REKLAMA

60. Bydgoski Festiwal Muzyczny - od Ewy Bem do Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 09:45
- To jeden z najstarszych festiwali odbywających się w Polsce, z pewnością najstarszy w północnej części naszego kraju. Od 2016 roku nosi on tytuł "Kontrasty", w tym roku z podtytułem "Nowa nadzieja" - mówił w "Poranku Dwójki" Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, organizatora trwającego 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: mat. promocyjne

Różnorodność muzyczna w Bydgoszczy

Festiwalowa publiczność ma okazję wysłuchać ciekawych projektów muzycznych, począwszy od nieznanych utworów polskich i obcych, poprzez najwspanialsze dzieła światowej literatury muzycznej różnych epok i stylów. Bydgoska estrada to także miejsce prawykonań utworów specjalnie napisanych przez wybitnych polskich kompozytorów współczesnych na zamówienie Filharmonii Pomorskiej lub jej dedykowanych.

- Nasz festiwal jest mocno skontrastowany. Obok tego głównego, symfonicznego nurtu towarzyszą mu również koncerty kameralne, ale i takie, które możemy zaliczyć do muzyki rozrywkowej. Chociaż ja nie lubię dzielenia muzyki na poważną i rozrywkową. Dla mnie muzyka jest po prostu dobra albo zła - podkreślał Maciej Puto.

Penderecki na inaugurację

W ramach tegorocznej odsłony wydarzenia odbyły się do tej pory trzy koncerty. Swoistym preludium był koncert plenerowy pod hasłem "Muzyka z kosmosu", który odbył się pod koniec sierpnia. Właściwa inauguracja miała miejsce w ubiegły piątek (16.09). W całości wypełniło ją wykonanie monumentalnego dzieła Krzysztofa Pendereckiego "Siedem bram Jerozolimy".

– Krytycy i melomani twierdzą, że był to jeden z najlepszych koncertów ostatnich lat. Na estradzie wystąpiła Orkiestra Filharmonii Pomorskiej, Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie, grono znakomitych solistów, a całość poprowadził maestro Maciej Tworek - opowiadał gość Dwójki.

Dużo żeńskich głosów

W miniony weekend odbył się jeszcze jeden koncert - "Dumne one 2.0" z udziałem Capelli Bydgostiensis i czterech wokalistek: Małgorzaty Ostrowskiej, Katarzyny Cerekwickiej, Anny Grzelak i Agaty Twardowskiej (18.09).

A przed nami m.in. koncert "Ewa Bem Symfonicznie". - Jest to premierowy program, który zabrzmi w najbliższy piątek o godz. 19.00. Ewa Bem wystąpi z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej, dla której specjalne aranżacje przygotował Krzysztof Herdzin i on również stanie za pulpitem dyrygenckim - zapowiadał Maciej Puto.

Posłuchaj
12:22 Poranek Dwójki 21.09.2022 puto.mp3 Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, o 60. Bydgoskim Festiwalu Muzycznym (Poranek Dwójki) 

60. Bydgoski Festiwal Muzyczny odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Maciej Puto (dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy)

Data emisji: 21.09.2022

Godzina emisji: 8.35

pg

Czytaj także

Jerzy Kornowicz: "Warszawska Jesień" ma swoją tożsamość

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 10:00
- Nasze tegoroczne hasło ma niewątpliwie sens społeczny, ale oczywiście również aspekt czysto muzyczny. Chodzi o coś, co po staremu nazwalibyśmy kameralistyką czy zespołowością. To fenomen ostatnich dwóch dekad, w jakimś stopniu to zespoły piszą muzykę, a nie kompozytorzy. Tej wizji świata i twórczości przyjrzymy się podczas tegorocznego festiwalu - mówił w Dwójce Jerzy Kornowicz, dyrektor "Warszawskiej Jesieni", która rozpoczyna się już w piątek 16 września. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef Narodowego Starego Teatru w Krakowie: czasy wymuszają, żeby być trochę mniej ambitnym

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 11:12
- Dwa lata temu zrealizowaliśmy dziewięć premier, rok temu - osiem, a w tym roku zrealizujemy siedem. Troszkę ograniczamy więc nasz program artystyczny - mówił w "Poranku Dwójki" Waldemar Raźniak, dyrektor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
rozwiń zwiń