Ksawery Wójciński: moja interpretacja pieśni Polesia płynie prosto z serca

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 10:00
- Dla mnie ten projekt jest szczególnie ważny, ponieważ wprowadził do mojego życia zupełnie nowy element takiej czystej, pięknej i korzennej muzyki, której poszukiwałem przez całe życie - mówił w "Poranku Dwójki" Ksawery Wójciński.
Maniucha i Ksawery Oj borom, borom.... Okładka płyty
Maniucha i Ksawery "Oj borom, borom...". Okładka płytyFoto: mat. pras.

Posłuchaj
12:38 Dwójka 2021_04_09 Poranek Dwójki.mp3 Rozmowa z Maniuchą Bikont i Ksawerym Wójcińskim o nowym projekcie (Poranek Dwójki)

 

W "Poranku Dwójki" gościliśmy Maniuchę Bikont i Ksawerego Wójcińskiego. Duet - poprzez połączenie jazzowej improwizacji z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia - odwzorowuje w swoich kompozycjach cykle przyrody i ludzkiego życia.

z lasu zlasu knittel bikont grochowska.jpg
Zniewalająca siła pieśni

W najbliższą niedzielę Maniucha i Ksawery zaprezentują w Narodowym Forum Muzyki utwory ze swojej debiutanckiej płyty Oj borom, borom...

- Będziemy grać do pustej sali, ale ze sobą. Ja kocham grać z Ksawerym i już się nie mogę doczekać koncertu i tego, jak będziemy muzycznie rozmawiać. Żałuję oczywiście, że nie będzie z nami widowni na żywo, niemniej jednak mamy siebie - mówiła Maniucha Bikont. - Utwory są w jakiś sposób zaaranżowane i te aranże są stałe, ale jest tam możliwość improwizacji i rozwijania się - dodała.

Muzyka Polesia

Maniucha Bikont podkreśliła, że przez kilkanaście lat jeździła na ukraińskie Polesie, spotykała się ze śpiewakami i w ten sposób zbierała materiały do płyty. - Te pieśni z płyty to pieśni z jednej z wielu wsi, do których trafiłam podczas swoich podróży. W naszym wykonaniu brzmią one na nowo - opowiadała Maniucha Bikont.

Czytaj także:


- Miałem szczęście, że spotkałem Maniuchę, która w naturalny sposób pokazała mi te pieśni, dzięki czemu oddałem od siebie to, co poczułem w tych melodiach. Jest to czysta interpretacja, która płynie z serca - mówił Ksawery Wójciński.

Koncert Maniuchy Bikont i Ksawerego Wójcińskiego odbędzie się we Wrocławiu, 11.04 o godz. 20 w sali Narodowego Forum Muzyki i będzie transmitowany online.

🖤🖤🖤 Jazztopad Festival in partnership with Polish Cultural Institute New York presents THE GREAT IMPROVISATION...

Opublikowany przez Maniucha i Ksawery Czwartek, 8 kwietnia 2021

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Maniucha Bikont i Ksawery Wójciński (muzycy)

Data emisji: 9.04.2021

Godzina emisji: 8.30

nk

Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 08:00
O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem gwiazda EtnoKrakowa - Zakir Hussain opowiadał w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń