REKLAMA

XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Grand Prix dla słuchowiska "Wyszedł z domu"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 08:00
- Różewicz jest po stokroć wielowymiarowy, a to, co zrobił Szymon Kuśmider to niesamowita sprawa. Grand Prix jest potwierdzeniem tego, że praca nad tym słuchowiskiem wyszła nam na dobre - mówił w Dwójce Paweł Krucz, jeden z aktorów słuchowiska "Wyszedł z domu", które zdobyło Grand Prix XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu.
Dwa Teatry 2021
"Dwa Teatry" 2021Foto: Cezary Piwowarski/PR

Janusz Kukuła 1200 Dwa Teatry Zamość.JPG
XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021 - sztuka pomaga żyć

Posłuchaj
26:40 Rozmowy po zmroku 21.09.2021 Dwa Teatry.mp3 Podsumowanie festiwalu "Dwa Teatry" 2021 (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Od piątku 17 września w Zamościu braliśmy udział w Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W ciągu tych kilku dni odbiorcy uczestniczyli w przesłuchaniach propozycji radiowych i prezentacjach spektakli Teatru TVP. Imprezie towarzyszyły liczne wydarzenia, otwarte dla publiczności.

W poniedziałkowy wieczór (20.09) podczas uroczystej gali na Wielkim Rynku w Zamościu poznaliśmy laureatów w konkursie radiowym i telewizyjnym. Grand Prix XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu zdobyło m.in. słuchowisko "Wyszedł z domu" Tadeusza Różewicza w reżyserii Szymona Kuśmidera.

Czytaj też:

Jak przyznał reżyser, realizacja słuchowiska to były lata starań i długie oczekiwanie na realizację. - Na samym początku marzyło mi się zrobienie tego przedstawienia w teatrze. To wzięło się z czasów mojego dyplomu w szkole teatralnej, bo często robiliśmy show z Jerzym Jareckim, który bazował na wielu tekstach Różewicza - wspominał Szymon Kuśmider. Dodał, że na wielu przedstawieniach w roli widza pojawiał się nawet sam Tadeusz Różewicz. - To było coś cudownego. Udawało mi się też prowadzić z nim korespondencję świąteczną, aż przyszedł moment, kiedy zapytałem o "Wyszedł z domu".

Zdaniem Szymona Kuśmidera, realizacja tekstu Różewicza w formie słuchowiska daje niezwykłe możliwości realizacyjne, na które nie byłoby szans w teatrze. - Radio ma do wykorzystania cudowne przestrzenie. Tutaj wielkie ukłony dla Pawła Szalińskiego, który się trochę przy tym nagimnastykował. No bo przecież Stary i Młody z jednej strony są w przestrzeni słuchaczy, a z drugiej nagle znajdują się w środku akcji. Udawało nam się znaleźć receptę na te nadzwyczajne przenosiny dwóch postaci - opowiadał.

Słuchowiska zgłoszone do konkursu - posłuchaj TUTAJ >>>>

Twórcy nagrodzonego Grand Prix słuchowiska "Wyszedł z domu" – zgłoszonego do konkursu przez Program 2 Polskiego Radia – zdobyli ponadto kilka indywidualnych nagród XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021. Jury nagrodziło twórców: Szymona Kuśmidera za reżyserię i adaptację; Pawła Szalińskiego – za realizację akustyczną; Danutę Stenkę, Piotra Adamczyka i Pawła Krucza – za role aktorskie.

- Różewicz jest po stokroć wielowymiarowy, ale w duecie z Szymonem Kuśmiderem jest wielowymiarowy do kwadratu - żartował Paweł Kurcz, odtwórca roli Młodego. - Starałem się być jak najlepszym odtwórcą wyobraźni reżysera. Często się mówi, że aktorzy powinni tworzyć coś od siebie, ale czasami, kiedy aktor spotyka na swojej drodze reżysera z wielką wyobraźnią, powinien być po prostu bardzo dobrym odtwórcą. Myślę, że się w tym odnalazłem, a to Grand Prix jest potwierdzeniem, że ta praca wyszła nam na dobre.

Nagrodzone słuchowisko "Wyszedł z domu" przypomnimy w Dwójce we wtorek (21.09) o godz. 21.00.


Rozmowa z Jackiem Kopcińskim o laureatach Festiwalu "Dwa Teatry" 2021:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

***

"Dwa Teatry" to festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej, odbywający się od 2001 r. W ubiegłym roku wydarzenie zostało odwołane z powodu pandemii. Zamość po raz pierwszy jest gospodarzem najważniejszego w kraju przeglądu telewizyjnych i radiowych spektakli i słuchowisk. Wybór tego miasta nie był przypadkowy – od ponad 400 lat obecność sztuki teatralnej wpisana jest w tożsamość Zamościa. W XVI wieku, na prośbę Jana Zamoyskiego, odgrywano tu pierwsze spektakle.

Podczas 20., jubileuszowej edycji festiwalu zaprezentowano zgłoszone utwory, których premierowa emisja odbyła się w latach 20192020. W konkursie wzięły udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. W ramach kategorii radiowej zaplanowano konkursy słuchowisk dla dorosłych (48 zgłoszonych prac) oraz konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży (15 audycji).

Patronem festiwalu jest Polskie Radio >>>>

Szymon Kuśmider o swoim słuchowisku:

[YouTube Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Szymon Kuśmider (reżyser), Paweł Krucz (aktor), Igor Gorzkowski (reżyser, dramaturg), Andrzej Brzoska (reżyser dźwięku)

Data emisji: 20.09.2021

Godzina emisji: 21.30

am

Czytaj także

"Dwa Teatry" - słuchowiska uruchamiają obrazy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:20
W słuchowiskach ważny jest głos aktorów, ale i mnogość dodatkowych dźwięków, z których korzystają reżyserowie. Podczas 20., jubileuszowego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021 możemy poznać liczne sposoby ich użycia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dzień gniewu" na festiwalu "Dwa Teatry". Jacek Raginis-Królikiewicz: ten spektakl wbija widza w fotel

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 10:52
W Zamościu trwa XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021. Podczas tego wydarzenia można było obejrzeć m.in. spektakl "Dzień gniewu" Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu. Wielka gala i ogłoszenie laureatów

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 19:59
Słuchowisko "Wyszedł z domu" Tadeusza Różewicza w reżyserii Szymona Kuśmidera oraz spektakl "Dzień gniewu" Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu. W konkursie w tym roku rywalizowało 48 realizacji radiowych oraz 26 produkcji telewizyjnych.
rozwiń zwiń