Koncert noworoczny. Tarwid, Pospieszalski i Gąsiorek poszukają ducha Straussa

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 11:00
- Chciałem zachować ducha tych utworów. Wydaje mi się, że wykonując tę muzykę, łatwo zahaczyć o sztampowość i o niepotrzebną figlarność. Z drugiej strony nie chciałem niczego burzyć - mówił w Poranku Dwójki Grzegorz Tarwid, pianista i kompozytor.
Marek Pospieszalski
Marek PospieszalskiFoto: Wojciech Kusiński/PR
  • W Nowy Rok o godz. 19.00 zapraszamy na koncert w ramach "Miejscówki z Dwójką"
  • Grzegorz Tarwid, Szymon Gąsiorek i Marek Pospieszalski zagrają muzykę Johannesa Straussa
  • Muzycy zaproponują współczesną aranżację utworów XIX-wiecznego kompozytora

W ramach noworocznej "Miejscówki z Dwójką" Grzegorz Tarwid, Szymon Gąsiorek i Marek Pospieszalski zaproponują autorską wizję słynnych walców i polek Johannesa Straussa. Początek koncertu o godz. 19.00.

Johannes Strauss w Wiedniu i w Warszawie

- Dziennikarz Dwójki, pan Jacek Hawryluk, zaproponował mi udział w "Miejscówce z Dwójką" i poprosił, żebym na 1 stycznia przygotował własne interpretacje Straussa. Zaproponował, żebym zrobił to solo lub z jakimiś gośćmi. Pomyślałem, że Szymon Gąsiorek i Marek Pospieszalski będą doskonałymi kompanami - opowiada Grzegorz Tarwid

Walce i polki rodziny Straussów będzie też można usłyszeć na naszej antenie w Nowy Rok po godz. 11.15, gdyż właśnie wtedy będziemy transmitować coroczny, tradycyjny koncert Filharmoników Wiedeńskich prosto ze Złotej Sali Musikverein.

- Te koncerty różni w zasadzie wszystko poza Straussem, ale ci, którzy będą wizualnie uczestniczyć w naszym koncercie, być może zauważą delikatne nawiązanie do epoki - zdradził saksofonista Marek Pospieszalski. A dopytywany przyznał, że chodzi o stroje wypożyczone z Teatru Wielkiego.

Gąsiorek i Pospieszalski interpretują muzykę Straussa w koncercie noworocznym Gąsiorek i Pospieszalski interpretują muzykę Straussa w koncercie noworocznym

Duch Straussa w nowoczesnym wydaniu

Muzycy zaproponują współczesną aranżację utworów XIX-wiecznego kompozytora, ale zapewniają, że nie mają zamiaru niczego burzyć.

- Przede wszystkim chciałem zachować ducha tych utworów. Wydaje mi się, że wykonując tę muzykę, łatwo zahaczyć o sztampowość i o niepotrzebną figlarność - mówił Grzegorz Tarwid. - Z drugiej strony nie chciałem niczego burzyć, bo jest to piękna muzyka, funkcjonująca w naszej kulturze na podobnej zasadzie co standardy jazzowe czy standardy polskiej piosenki. Służy to jako punkt odniesienia do improwizacji czy komponowania utworów - zauważył.

- Myślę, że nie należy zapominać o tym, iż we współczesnych Straussowi czasach muzyka ta pełniła funkcję rozrywkową. Jest też nacechowany pewnego rodzaju infantylnością, ja osobiście kojarzę jego walce z kreskówek - dodał Marek Pospieszalski.

Na Dwójkowej scenie wystąpią Grzegorz Tarwid, Marek Pospieszalski i Szymon Gąsiorek.

- To są najdoskonalsi koledzy, jeśli chodzi o wykonywanie partii napisanych, co już potwierdzili w sekstecie Franka Pospieszalskiego, którego razem jesteśmy częścią. Poza tym duch Straussa koresponduje z ich osobowością - zapewnił Grzegorz Tarwid.

Posłuchaj
11:44 Dwojka_Poranek_Dwojki 2021_12_31-09-31-18.mp3 Grzegorz Tarwid i Marek Pospieszalski zapraszają na noworoczną "Miejscówkę z Dwójką" (Poranek Dwójki)

 

***

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszamy w sobotę (1.01) - transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.plFacebooku i kanale YouTube Dwójki.

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Grzegorz Tarwid i Marek Pospieszalski (muzycy)

Data emisji: 31.12.2021

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Franciszek Pospieszalski: Charles Mingus cały czas zaskakuje

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 19:20
- Jakieś siedem lat temu dostałem płyty Charlesa Mingusa pod choinkę i co jakiś czas do nich wracałem. Są dla mnie wyjątkowe, bo rzadko spotyka się albumy, na których bebop połączony jest z bardzo dowolną improwizacją. A tutaj następują gwałtowne zmiany charakterów, temp i klimatów - mówił Franciszek Pospieszalski, lider zespołu Charles Mingus Group, który w piątek (21.05) zagra w Dwójkowym cyklu Jazz.PL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Dąbrowski. Życie zapisane w kalendarzu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 11:50
- Mama miała do Andrzeja pretensje, że się zajmuje tyloma sprawami, że ma tyle pasji - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Matynia-Dąbrowska, która spisała i uzupełniła komentarzem opowieści męża w biografii "Andrzej Dąbrowski. Do zwariowania jeden krok".
rozwiń zwiń