Enter Enea Festival. Leszek Możdżer: zagraliśmy z Marialy Pacheco przepiękny koncert

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 11:40
- Niestety Hadrien Feraud w wyniku przeróżnych pechowych zdarzeń nie doleciał ze swoim zespołem na nasz festiwal. Omar Sosa, kolejny artysta, który miał wystąpić drugiego dnia, nie odbierał telefonu... Zadzwoniliśmy więc do menedżera, który konraktował z nami ten koncert . A on na to: "koło mnie siedzi właśnie Marialy Pacheco, która bardzo chętnie zagrałaby zastępstwo" - mówił w "Poranku Dwójki" Leszek Możdżer, szef artystyczny zakończonego właśnie Enter Enea Festival w Poznaniu.
Mariusz Owczarek (L) i Leszek Możdżer (P) nad Jeziorem Strzeszynskim w Poznaniu, gdzie odbywa się  Enter Enea Festival
Mariusz Owczarek (L) i Leszek Możdżer (P) nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu, gdzie odbywa się Enter Enea FestivalFoto: Mariusz Owczarek/PR

Święto jazzu w pięknych okolicznościach przyrody

Enter Enea Festival to trzy dni muzycznego spotkania w plenerze Jeziora Strzeszyńskiego, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego od pierwszej edycji. Festiwal, który w tym roku odbył się w terminie 13-15 czerwca, łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z kameralnej liczby widzów i przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń.

Podziękowania dla... nieobecnego

Jedną z gwiazd, które miały wystąpić w Poznaniu, był francuski muzyk i kompozytor Hadrien Feraud wraz ze swoim autorskim zespołem 5-ISH. Organizatorzy 12. Enter Enea Festival dowiedzieli się, że ten występ nie dojdzie do skutku we wtorek przed południem, czyli... w dniu koncertu. W zastęstwie Leszek Możdżer wystąpił w duecie z kubańską pianistką Marialy Pacheco.

- Zagraliśmy w moim odczuciu przepiękny koncert, który w ogóle podniósł całą atmosferę festiwalu. Okazuje się, że ten najwyższy reżyser, który nad tym wszystkim panuje, miał plan, żeby właśnie taki koncert się wydarzył, żeby nas wszystkich otworzył. To było fantastyczne przeżycie, niesamowite doświadczenie. Ja nawet dziękowałem Hadrienowi ze sceny za to, że nie przyleciał do Poznania - opowiadał gość Dwójki.

Posłuchaj
14:56 Poranek Dwójki 16.06.2022 enea festival.mp3 Leszek Możdżer podsumowuje 12. Enter Enea Festival w Poznaniu (Poranek Dwójki) 

W tegorocznym programie Enter Enea Festival znalazło się wiele muzycznych odkryć. Po raz pierwszy w Polsce wystąpił Chassol, francuski pianista, kompozytor muzyki filmowej, który nie boi się eksperymentować czy sięgać w swojej twórczości po muzykę pop. Jest gwiazdą międzynarodowych festiwali, m.in. lyońskiego Nuits Sonores czy Kunstenfestivaldesarts w Brukseli. Zaś na zakończenie festiwalu organizatorzy przygotowali pierwszy w Polsce występ indyjskiej królowej gitary basowej - Mohini Dey.

Patronem medialnym 12. Enter Enea Festival był Program 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Rozmawiał: Mariusz Owczarek

Gość: Leszek Możdżer (pianista, kompozytor, jazzman, dyrektor artystyczny Enter Enea Festival)

Data emisji: 16.06.2022

Godzina emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Trójka na jubileuszowej edycji Enter Enea Festival

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 19:00
Zakończyła się już 10. edycja Enter Enea Festival, dorocznego muzycznego spotkania w plenerze, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Festiwalu. W 2020 roku Mariusz Owczarek przyjechał nad Jezioro Strzeszyńskie wyjątkowo u schyłku lata, w weekend 21-23 sierpnia.
rozwiń zwiń