Michał Klawiter: Franz Kafka nie miał łatwo ani w domu, ani w pracy [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 12:00
- W momencie, kiedy przychodziło do pełnego zaangażowania się w związek z kobietą, on się z tego wycofywał i jednak wracał do pisania. I to też nie jest tak, że go to nie bolało - mówił w Dwójce aktor Michał Klawiter, odtwórca roli Franza Kafki w spektaklu biograficznym pt. "Pułapka".
Michał Klawiter
Michał KlawiterFoto: Cezary Piwowarski/PR2

Sztuka autorstwa Tadeusza Różewicza wystawiana jest przez Teatr Dramatyczny w Warszawie. To historia człowieka, który nie potrafi odnaleźć swojego miejsca w codziennym życiu, jest w ciągłym konflikcie między byciem artystą a chęcią założenia rodziny. 

Posłuchaj
12:06 Dwojka_Poranek Dwojki 2021_11_09-09-33-23.mp3 Aktor Michał Klawiter o spektaklu "Pułapka" (Poranek Dwójki)

 

- Na pewnym etapie zaczęliśmy się odbijać od tej biografii i patrzeć na "Pułapkę" przez pryzmat dzisiejszych czasów - przyznał Michał Klawiter. - Są to przede wszystkim wątpliwości, z których jesteśmy utkani, dylematy pomiędzy pasją a miłością, a więc związek na dwa fronty, gdzie zawsze jedna strona ucierpi. I wreszcie szereg mechanizmów psychologicznych, które każą nam myśleć, że to my mamy rację, a cały świat oszalał.

Tadeusz Różewicz Forum 1200.jpg
Tadeusz Różewicz. Zobacz serwis specjalny

Oglądaj wideo:

Aktor stwierdził, że Franz Kafka był człowiekiem, który przez całe swoje życie cierpiał. - Jest tam szereg wydarzeń, które się na to złożyły. Trudna relacja z ojcem, który miał też trudną relację ze swoim ojcem, myślę zresztą, że to połączyło Kafkę z Różewiczem. Oprócz tego trudne relacje z kobietami.

Michał Klawiter podkreślał, że odgrywana przez niego postać nie potrafi zaangażować się w związek i ostatecznie za każdym razem ucieka w pisanie, które daje jej poczucie wolności.

- Mam wrażenie, że coś parszywego nad nim cały czas ciążyło, co kazało mu to robić. Sam się zastanawiam, na ile był to świadomy wybór, a na ile ta pasja tak silnie w nim rezonowała, że zmuszała go do podejmowania ciężkich decyzji - wyjaśniał aktor.

Premiera spektaklu "Pułapka" w reżyserii Wojciecha Urbańskiego odbędzie się w najbliższy piątek (12.11) w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Wydarzenie to wpisuje się w obchody Roku Tadeusza Różewicza.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Michał Klawiter (aktor)

Data emisji: 9.11.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

XX Festiwal Prapremier w Bydgoszczy. "Szukamy tekstów wielorazowego użytku"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 17:00
- Chcieliśmy sprawić, żeby Bydgoszcz stała się miastem, w którym artyści i artystki będą się spotykać i rozmawiać; takim tyglem, gdzie wytwarzać się będą nowe idee - mówił w Dwójce Wojciech Faruga, organizator Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Krawczyński: z równości rodzą się najpiękniejsze rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 17:00
- Udało się nam stworzyć miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie. Wspólna praca nad samą sztuką, także spotkania prywatne są budujące i rozwijające. Zawsze staramy się, aby "boleść" życia nie dominowała tematyki naszych spektakli, czasami przypadkowy żart z próby sprawdza się doskonale podczas premiery. Chodzi nam o różne emocje - mówił na antenie Dwójki Łukasz Krawczyński, reżyser, członek warszawskiej amatorskiej grupy twórczej Malkontenci.
rozwiń zwiń