Polskie Radio
Section05
dekomunizacja

Dekomunizacja i białoruski działacz. Deklaracja szefa IPN

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek powiedział, że jest gotowy zorganizować spotkanie polskich i białoruskich historyków w sprawie białoruskiego polityka, lingwisty Bronisława Taraszkiewicza. Jego nazwisko może zniknąć z nazwy ulicy w Bielsku Podlaskim w związku z planami dekomunizacji nazewnictwa w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT IPN dekomunizacja relacje polsko-białoruskie

"Minister Gowin mówił o stanięciu w prawdzie"

 "Władze wyższych uczelni powinny poddać się autolustracji" – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Podkreślił, że procesu tego nie należy nazywać dekomunizacją. Słowa wicepremiera komentował w Polskim Radiu 24 historyk prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Gowin szkolnictwo wyższe Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego reforma szkolnictwa lustracja dekomunizacja

Dekomunizacja ulic. "Nie może być w historii schizofrenii"

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) dr Jarosław Szarek podkreślił, że dekomunizacja ulic jest konieczna, bo nie może być w historii schizofrenii. Ocenił, że niestosowanie się do nowych przepisów przez władze niektórych miast to element spuścizny PRL-u. Prezes IPN uczestniczył w piątek Toruniu we wręczeniu Krzyży Wolności i Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  dekomunizacja komunizm IPN POLSKA Jarosław Szarek

Dekomunizacja: Rada Warszawy przyjęła zmiany nazw 6 ulic

- Mam poczucie, że niektórzy chcą na siłę upolitycznić sprawę dekomunizacji ulic. To nie jest kwestia tego, czy są to patroni bardziej prawicowi czy lewicowi. Ustawa dekomunizacyjna idzie przede wszystkim w kierunki zlikwidowania nazw i patronów, którzy byli zależni od obcych systemów, w tym przypadku od systemu komunistycznego, od Związku Radzieckiego – powiedział w Polskim Radiu 24 politolog, historyk dr Andrzej Anusz z UKSW. Odniósł się także do 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Anusz dekomunizacja komunizm Warszawa