Polskie Radio
Section05
pomniki

Próba odgrodzenia Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Prezes KPA: nie możemy dopuścić do wizualnego pogrzebania

Nie możemy dopuścić do wizualnego pogrzebania pomnika, tak jak grzebano ofiary Katynia - podkreślił prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej w New Jersey Andrzej Burghardt, odnosząc się do procesu, który wytoczyła Polonia przeciwko planom wizualnego i fizycznego odgrodzenia Pomnika Katyńskiego od Exchange Place w Jersey City.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone jersey Katyń pomniki

Kolejny sowiecki pomnik zlikwidowany. Dekomunizacja przestrzeni publicznej w Malborku

W Malborku po wielu latach starań został usunięty pomnik Armii Czerwonej. Pochodzący z tego miasta wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda napisał w mediach społecznościowych, że to "dekomunizacja w praktyce". Podziękował jednocześnie prezesowi IPN, który zaangażował się w sprawę likwidacji symbolu komunistycznego totalitaryzmu.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo IPN dekomunizacja stalinizm pomniki Armia Czerwona

Pomnik Grunwaldzki w Krakowie - symbol zwycięstwa dla pokrzepienia serc

W 1910 roku w Krakowie miały miejsce uroczystości z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Z tej okazji 15 lipca na Placu Matejki odsłonięto - ufundowany przez Ignacego Paderewskiego - konny pomnik króla Władysława Jagiełły. Monument miał umocnić w Polakach uczucia patriotyczne.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Rosja Prusy Austria pomniki Ignacy Jan Paderewski bitwa pod grunwaldem zabytki Kraków

Paul Landowski. Polak, który stworzył posąg Chrystusa w Rio de Janeiro

1 czerwca 1875 roku urodził się rzeźbiarz Paul Landowski. Był autorem między innymi Pomnika Reformacji w szwajcarskiej Genewie oraz sarkofagu francuskiego bohatera I wojny światowej gen. Ferdynanda Focha. Przede wszystkim zasłynął jednak jako współtwórca statui Jezusa Chrystusa górującego nad brazylijskim miastem Rio de Janeiro. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy SZTUKA rzeźba Rio de Janeiro Brazylia Paryż pomniki artysta

Ambasador Rosji oblany czerwoną substancją przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. Jest komentarz szefa polskiego MSZ

Ambasador Rosji Siergiej Andriejew został oblany czerwoną farbą przez nieznanych sprawców przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, gdzie delegacja ambasady Rosji przyjechała z wieńcem. W tym czasie odbywała się tam demonstracja przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja historia Polski protest żołnierze pomniki Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

W Łucku trwa demontaż sowieckich symboli. Znikną z dawnego polskiego cmentarza

Rozpoczął się demontaż sowieckich symboli z terenu dawnego polskiego cmentarza w Łucku - informuje dziennik regionalny "Kurier Lubelski". Zdjętych zostanie ponad dwadzieścia płaskorzeźb gwiazdy z sierpem i młotem z brązu oraz sowieckie napisy, znajdujące się przy wybudowanym tam w latach 1976 - 1977 przez Rosjan Memoriale Wiecznej Chwały.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie zbrodnie sowieckie Wołyń serwis wschodni pomniki ŚWIAT Europa Ukraina Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich

"Podczas wojny z narażeniem życia ratowały innych". Upamiętniono przełożoną Sióstr Felicjanek

Z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i duchownych odsłonięto na warszawskim Wawrze obelisk z tablicą upamiętniającą Matkę Marię Symplicytę Nehring. Przełożona warszawskiej Prowincji Sióstr Felicjanek zasłynęła w czasie II wojny światowej zaangażowaniem w pomoc potrzebującym.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki wiara IPN II wojna światowa pomoc pomniki Warszawa POLSKA społeczeństwo

Usuwanie sowieckich pomników. Prof. Kornat: każdy moment jest dobry, aby uwolnić Polskę od balastu komunistycznego

- Rosja jest w poważny sposób dyskredytowana na arenie międzynarodowej i jest w tej chwili państwem atakującym naszego sąsiada. Powstaje więc koniunktura, aby podjąć próbę dokończenia usuwania tych pomników - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat z Instytutu Historii PAN.
Zobacz więcej na temat:  pomniki POLSKA polityka komunizm Polskie Radio 24 IPN dekomunizacja społeczeństwo

Rosja blokuje remont cmentarza w Katyniu i budowę pomnika katastrofy smoleńskiej. Gliński: stosują metodę "spychologii"

Wicepremier Piotr Gliński powiedział, że Federacja Rosyjska blokuje remont cmentarza w Katyniu oraz budowę pomnika w miejscu katastrofy smoleńskiej. Jak wskazał, Moskwa w tej kwestii od kilku lat stosuje metody "spychologii, nieodpowiadania na pisma czy przerzucania się odpowiedzialnością".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski symbole IPN pomniki Armia Czerwona zbrodnia katyńska Katyń Rosja dekomunizacja katastrofa smoleńska

Apel ministra kultury do prezydenta Olsztyna. "Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej należy usunąć"

O usunięcie pomnika wdzięczności Armii Czerwonej zaapelował do prezydenta Olsztyna wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Przypomniał ścieżkę prawną, która w sposób szybki i sprawny umożliwi relokację pomnika. Jednocześnie zapewnił, że ministerstwo pokryje wszelkie koszty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pomniki Armia Czerwona zbrodnie wojenne komunizm IPN Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reżim historia Polski symbole dekomunizacja Instytut Pamięci Narodowej

Szef IPN: trzeba zakończyć dekomunizację w Polsce. W całym kraju znikają symbole Armii Czerwonej

IPN z pełną determinacją będzie realizował ustawę z 2016 r., wolę polskiego parlamentu, którą była dekomunizacja przestrzeni publicznej. Należy zakończyć proces dekomunizacji w RP - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki na konferencji w Siedlcu poprzedzającej demontaż pomnika czerwonoarmisty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Rosja IPN dekomunizacja Karol Nawrocki Armia Czerwona pomniki reżim historia Polski Instytut Pamięci Narodowej komunizm