Polskie Radio
Section05
pomniki

Pomnik Grunwaldzki w Krakowie - symbol zwycięstwa dla pokrzepienia serc

W 1910 roku w Krakowie miały miejsce uroczystości z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Z tej okazji 15 lipca na Placu Matejki odsłonięto - ufundowany przez Ignacego Paderewskiego - konny pomnik króla Władysława Jagiełły. Monument miał umocnić w Polakach uczucia patriotyczne.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Rosja Prusy Austria pomniki Ignacy Jan Paderewski bitwa pod grunwaldem zabytki Kraków HISTORIA

Zabytkowe pomniki i posągi w Paryżu. Świadectwa historii, kultury i nauki

Otoczone parkami, pałacami i kamienicami, pomniki ustawione na placach i poświęcone wybitnym postaciom czy wydarzeniom z historii zachwycają finezją swoich twórców. Królowe w Ogrodzie Luksemburskim, król Ludwik XIV na placu Zwycięstwa, Ludwik XIII na placu Wogezów, Napoleon z kolumny Vendôme przywołują rzymską tradycję uwieczniania władców. Pomniki Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina nawiązują do uhonorowania polskich artystów.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Paryż pomniki Francja

Paul Landowski. Polak, który stworzył posąg Chrystusa w Rio de Janeiro

1 czerwca 1875 roku urodził się rzeźbiarz Paul Landowski. Był autorem między innymi Pomnika Reformacji w szwajcarskiej Genewie oraz sarkofagu francuskiego bohatera I wojny światowej gen. Ferdynanda Focha. Przede wszystkim zasłynął jednak jako współtwórca statui Jezusa Chrystusa górującego nad brazylijskim miastem Rio de Janeiro. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy SZTUKA rzeźba Rio de Janeiro Brazylia Paryż pomniki artysta

"To profanacja prawdy". MSZ Litwy protestuje przeciw usunięciu pomnika ofiar represji pod Irkuckiem

Litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało protest do Rosji w związku z usunięciem w obwodzie irkuckim pomników upamiętniających litewskich i polskich zesłańców i więźniów politycznych. Resort wskazuje, że jest to "profanacja prawdy historycznej i pamięci ofiar reżimu totalitarnego".
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT pomniki Litwa Europa gułag Irkuck Polacy w Rosji historia Polski MSZ

Mieszkańcy Niemczy upamiętnili Lecha Kaczyńskiego. Prezes PiS: świadectwo obecności w państwa sercach

- Pamięć o Lechu Kaczyńskim jest potwierdzeniem tego, że wartości i ideały, którym służył on przez całe dorosłe życie są wciąż podzielane. A jego marzenie o budowie Polski najlepszej z możliwych są bliskie wszystkim Polakom i Polkom - napisał prezes PiS w liście do uczestników uroczystości nadania imienia Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich Parkowi Zamkowemu w Niemczy na Dolnym Śląsku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lech Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński Smoleńsk pomniki społeczeństwo

Rosjanie usunęli pomnik polskich ofiar sowieckiego terroru. Ambasada RP w Moskwie zapowiada reakcję

- W miejscowości Piwowaricha pod Irkuckiem, miejscu pochówków ofiar masowych represji w latach 30. XX wieku w ZSRR, usunięto pomnik upamiętniający Polaków i znajdujący się obok krzyż ku czci litewskich ofiar sowieckiego terroru - poinformował w piątek ambasador RP w Rosji Krzysztof Krajewski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT pomniki ZSRR gułag Rosja Polacy w Rosji MSZ Moskwa Irkuck Europa historia Polski

Mieszkańcy Kieźlin nie chcą głazu poświęconego sowieckiemu żołnierzowi. "Mit o nim to PRL-owska propaganda"

Grupa mieszkańców wsi Kieźliny w gminie Dywity pod Olsztynem prosi o usunięcie głazu poświęconego sowieckiemu żołnierzowi Piotrowi Diernowowi. W tym celu mieszkańcy złożyli do gminy pismo, w odpowiedzi zapowiedziano zasięgnięcie w tej sprawie opinii wojewody.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA komunizm Armia Czerwona Instytut Pamięci Narodowej IPN pomniki dekomunizacja społeczeństwo