19 lat na szerokich wodach. Instytut Teatralny świętuje urodziny

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 11:05
- Próby powołania instytucji, która zbierałaby zadania i byłaby spoiwem dla środowiska teatralnego, sięgają początków XX wieku, a sam Instytut Teatralny zrodził się z chęci ratowania dokumentów - mówił w "Poranku Dwójki" Łukasz Orłowski, rzecznik obchodzącej jubileusz placówki. 
Siedziba Instytutu Teatralnego w Warszawie
Siedziba Instytutu Teatralnego w WarszawieFoto: PAP/Albert Zawada

Zapraszamy na 19. urodziny Instytutu Teatralnego. Placówka od 2003 roku organizuje debaty o polskim teatrze, prowadzi działania edukacyjne, największy portal poświęcony w całości współczesnemu polskiemu życiu teatralnemu.

Lata oczekiwań

Genezą instytutu była potrzeba konsolidacji środowiska teatralnego. Przez długi okres ta konieczność pozostawała jednak bez formalnej odpowiedzi. Udało się dzięki determinacji późniejszej dyrektorki instytutu Doroty Buchwald, która chciała uratować zasoby działu dokumentacji Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) będącego wówczas w kryzysie.

"To się nie uda, nie wypali" - mieli wieszczyć sami artyści. - Ale wypaliło. Ówczesny minister, pan Dąbrowski, przyjął ten pomysł z entuzjazmem - opowiadał Łukasz Orłowski. - 1 lipca 2003 roku instytut powstał. 

Przeszłość - teraźniejszość - przyszłość

Dokumentowanie historii polskiego teatru jest jednym z filarów instytucji, ale ma ona także inne zadania, które wchodzą w dialog z teraźniejszością i przyszłością. - Działania upowszechniające, edukacyjne, wszystkie aspekty pracy, które mogą zbliżać do tego, aby publiczność zapoznawała się z teatrem - tłumaczył nasz gość. - W tej chwili właśnie kończymy XV - jubileuszową - edycję programu "Lato w teatrze" rozsianego po całej Polsce, a za chwilę zaczynamy XIV edycję programu "Teatr Polska", w ramach którego 18 teatrów wyruszy w objazd po kraju. Do miejsc, w których dostęp do kultury jest utrudniony, a czasami niemożliwy.

Solidarnie z Ukrainą i Białorusią

Ostatnia sobota wakacji (27 sierpnia) to – już tradycyjnie – czas wspólnego pożegnania lata i świętowania urodzin Instytutu Teatralnego na warszawskim zielonym Jazdowie. Tegoroczne wydarzenie upłynie pod znakiem solidarności między społecznością polską a ukraińską i białoruską.

Czytaj także:


Posłuchaj
13:46 Poranek Dwójki IT 25 sierpień 2022 09_34_18.mp3 Łukasz Orłowski o jubileuszu Instytutu Teatralnego (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Łukasz Orłowski (rzecznik Instytutu Teatralnego)

Data emisji: 25.08.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Andrzej Stockinger - na scenie czarny charakter, amant na estradzie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2023 05:40
30 lat temu, 13 sierpnia 1993 roku, zmarł Andrzej Stockinger, aktor teatralny, filmowy i kabaretowy oraz piosenkarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Współczesny w Warszawie rozpoczyna sezon i zaprasza na spektakle

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 18:10
Teatr Współczesny w Warszawie na Scenie w Baraku rozpoczyna nowy sezon sztuką Sergi Belbela "Gdybym cię nie poznał", w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Z kolei na Scenie Głównej widzowie będą mogli niebawem oglądać spektakl "Lepiej już było", w którym podjęto temat sytuacji życiowej emerytów. 
rozwiń zwiń