Filip Berkowicz: festiwal Actus Humanus to ogrom koncertów

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 11:00
- Bardzo czekam na solowy recital Giovanniego Antoniniego. Założyciel Il Giardino Armonico po raz pierwszy przyjął zaproszenie, aby wykonać recital solowy - zapowiadał w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus. Co jeszcze w programie?
Actus Humanus to 10 dni z muzyką średniowiecza, renesansu i baroku w interpretacji znakomitych wykonawców
Actus Humanus to 10 dni z muzyką średniowiecza, renesansu i baroku w interpretacji znakomitych wykonawcówFoto: Shutterstock/MAD.vertise

Gdański Actus Humanus to największy w Polsce festiwal muzyki dawnej. W programie 10-dniowego wydarzenia jest 20 koncertów, z których większość będzie też można usłyszeć na antenie radiowej Dwójki. Są to muzyczne skarby średniowiecza, renesansu i baroku w wykonaniu mistrzów interpretacji z wielu krajów.

- Dotychczas byliśmy przyzwyczajeni do prezentowania Actus Humanus w dwóch odsłonach. Pierwsza odbywała się podczas Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych, natomiast druga - w grudniu. Niestety pandemia od dwóch lat bardzo mocno krzyżuje nasze plany, dlatego po raz kolejny pojawia się podwójna edycja grudniowa i stąd też ten ogrom koncertów - wyjaśniał Filip Berkowicz.

Posłuchaj
13:01 Dwojka_Poranek_Dwojki 2021_12_01-09-30-43.mp3 Filip Berkowicz zaprasza na festiwal Actus Humanus (Poranek Dwójki)

 

Festiwal rozpocznie się 3 grudnia recitalem Andreasa Staiera w Dworze Artusa. - Wydaje mi się, że to będzie bardzo charakterystyczny akcent, gdyż pochylimy się nad melancholią, która nam teraz towarzyszy zarówno w aurze, jak i w pogodzie. Natomiast o godz. 20.00 w Centrum św. Jana jedna z ukochanych formacji w Gdańsku, Akademie für Alte Music Berlin, zaprezentuje dzieła Jana Sebastiana Bacha wraz z sopranistką Sunhae Im - zapowiadał gość audycji.

Czytaj także:

W ramach festiwalu codziennie zaplanowane są dwa wydarzenia - recital o 17.30 i koncert główny o 20.00.

- To wszystko w gdańskich zabytkach. Wspomnieliśmy o Centrum św. Jana i Dworze Artusa, będziemy jeszcze obecni w Ratuszu Głównego Miasta i kościele św. Katarzyny. W obu tych miejscach ponad dachami miasta Heweliusza będą rozbrzmiewać dźwięki dzwonów, gdyż tradycyjnie dwa koncerty poświęcone są carillonowi (zespół dzwonów wieżowych - przyp. red.), który ubiega się o światową listę UNESCO - mówił Filip Berkowicz.

Przyznał też, że z niecierpliwością czeka na pierwszy solowy recital Giovanniego Antoniniego. - Proszę sobie wyobrazić, że ten legendarny założyciel Il Giardino Armonico po raz pierwszy przyjął zaproszenie, aby wykonać recital solowy i ten zabrzmi w finale 12 grudnia o godz. 17.30 w Dworze Artusa - zapraszał gość audycji.

Organizatorzy zapewniają, że wszystkie miejsca koncertów zostały odpowiednio dostosowane do wymogów sanitarnych, a pula biletów została zmniejszona.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Filip Berkowicz (dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus)

Data emisji: 1.12.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Lilianna Stawarz: utwory Geminianiego są bliskie mojemu sercu

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 20:26
- Od VII Concerto zaczynają się bardzo przyjemne impresje na temat Corellego. Pojawia się ręka mistrza, która wprowadza nowe kontrapunkty, nowe linie melodyczne, które mamy już zasłuchane i zapamiętane z Corellego. Ten Corelli u Geminianiego jest bardzo słodki - mówiła w Dwójce klawesynistka Lilianna Stawarz, która wraz z Royal Baroque Ensemble wykona dzieła włoskiego kompozytora barokowego na festiwalu Actus Humanus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Concerti grossi" Corellego na finał festiwalu Actus Humanus

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 22:11
Wysłuchaliśmy II części koncertu dzieł Arcangelo Corellego w wykonaniu {oh!} Orkiestry Historycznej pod dyrekcją Martyny Pastuszki.
rozwiń zwiń