poznamy nazwiska laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

XVIII Konkurs Chopinowski | 19 października - backstage:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

***

Rozmawiała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 20.10.2021

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mg

Sponsorzy Sponsorzy

Czytaj także

Dzień 8. "Na Evę Gevorgyan nie sposób nie zwrócić uwagi"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 22:00
- Ona wyrasta na bardzo ważną postać tego konkursu. Zastanawiam się, czy to jest pianistka, która idzie po I nagrodę. Wielkim sukcesem Konkursu Chopinowskiego jest przyjazd artystki takiego kalibru - tak mówił Andrzej Sułek o występie Evy Gevorgyan w sesji wieczornej trzeciego dnia przesłuchań II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń