Wojciech Grzędziński autorem Zdjęcia Roku Grand Press Photo 2022

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 11:25
- Głęboko wierzę w to, że zdjęcia mogą zmienić rzeczywistość i pomóc - mówił w "Poranku Dwójki" fotoreporter Wojciech Grzędziński, którego fotografia kilka dni temu otrzymała tytuł Zdjęcia Roku Grand Press Photo 2022.  
Wojciech Grzędziński
Wojciech GrzędzińskiFoto: Jakub Kukla/PR2
  • Wojciech Grzędziński od pierwszych dni wojny na Ukrainie dokumentuje konflikt.
  • Jego fotografia ukraińskiej pianistki Iriny Maniukiny zdobyła tytuł Zdjęcia Roku Grand Press Photo 2022.

Jego zdjęcia są świadectwem barbarzyństwa wojny, zbrodni dokonanych przez Rosjan na Ukrainie. Był świadkiem cierpienia i śmierci cywilów, ekshumacji ciał z masowych grobów w Buczy, widział ofiary bombowych ataków, w tym na dworzec w Kramatorsku. 

Z aparatem, narażając własne życie, pokonywał dziennie po kilkaset kilometrów. Na wojnie u naszych sąsiadów jest - od jej pierwszych dni. Teraz na kilka tygodni wrócił do Polski. 

Jedno z jego dramatycznych zdjęć - ukraińskiej pianistki Iriny Maniukiny grającej na białym fortepianie w zbombardowanym chwilę wcześniej domu - otrzymało tytuł: Zdjęcie Roku Grand Press Photo 2022.

Potęga fotografii

"Zostaliśmy dosłownie bez słów i to jest potęga fotografii" - powiedziała o nagrodzonym zdjęciu Ami Vitale, przewodnicząca jury, sześciokrotna laureatka World Press Photo. 

Nieduży, salonowy fortepian z odsuniętym nieco pokrowcem, okna bez szyb, widać przez nie naruszone bombą budynki, wokół odłamki szkła, z tyłu kanapa. Irina w czapce i kurtce gra. Jaka melodia płynie z uwiecznionej chwili? - Irina zagrała Chopina - powiedział Wojciech Grzędziński.

Był początek marca, pianistka znajdowała się w Białej Cerkwi, ok. 80 km na południe od Kijowa. - Miejsce zostało zupełnie przypadkowo i dość niespodziewanie zbombardowane. Jedna bomba spadła tuż obok domu Iriny i kompletnie zniszczyła dziesięć domów dookoła, poważnie uszkadzając kilkanaście kolejnych. - opowiadał fotograf. - Całe szczęście, nikt nie zginął. 

Konflikt, jakiego nie było

Wojciech Grzędziński relacjonował skutki konfliktów zbrojnych w Libanie, Afganistanie, Iraku, Sudanie Południowym, Gruzji. Ale jego zdaniem, Ukraina jest inna. - Właściwie nie widziałem takiej wojny w swoim życiu - przyznał. - Mam czasami wrażenie, że to jest pierwsza lub druga wojna światowa, tylko że z użyciem potwornie śmiercionośnych technologii.

Nasz gość specjalizuje się w dwóch dziedzinach fotografii. Jego tematami są: muzyka klasyczna – w tym dokumentowanie Konkursów Chopinowskich – i wojna. - Na tym zdjęciu jest wszystko, co robię w życiu - podkreślił.


Posłuchaj
16:17 Poranek Dwójki 6 czerwiec 2022 09_33_15.mp3 Wojciech Grzędziński o fotografii wojennej (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Grzędziński (fotoreporter)

Data emisji: 6.06.2022

Godzina emisji: 9.30 

Czytaj także

Wojciech Grzędziński: zdjęcia to dla mnie zapis emocji

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 18:00
- Fotoreportaż to taka dziwna działka fotografii, właściwie jedyna, w której obowiązują jakiekolwiek zasady. Zdjęć się nie ustawia, rejestruje się te momenty, które się widzi. Nie ma odtwarzania, rekreacji sytuacji. To wszystko jest zero-jedynkowe - mówił w Dwójce Wojciech Grzędziński, zdobywca Grand Press Photo, World Press Photo i laureat wielu innych prestiżowych konkursów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Gutkowski: fotografia nie jest obiektywna

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 10:00
- Przygotowaliśmy cały blok wydarzeń poświęconych Ukrainie. To nie będzie wystawa zdjęć wojennych, chcemy pokazać, że artyści ukraińscy wciąż tworzą, choć teraz są w bardzo trudnej sytuacji. Nie możemy zapomnieć, że są tam ludzie, którzy muszą pracować i żyć - mówił w Dwójce Tomasz Gutkowski z Fundacji Sztuk Wizualnych, organizator festiwalu "Miesiąc Fotografii" w Krakowie. 
rozwiń zwiń