Andrzej Kwieciński i jego odgrywanie baroku

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 05:00
Ile współczesnych retorycznych westchnień można zawrzeć w barokowej formie passacaglii, najlepiej wie Andrzej Kwieciński.
Kompozytor Andrzej Kwieciński
Kompozytor Andrzej KwiecińskiFoto: Polskie Wydawnictwo Muzyczne

To kompozytor, który kocha wczesny barok, jednak jego własna muzyka nie jest pastiszem, lecz baroku odgrywaniem - to barokowe gesty, dworska kultura XVII wieku w cudzysłowie i z przymrużeniem oka.

Były poważna Sinfonia Luci nella notte i ...piosenka o pocałunkach, Canzon de baci.


Posłuchaj
56:39 2021_12_01 22_01_19_PR2_Nowa_Polska.mp3 Andrzej Kwieciński i jego odgrywanie baroku (Nowa Polska) 

Bardzo gorąco zapraszam do wysłuchania audycji, która była spotkaniem z kompozytorem i jego muzyką.

Pozdrawiam

Ewa Szczecińska

***

Andrzej Kwieciński to uznany polski kompozytor młodego pokolenia. Urodził się w 1984 roku, w latach 2005-2011 studiował na wydziale kompozycji w Królewskim Konserwatorium w Hadze (Koninklijk Conservatorium Den Haag). Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów, w 2014 roku jego utwór pt. Canzon de baci, którego będzie można posłuchać w audycji, zwyciężył w kategorii młodych kompozytorów na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Helsinkach.

W 2010 roku Andrzej Kwieciński zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie Kompozytorskim Young Masters XXI. Twórca jest również stypendystą Ministra Kultury, laureatem stypendium im. Witolda Lutosławskiego oraz finalistą różnych konkursów międzynarodowych w tym 9. Tokyo International Competition for Chamber Music Composition w 2004 roku.

Jego utwory były wykonywane podczas wielu różnych wydarzeń muzycznych, takich jak Festiwal Prawykonań, Gaudeamus Muziekweek, Klang!, Musica Polonica Nova, Turning Sounds czy Warszawska Jesień.

Audycja "Nowa Polska", której autorką jest Ewa Szczecińska, poświęcona jest najważniejszym utworom polskiej muzyki współczesnej ostatnich trzech dekad, od 1989 roku.

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 1.12.2021

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Zieliński i jego kody

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 07:00
Gościem w cyklu "Nowa Polska" był Kompozytor Maciej Zieliński. W programie jego muzyka koncertująca, orkiestrowa, a także kameralna.
rozwiń zwiń