Polacy z pomocą Ukraińcom. Daga Gregorowicz: powiedzmy im "My z wami"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 10:00
Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa kolejny dzień, zbiera krwawe żniwo i jest źródłem dramatu milionów Ukraińców, którzy schronienia szukają m.in. w naszym kraju. W obliczu działania różnych instytucji, zbiórek, akcji warto zorientować się w tym, jak można nieść im pomoc.
Audio
  • Tworzy się sieć organizacji pomocowych na rzecz Ukraińców (Poranek Dwójki)
  • Daga Gregorowicz o tym, jak pomagać Ukraińcom (Poranek Dwójki)
Protesty przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę przy Ambasadzie Rosji w Warszawie, 24 lutego 2022
Protesty przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę przy Ambasadzie Rosji w Warszawie, 24 lutego 2022Foto: Shutterstock/reuerendo

Coraz więcej Ukraińców przekracza polską granicę, zewsząd dochodzą do nas przerażające informacje i uchodźcach, którzy w obliczu nalotów rakietowych Rosji na ukraińskie miasta, w tym obiekty cywilne, takie jak przedszkole, uciekają z kraju, mając przy sobie tylko najpotrzebniejsze dokumenty czy artykuły. Polskie organizacje, stowarzyszenia, a także zwykli ludzie śpieszą Ukraińcom z pomocą.

- Różne organizacje jednoczą się i wspólnie organizują różne działania. My mamy już listę mieszkań dla uciekających, i wolontariuszy, punkt konsultacyjny, całodobową infolinię i chcemy otworzyć takie punkty w różnych miejscach Warszawy. Zbieramy także pieniądze na rzecz walczących Ukraińców, na przykład na leki, na uchodźców, którzy przyjadą do Polski, na jedzenie dla nich. Organizujmy grupy zajmujące się transportem z granicy - wyliczała Iwana Kieluszek z Fundacji "Nasz Wybór" w Ukraińskim Domu w Warszawie.

Widząc zdjęcia kolumn rosyjskich czołgów, ludzi stłoczonych w podziemiach kijowskiego metra czy kolejki na granicy, łatwo poddać się emocjom, ale w tej sytuacji lepiej zachować zimną krew i przejść do działania: zaangażować się w pomoc razem ze sprawdzonymi organizacjami. - Można się zgłosić do Ukraińskiego Domu w Warszawie, na naszej stronie i na Facebooku są informacje, specjalne formularze zgłoszeniowe, opcje pomocy dla tłumaczy i chcących pomóc w załatwianiu spraw czy użyczaniu noclegu, Ukraińcom, a także info o zbiórkach finansowych. Już na granicy działają organizację, Służba Graniczna przygotowała miejsca i listę kontaktów do organizacji, z której mogą korzystać Ukraińcy.

Struktura pomocowa bardzo szybko się buduje a celem jest powstanie całościowej, skoordynowanej sieci organizacji. Jej częścią jest Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej działa we Wschodniej Ukrainie, pomaga w ewakuacji ludności z okolic Charkowa, bardzo dużo jest starszych osób, i dzieci, wymagających pomocy psychologicznej. Są ciepłe posiłki i pomoc na miejscu, a część środków ze zbiórki przeznaczona jest na paliwo, żeby dotrzeć do osób poszkodowanych i zagrożonych. Podstawowe aspekty pomocy - powerbanki, kuchenki elektryczne, woda itd.

Zbiórki na pomoc dla Ukrainy. Sprawdź, jak dokonać wpłaty


Zdj. ilustracyjne Zdj. ilustracyjne

Trzeba sobie pomagać

Ale oprócz zorganizowanych akcji pojawią się też spontaniczne deklaracje od zwykłych ludzi, chcących nieść pomoc z odruchu serca. Taką deklarację złożył artysta, muzyk zespołu Księżyc i współtwórca polskiego środowiska folkowego Remem Mazur-Hanaj. Swoją wiadomość wysłał szczególnie z myślą o znajomych ukraińskich muzykach, z którymi się zetknął w ciągu ostatnich 30 lat, ale jak przyznał, chodziło mu też o pewną uniwersalną wiadomość: - Chodzi o wyrażenie wsparcia, sygnał, że ludzie mogą liczyć na pomoc. Wiele instytucji, i państwowych, i społecznych, włączyło się w akcję pomagania, ale i prywatne, osobiste wyrazy wsparcia też są tu ważne, dodają otuchy i mówią, że możemy na siebie liczyć. Trzeba sobie pomagać, pamiętajmy o tym.

W pomoc Ukraińcom angażują się artyści, m.in. Daga Gregorowicz z polsko-ukraińskiego zespołu DagaDana, która kładzie nacisk na konieczność otwarcia się na długofalową pomoc. - Nasze rodziny się teraz w naturalny sposób musza poszerzyć i do tej empatii będziemy namawiać, nie tylko z potrzeby chwili, ale ta pomoc będzie potrzebna znacznie dłużej. Mentalnie musimy się do tego przygotować. Najważniejsze teraz jest zachowanie jasności umysłu i działanie dla dobra. To już nie jest czas zmiany zdjęcia profilowego na Facebooku, trzeba bardzo uważnie sprawdzać, gdzie się pomaga, obserwować sprawdzone zbiórki.

Sama artystka działa w ramach Stowarzyszenia Ukraińska Wiosna w Poznaniu, organizuje tam pokojowe protesty antyrosyjskie, a dla Polaków ma ważny apel o przynajmniej jedną, ale zasadniczą czynność. - To jest bardzo proste: zapukać do drzwi sąsiadów Ukraińców, znajomych Ukraińców, i spytać, jak możemy im pomóc. Przedstawmy się, poznajmy sąsiada, i powiedzmy "My z wami".

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Przygotował: Piotr Dorosz

Gość: Daga Gregorowicz (zespół Dagadana)

Data emisji: 26.02.2022

Godzina emisji: 8.10, 8.35