85-lecie Programu 2. Agnieszka Duczmal zaprasza na wyjątkowy koncert

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 10:00
- Orkiestra Kameralna Amadeus współpracuje z Polskim Radiem od 45 lat. Są to zatem takie podwójne urodziny, a dla nas jubileusz Dwójki jest bardzo ważny. Ten niedzielny koncert to nasze najlepsze życzenia dla ludzi tego programu, których często znamy tylko z anteny, a także tych, których nie słychać, a dzięki ich pracy Dwójka działa - mówiła Agnieszka Duczmal, zapraszając na specjalny koncert z okazji 85. urodzin Programu 2 Polskiego Radia.
Agnieszka Duczmal
Agnieszka DuczmalFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Wydarzenie bez precedensu

Podczas wieczoru będziemy świadkami m.in. pierwszego w Polsce, a także prawdopodobnie również w historii światowej literatury muzycznej wydarzenia: Kacper Smoliński podjął wyzwanie skomponowania unikatowego koncertu podwójnego na harmonijkę, perkusję (marimbę i wibrafon) i orkiestrę smyczkową.

Pomiędzy jazzem a klasyką

Koncert rozpocznie utwór dedykowany orkiestrze, czyli "Divertimento Amadeus" Jacka Rabińskiego. - Ta kompozycja powstała na 50-lecie orkiestry, drugi utwór powstał specjalnie na ten wieczór, a został napisany przez Kacpra Smolińskiego, z którym mieliśmy przyjemność już kiedyś współpracować. Następnym solistą jest Bartek Miler, znakomity perkusista, a są to nasze ukłony w stronę ludzi jazzu. Chciałam pokazać, że wychodzimy poza jeden styl muzyczny, znajdujemy piękno w różnych kierunkach muzyki, a to jest coś pomiędzy jazzem a klasyką - podkreśliła Agnieszka Duczmal.

Dodała, że koncert zakończy utwór romantyczny, napisany z nutką humoru. - To będzie jakby przemarsz orkiestry dętej ulicami miasta i triumfalnie głoszącej chwałę Dwójki - mówiła dyrygentka.

Posłuchaj
12:42 2022_05_20 09_36_09_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Agnieszka Duczmal: ważna jest wspólna droga solisty i orkiestry (Poranek Dwójki)

 

Oryginalne połączenie harmonijki z orkiestrą

Kacper Smoliński powiedział, że idea doboru instrumentów nie jest przypadkowa. - Harmonijka i marimba to idiofony, każdy dźwięk ma swoje osobne źródło, dlatego są to instrumenty do siebie podobne. Bartek Miler jest moim przyjacielem, a to moja pierwsza większa forma kompozytorska, jego wsparcie było ważne. Jest tam sporo elementów jazzu i muzyki filmowej, jednak chciałem umieścić to w formalnych ramach koncertu klasycznego. Pierwsza część to forma sonatowa, druga to forma pieśni trzyczęściowej, a trzecia to znów forma sonatowa, ale uproszczona - wyjaśnił kompozytor. 

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY NA 85. URODZINY DWÓJKI>>>

Koncert powstał z myślą o stworzeniu współcześnie brzmiącego utworu osadzonego w formalnych ramach trzyczęściowego koncertu. Wybór perkusji (głównie marimby) jako drugiego instrumentu solowego podyktowany był oryginalnością jej połączenia z harmonijką w kontekście formy koncertu.

Czytaj też:

Koncert zostanie wykonany przez solistów: Kacpra Smolińskiego (harmonijka) i Bartka Milera (perkusja) oraz Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal 22 maja 2022 r. w Auli UAM w Poznaniu. Transmisja na antenie Dwójki. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Agnieszka Duczmal (wybitna dyrygentka, założycielka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, laureatka Diamentowej Batuty), Kacper Smoliński (kompozytor, mistrz harmonijki ustnej)

Data emisji: 20.05.2022

Godzina emisji: 9.35

mo

Czytaj także

85. urodziny Dwójki. Hubert Zemler i muzyka z "Miasteczka Twin Peaks" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 23:15
W ramach obchodów jubileuszu 85-lecia Dwójki Hubert Zemler & The Roadhouse Band zagrali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego koncert z muzyką z serialu "Miasteczko Twin Peaks" w autorskich aranżacjach (projekt TWIN PEAKS CREW). Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego wydarzenia.
rozwiń zwiń