Paragwaj okiem Wojciecha Ganczarka

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 10:00
Mogłoby się wydawać, że nie ma kraju mniej związanego z dynamicznymi zmianami we współczesnym świecie, niż anonimowy Paragwaj. Tymczasem za każdym razem, gdy kupujemy przecenione mięso w supermarkecie, nasz obiad współfinansują Paragwajczycy i środowisko naturalne, które ich otacza.
Audio
 • Paragwaj okiem Wojciecha Ganczarka (Dwójka/Poranek Dwójki)
Paragwaj to kraj wciąż nieodkryty przez turystów
Paragwaj to kraj wciąż nieodkryty przez turystówFoto: Pixabay/aranha/dom. publiczna

Książka Sprzedani. Reportaże z peryferii to podróż tematyczna po skutkach globalizacji. Odwiedzając wioski i prowincjonalne miasteczka, Wojciech Ganczarek portretuje kraj nieznany i wyjątkowy. Lider ruchów niepodległościowych i rozwoju przemysłu w regionie, Paragwaj to jedyne miejsce w Ameryce Południowej, gdzie język nieeuropejski zachował się w powszechnym użyciu. I chociaż nazwa "Paragwaj" wciąż nie kojarzy się z niczym szczególnym, ta niewielka republika południowoamerykańska znajduje się w samym oku cyklonu monopolizacji handlu żywnością, na celowniku międzynarodowych instytucji finansowych i w awangardzie globalnych zmian, które trudno określić jako pozytywne. O tym wszystkim opowiadał Gość Poranka - autor książki. 

Okładka książki Wojciecha Ganczarka "Sprzedani. Reportaże z peryferii" Okładka książki Wojciecha Ganczarka "Sprzedani. Reportaże z peryferii"

Naszego gościa zastajemy w Argentynie, a dokładniej w północnej części Patagonii, gdzie pracuje nad kolejnymi swoimi projektami literackimi i filmowymi. Po Ameryce Łacińskiej jeździ już od 2013 roku, kiedy to po studiach z fizyki ruszył w podróż najpierw autostopem, a potem rowerem. Realizując swoją pasję podróżowania, zaczął zwalniać tempo życia i skupił się różnych projektach. Jednym z nich stało się pokazanie rzeczywistości Paragwaju, słabo rozwiniętego rolniczego kraju leżącego pośrodku kontynentu. 

- Paragwaj to wyjątek w wielu aspektach, jeśli chodzi o język, to jest to jedyny kraj na kontynencie, gdzie większość ludzi używa języka nieeuropejskiego, guarani. Paragwaj jest bardzo słabo znany - opowiadał w audycji Wojciech Ganczarek. - Głównym problemem, który trawi ten kraj, jest problem związany z dostępem do ziemi, w skrócie: własność, rolnictwo, dostęp do terenów rolniczych. Odmienność Paragwaju wiąże się z historią i geografią. To kraj bardzo izolowany, jego historia XVI wieku to zapis pierwszych etapów kolonizacji. Ale prowincja, mimo że gigantyczna, okazała się mało atrakcyjna dla konkwistadorów. Dziś podobni, kraj leży na uboczu otoczony lasami, mieszkańcy skarżą się na brak dostępu do ziemi, bo jest ona własnością obywateli zagranicznych, skupowana wcześniej nielegalnie przez przedstawicieli dyktatury.

Jeśli zadamy sobie sprawę, że problem ten dotyczy 1/4 powierzchni kraju, widać, jak bardzo jest poważny. Zdaniem Wojciecha Ganczarka znamionuje de facto powrót kolonializmu na tym terenie.

Do tego w audycji:

 • Muzyczny spektakl „Dawne zabawki ludowe w Polsce” w wykonaniu Kapeli Odloty w ramach kolejnej Rodzinnej Niedzieli w sali koncertowej Ośrodka Kultury Ochota 
  Posłuchaj
  06:26 Dwojka 2022_01_22-07-49-05 Poranek Dwójki.mp3 „Dawne zabawki ludowe w Polsce” muzyczny spektakl Kapeli Odloty (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • 12. Ogólnopolski Przegląd Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie. Do udziału w tegorocznej edycji nadesłano niemal 40 zgłoszeń! 
  Posłuchaj
  06:46 Dwojka 2022_01_22-08-08-37 Poranek Dwójki.mp3 12. Ogólnopolski przegląd kolędniczy w Lublinie (Dwójka/Poranek Dwójki)
 • Wystawa „Farmaceutka – Ogród Balsamiczny” w Muzeum Miejskim w Tychach. Farmaceutki wykazują się znajomością substancji, leków, ludzkiego ciała – tę wiedzę muszą systematycznie poszerzać. Praca w aptece wiąże się z dużą odpowiedzialnością prawną i finansową. To też codzienne zmaganie się z wieloma pacjentami oraz wyczerpujące nocne dyżury. A jednocześnie to zajęcie, wynikające z chęci pomocy i otoczenia opieką drugiego człowieka. Jest to temat, o którym warto opowiedzieć. Zwłaszcza w czasie pandemii i idących za nią ekonomicznych konsekwencji. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace, które powstały podczas warsztatów oraz obrazy, rysunki, fotografie i obiekty zaproszonych artystek i artystów, podejmujące tematykę zdrowia, współczesnych i tradycyjnych metod leczenia, uzdrawiającej mocy roślin, a także statusu pracowniczek i pracowników farmacji. O wystawie opowiadała kurator, dr Agata Szymanek
  Posłuchaj
  06:38 Dwojka 2022_01_22-08-36-10 Poranek Dwójki.mp3 Wystawa „Farmaceutka – Ogród Balsamiczny” w Muzeum Miejskim w Tychach; mówił dr Agata Szymanek (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • W Źródłosłowie przyjrzeliśmy się krowie
 • Wstąpiliśmy do Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, gdzie została otwarta wystawa „Zapomniany świat. Olędrzy w krajobrazie i kulturze” o wystawie opowiadała twórczyni - Krystyna Pawłowska.
  Posłuchaj
  07:12 Dwojka 2022_01_22-09-15-00 Poranek Dwójki.mp3 „Zapomniany świat. Olędrzy w krajobrazie i kulturze”; mówi: Krystyna Pawłowska (Dwójka/Poranek Dwójki)

Słuchaliśmy:

 1. Erland Cooper Lisbealad, wyk. Shards (3:01)
 2. Kapela ze Wsi Warszawa Krępiański (4:43)
 3. Grzegorz Ciechowski Telefony, wyk. Hania Rani (fortepian), Dobrawa Czocher (wiolonczela) (5:15)
 4. Edward Grieg Ein Traum op. 48, wyk. Lise Davidsen (śpiew), Leif Ove Andsnes (fortepian) (1:58)
 5. Sutari Lila gąski (4:41)
 6. Roger Eno The Turning Year (2:37)
 7. Ifi Ude, Bart Pałyga i Marcin Lamch Wiszące skały (5:55)
 8. Eduard Strauss Gru an Prag, Polka francaise, Op. 144, wyk. Filharmonicy Wiedeńscy, Daniel Barenboim (dyr.) (3:30)
 9. Ryuichi Sakamoto Aoneko no Torso (2:32)
 10. Kapela Maliszów Październikowy odlot (3:06)
 11. Charles Gounod Aria „Ah, je veux vivre” z opery „Romeo i Julia”, wyk. Nadine Sierra (śpiew), Orchestra Sinfonica Nazionale della Rai, Riccardo Frizza (dyr.) (3:51)
 12. Kapela ze Wsi Warszawa Chasydzki z Urzecza (4:30)
 13. KOSY Mój wianecku (3:23)
 14. Siergiej Rachmaninow II koncert fortepianowy c-moll op. 18 nr 2, II. Adagio sostenuto, wyk. Valentina Lisitsa (fortepian), London Symphony Orchestra, Michael Francis (dyr.) (10:42)
 15. Maria Pomianowska Polish Folk Song „My Mom” (4:12) (utwór z playlisty Mateusza Dobrowolskiego „Polish Folk” na Spotify RCKL-u!)
 16. Maria Theresia von Paradis Sicilienne Es-dur, wyk. Jacqueline du Pré (wiolonczela), Gerald Moore (fortepian) (2:53)
 17. Odpoczno Srebro ryb (4:56)
 18. Ennio Morricone Per le antiche scale, wyk. Marco Serino (skrzypce), Orchestra Haydn di Bolzano e Trento, Andrea Morricone (dyr.) (2:18)
 19. WoWaKin Kalineczka (3:06)
 20. Kapela ze Wsi Warszawa Rzeceńka (7:05)

 ***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 22.01.2022

Godzina emisji: 9.30