Adam Zagajewski i Drzewo Poezji w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 12:47
Ten buk będzie przypominać, kim był Adam Zagajewski dla Krakowa, a także czym dla Adama Zagajewskiego był ten obszar miasta, zwłaszcza Planty, na których często można go było spotkać spacerującego - mówił w Dwójce Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury. Na krakowskich Plantach, podczas poetyckiego spotkania przy Drzewie Poezji, obchodzono w poniedziałek (21.03) pierwszą rocznicę śmierci Adama Zagajewskiego.
Mija pierwsza rocznica śmierci Adama Zagajewskiego
Mija pierwsza rocznica śmierci Adama Zagajewskiego Foto: PR

Pierwsza rocznica śmierci Adama Zagajewskiego w Światowy Dzień Poezji

21 marca  w Światowy Dzień Poezji  obchodzimy pierwszą rocznicę śmierci Adama Zagajewskiego, wybitnego poety, prozaika, tłumacza i nauczyciela akademickiego. Artysta był wielkim miłośnikiem przyrody.

W jego twórczości możemy znaleźć wiele opisów krakowskich drzew. Jedno z nich – rosnący na krakowskich Plantach ogromny czerwony buk – należało do jego ulubionych: często zatrzymywał się przy nim podczas swoich spacerów. - Autor wiersza "Spróbuj opiewać okaleczony świat" był wielkim przyjacielem drzew i ptaków, i dobrze znał każde krakowskie drzewo, wielokrotnie je opisywał, zwłaszcza ten wielki, czerwony buk, prawie dwustuletni, który 17 lutego został powalony przez wielką wichurę - opowiadał Robert Piaskowski.

Powalony czasem

To, że drzewo pewnego dnia ulegnie siłom natury, było pewne, od lat miało problem z korzeniami. - Dziś korpus tego wielkiego pomnika przyrody, zwalony na Plantach, ciągle leży - zaznaczył nasz gość. - Stał się miejscem wspinaczek dzieciaków – życie wdarło się tam, gdzie pojawiła się strata.

Znak ciągłości

Zniszczone drzewo ma swojego następcę – młody czerwony buk może stać się teraz znakiem ciągłości życia, a także symbolem trwałości sztuki poetyckiej. - Ten nowy buk będzie nazwany Drzewem Poezji. To propozycja, która wyszła od środowiska profesorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, szczególnie od prof. Anny Czabanowskiej-Wróbel - tłumaczył nasz rozmówca. - Zaproponowała ona, żeby nadać temu drzewu i tej utracie nowe znaczenie.


Posłuchaj
15:31 Poranek Dwójki Zagajewski 21 marzec 2022 08_37_28.mp3 O Adamie Zagajewskim i Drzewie Poezji na krakowskich Plantach (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Robert Piaskowski (pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury)

Data emisji: 21.03.2022

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

IPN apeluje o dekomunizację przestrzeni publicznej

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 14:35
- Jak można dziękować żołnierzom armii sowieckiej za tzw. wyzwolenie Polski, kiedy wraz z tym mieliśmy do czynienia z gwałtami, barbarzyństwem, okrucieństwem - mówił w Dwójce rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej dr Rafał Leśkiewicz. Prezes IPN zaapelował w ostatnich dniach do samorządów o pilną dekomunizację polskiej przestrzeni publicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Lalkarstwa. Prof. Marek Waszkiel: teatr lalek to fascynująca dyscyplina

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 10:51
- Przyzwyczailiśmy się do myślenia o teatrze lalek jako sztuce dla dzieci, co oczywiście jest prawdą, ale jednak jest to niezależna dyscyplina artystyczna, w której pojawiają się co i raz fascynujące rzeczy, wykraczające daleko poza zainteresowania, emocje i pasje dziecięce. Kontaktują nas one z nieożywioną materią, rzeczywistością absolutnie nadprzyrodzoną - mówił w Dwójce prof. Marek Waszkiel w Światowym Dniu Lalkarstwa (21.03).
rozwiń zwiń