Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne w Stalowej Woli. "Tworzymy przestrzeń porozumienia"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 17:45
- Międzypokoleniowość wydaje nam się czymś istotnym. Coraz częściej sięgamy po wydarzenia, w których partnerami są dla siebie reprezentanci różnych pokoleń i wydaje nam się to trafione, gdy patrzymy po uczestnikach naszego festiwalu. Tworzymy przestrzeń wymiany doświadczeń – czy to teatralnych, czy po prostu ogólnospołecznych - mówiła w Dwójce Katarzyna Pawłowska, koordynatorka festiwalu "Relacje. Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/aerogondo2

Dwa Teatry Zamość okładka 1200.jpg
XX Festiwal "Dwa Teatry" startuje w Zamościu

Posłuchaj
07:52 Wybieram Dwójkę 15.09.2021 Relacje.mp3 Katarzyna Pawłowska o festiwalu Relacje. Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne (Wybieram Dwójkę)

W najbliższy piątek (17.09) w Stalowej Woli startują Relacje. Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne - ogólnopolski festiwal, którego idea została oparta na teatralnym dialogu pokoleń. Katarzyna Pawłowska zaznaczyła, że spotkanie generacji jest jednym z najważniejszych elementów tego wydarzenia. 

- Tak jest od pierwszej edycji. Szukamy teatrów, które są tworzone przez reprezentantów różnych pokoleń. Patrzymy również na tematykę spektakli, są to spektakle teatrów amatorskich. Poszukujemy odpowiedzi na to, jakie są relacje międzypokoleniowe, czy też, gdzie szukać pozytywnych rozwiązań konfliktów międzypokoleniowych - wyjaśniła koordynatorka wydarzenia.

Czytaj też:

Podczas trzech niezwykle intensywnych dni będzie można obejrzeć 11 spektakli konkursowych wybranych spośród 47 propozycji nadesłanych z całej Polski. Wśród nich znajdą się spektakle zespołów międzypokoleniowych, teatrów młodzieżowych i realizowanych przez osoby dorosłe. 

- Teatr amatorski tworzą ludzie, dla których teatr jest po prostu pasją - zaznaczyła rozmówczyni. Tematem łączącym wszystkie festiwalowe wydarzenia będzie "władza pamięci". Wprowadzi w niego Filip Springer - fotoreporter, reportażysta, dziennikarz zafascynowany twórczością W.G. Sebalda. - Temat wypłynął z książki "Austerlitz" W.G. Sebalda. Pan Filip Springer uważa, że to książka, po której żadnej innej już nie trzeba czytać, dlatego poczuliśmy się zmotywowani i pochyliliśmy się właśnie nad tym wątkiem.

Czytaj też:

Jednym z jurorów festiwalu będzie Leszek Mądzik - mistrz teatru plastycznego. Reżyser przez 3 dni prowadził warsztaty teatralne dla mieszkańców Stalowej Woli i okolic, a efekty tej pracy będzie można obejrzeć w postaci etiudy teatralnej "Rozmowa". Oprócz niego w jury zasiądzie aktorka Gabriela Muskała, którą będzie można zobaczyć 19 września w etiudzie "Podróż do Buenos Aires", a także krytyk teatralny Łukasz Drewniak.

- Co roku podczas festiwalu coś odkrywamy - podkreśliła Katarzyna Pawłowska. - To jest bardzo pozytywne i wydaje nam się, że jest coraz większy trend na organizację wydarzeń, w których uczestnikami są osoby w różnym wieku.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Katarzyna Pawłowska (koordynatorka festiwalu Relacje. Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne)

Data emisji: 15.09.2021

Godzina emisji: 16.30

am

Czytaj także

Muzyka dawna w świętokrzyskich zabytkach

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 18:00
- Region świętokrzyski jest sercem Polski, gdzie jest wiele fantastycznych zabytków, związanych z polską tradycją. Sam festiwal to dwa weekendy poświęcone koncertom wybitnych wykonawców, którzy wypełnią te miejsca muzyką - mówił w Dwójce Marek Toporowski, dyrektor artystyczny Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Muzyki Polskiej: odkrycia i interpretacje

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 18:37
- To jest konkurs muzyki polskiej imienia Stanisława Moniuszki. Mamy patrona, który przewrotnie pokazuje to, co nas boli najbardziej, że Moniuszko znany jest jako pieśniarz, ale jako pianista czy kameralista jest nieznany - mówił o II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki prof. Jarosław Drzewiecki, pianista, pedagog, przewodniczący jury.
rozwiń zwiń