Bartek Wąsik: w muzyce ważna jest czułość wobec odbiorców

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 10:00
- Cieszę się, że nareszcie będziemy mogli zaprosić publiczność. Połączenie muzyki z przyrodą i dziełami sztuki jest niesamowite - tak pianista Bartek Wąsik mówił o cyklu letnich koncertów "Pianokrąg" w warszawskiej Królikarni. 
Pianokrąg to cykl koncertów pianisty Bartka Wąsika w warszawskiej Królikarni
"Pianokrąg" to cykl koncertów pianisty Bartka Wąsika w warszawskiej KrólikarniFoto: Shutterstock/OleksSH
  • Już w najbliższą niedzielę - 29 maja - w warszawskiej Królikarni rozpocznie się "Pianokrąg", czyli cykl koncertów znakomitego polskiego pianisty Bartka Wąsika.
  • Artysta był gościem "Poranka Dwójki" i opowiedział o szczegółach tego wydarzenia.

Muzyka wśród śpiewu ptaków

"Pianokrąg" to cykl koncertów pianisty Bartka Wąsika, odbywający się w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. - Sporo osób woli odbierać te koncerty w pozycji leżącej na trawie, wśród śpiewu ptaków, z błękitem nieba. To muzyka twórców, dla których ważna jest czułość wobec odbiorców - mówił gość Dwójki.

Blisko natury

Dodał, że te kompozycje sięgają do pierwotnych wibracji w ciele człowieka. - Chodzi o bycie blisko natury, to jest pewien puls, który sprawia dużo przyjemności, tworzy pewną bardzo osobistą przestrzeń - podkreślił.

Czytaj też:

Kompozycje Glassa jak życiowa ścieżka dźwiękowa

Tegoroczny "Pianokrąg" otworzy I księga "Etiud" na fortepian Philipa Glassa. - Bardzo lubię wykonywać jego muzykę, cykl zamknie II księga, w każdej z nich jest 10 etiud. Nie wiem, dlaczego lubię ją grać, fascynuje, czasami irytuje, a jest trochę jak ścieżka dźwiękowa różnych życiowych sytuacji. Te utwory wymagają ćwiczeń, skupienia. Cienka jest granica, przy której pianista musi się poruszać - opisywał.

Wokół fortepianu

Wspominał również wykonanie kompletnej ścieżki dźwiękowej z filmu "Godziny" przed czterema laty. - Było chłodno i ciemno, jak to w listopadzie. Muzyka Glassa sprawiła, że powstał cykl letnich recitali fortepianowych w Królikarni, a w tym roku również w Rotundzie, gdzie publiczność będzie mogła usiąść wokół fortepianu - mówił Bartek Wąsik.


Posłuchaj
11:59 2022_05_25 09_35_12_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Bartek Wąsik: w muzyce ważna jest czułość wobec odbiorców (Poranek Dwójki)

 

Klamrę tegorocznych czterech koncertów tworzy monumentalny cykl etiud fortepianowych amerykańskiego kompozytora Philipa Glassa, który w tym roku obchodził 85. urodziny. Bohaterami pozostałych dwóch koncertów będą Jóhann Jóhannsson i Wałentyn Sylwestrow. 


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Bartek Wąsik (pianista)

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 9.35

mo

Czytaj także

Nowy singiel Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik. Posłuchaj piosenki "Drzewa"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 13:22
"Drzewa" to drugi singiel promujący album "Astronomia poety. Baczyński" Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik.  Artyści podjęli się autorskiej interpretacji wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pianokrąg. Bartek Wąsik, Królikarnia i Xawery Dunikowski

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 12:16
- Ciekaw jestem energii, która będzie emanowała z tych obrazów. W ubiegłym roku z mandali Urszuli Broll, które wisiały dookoła fortepianu, czułem niesamowitą spójność, ale też wyrzut energii w stronę instrumentu i energię zwrotną, odsyłaną ode mnie - mówił w "Poranku Dwójki" pianista, który powraca z autorskim cyklem koncertów w warszawskiej Królikarni.
rozwiń zwiń