Wojciech Grzędziński: zdjęcia to dla mnie zapis emocji

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 18:00
- Fotoreportaż to taka dziwna działka fotografii, właściwie jedyna, w której obowiązują jakiekolwiek zasady. Zdjęć się nie ustawia, rejestruje się te momenty, które się widzi. Nie ma odtwarzania, rekreacji sytuacji. To wszystko jest zero-jedynkowe - mówił w Dwójce Wojciech Grzędziński, zdobywca Grand Press Photo, World Press Photo i laureat wielu innych prestiżowych konkursów.
Wojciech Grzędziński
Wojciech GrzędzińskiFoto: Jakub Kukla/PR2
  • Wojciech Grzędziński to znakomity fotograf i fotoreporter, pracował m.in. przy tegorocznym, XVIII Konkursie Chopinowskim.
  • W fotografowaniu ważny dla niego jest człowiek i jego emocje.
  • Podglądactwo w sposób zapraszany - tak Wojciech Grzędziński charakteryzuje swój fach.

Wojciech Grzędziński to fotograf, fotoreporter, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, laureat wielu innych prestiżowych wyróżnień. Jest autorem wielu wystaw i książek. Fotograf przez wiele lat jeździł po świecie, wielokrotnie pracując w strefach konfliktów zbrojnych i kryzysów humanitarnych w różnych miejscach na świecie. Dziś jest jednym z najbardziej znanych polskich fotografów i fotoreporterów. 

Jego kadry z terenów wojennych szokują - to trudna, ważna i potrzebna fotografia. Na przeciwległym biegunie znajdują się zdjęcia artystów, choćby uczestników Konkursu Chopinowskiego - dynamiczne, piękne, nieraz dowcipne. Twierdzi, że dobrego fotoreportera poznaje się po odpowiednich butach. W fotografowaniu ważny dla niego jest człowiek i jego emocje.

- Emocje to coś, czego nie da się zagrać. Ja przynajmniej nie znam ludzi, którzy potrafiliby to zagrać w sposób przekonujący. A zdjęcia muszą przekonywać. Dla mnie zdjęcia to zapis emocji. Cała reszta to kunszt fotograficzny, ale bez tego, co w zdjęciu, nie ma fotografii - tłumaczył swoją filozofię pracy Wojciech Grzędziński.

Droga fotoreportera. Jak młody Wojtek chwycił za aparat

Zainteresowanie fotografią pojawiło się u niego dzięki prasie, do której miał dostęp w rodzinnym domu. - To był czas magazynów "Gazety Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "National Geographic". Przede wszystkim to były reportaże, które dawały możliwość zanurzenia się w tej rzeczywistości pokazanej poprzez litery, ale też poprzez obrazy, zdjęcia. Kiedy dorastałem, to był też czas wojny w Bośni, więc te obrazy, które były stamtąd pokazywane, te przejmujące historie zostały we mnie. To była taka dosyć nienaturalnie naturalna droga - skwitował gość audycji.

Posłuchaj
28:17 Dwójka OWZK 22.12.2021 GRZEDZINSKI_1.mp3 Wojciech Grzędziński. Droga fotoreportera (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

20:18 Dwójka OWZK 22.12.2021 GRZEDZINSKI_2.mp3 Wojciech Grzędziński. Droga fotoreportera - ciąg dalszy rozmowy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)  

Na początku Wojciech Grzędziński traktował fotografię przede wszystkim jako przygodę. - To jest fantastyczna możliwość znalezienia się w sytuacjach, które są niedostępne dla zwykłego człowieka. To równie dobrze mogą być codzienne sytuacje. Pamiętam taki materiał, gdy byłem jeszcze młodym fotoreporterem, który robiłem na mokotowskiej melinie, dwie przecznice od mojego domu. To właśnie aparat dawał mi przepustkę też do takich miejsc, do odkrywania troszkę innej rzeczywistości - opowiadał.

Wojciech Grzędziński. Świat w kadrze fotografa

Jak dodał, bycie fotoroperterem daje możliwość podglądactwa w sposób zapraszany. - Ciężko sobie wyobrazić, że ktoś znajomy mówi np. "Hej, będę rodzić. Zrobisz mi zdjęcia?". Bez tego "zdjęcia" byłoby to co najmniej dziwne, a tak jest to możliwość podejrzenia sytuacji, chociażby takich bardzo intymnych, w których przeważnie nie mamy możliwości obserwować innych ludzi. To jest właśnie dla mnie fenomen reportażu, czyli opowiadanie historii, zdarzeń poprzez obraz - podkreślał Wojciech Grzędziński.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Wojciech Grzędziński (fotoreporter, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, zdobywca m.in. Grand Press Photo i World Press Photo)

Data emisji: 22.12.2021

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Zofia Nasierowska w Google Doodle w 85. rocznicę urodzin polskiej fotografki

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 05:50
85 lat temu, 24 kwietnia 1938 roku, urodziła się polska fotografka Zofia Nasierowska. Już na studiach znalazła się środowisku filmowej bohemy artystycznej, którą portretowała przez wiele kolejnych lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W fotografii nie ma reguł". Bogdan Dziworski o swojej relacji z aparatem

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 10:57
- To jest słodka tajemnica fotografii, że nie wiadomo, w jakim momencie coś zrobimy, nie wiadomo, czy to wyjdzie. Czasami jesteśmy załamani, a czasami w tym załamaniu powstają jakieś fantastyczne sprawy. Każdy fotografik kieruje się swoim sercem i wyczuciem - mówił w audycji "Głębia ostrości" na antenie Polskiego Radia 24 wybitny fotograf, operator, reżyser i scenarzysta filmowy Bogdan Dziworski.
rozwiń zwiń