"Chrzciny" - dzień z życia rodziny. Komedia ze stanem wojennym w tle

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 11:20
- Ci ludzie się nawzajem nie słuchają, każdy chce powiedzieć swoje i jego racja jest tą ważniejszą (...). Każdy będzie mógł odnaleźć tu trochę siebie, sytuacje znane z rodzinnych spotkań - mówił w "Poranku Dwójki" Jakub Skoczeń, reżyser filmu pt. "Chrzciny". 
Reżyser Jakub Skoczeń podczas uroczystej Gali Finałowej XX Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu
Reżyser Jakub Skoczeń podczas uroczystej Gali Finałowej XX Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w ToruniuFoto: Mikołaj Kuras/PAP

To tylko małe kłamstewko

Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość - chrzciny najmłodszego wnuka - do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.

Ale nie jest to bynajmniej film o stanie wojennym, nie pretenduje on także do roli obrazu historycznego. - Chcieliśmy opowiedzieć o próbie pojednania rodziny i wpisać to w kontekst historyczny Polski - mówił Jakub Skoczeń. - Zapominamy często, że stan wojenny to była przede wszystkim reakcja na Solidarność, na wielki wybuch wolności. I kwestia wolności ma w tym filmie ogromne znaczenie.

Zabawnie o poważnych sprawach

Bohaterka w imię wyższych racji – podobnie jak architekci stanu wojennego – dla swojej rodziny staje na rzęsach. W tej roli zobaczymy Katarzynę Figurę. - Mamy do czynienia z komediodramatem, ten film nie jest tylko i wyłącznie dramatem. Chcieliśmy oczywiście opowiedzieć o poważnych sprawach dotyczących nas wszystkich, ale w formie lekkiej, z dystansem, z dużą ilością śmiechu - zaznaczył reżyser. - Chocholi taniec, który się odbywa w filmie, trwa. I nie chodzi o kwestie polityczne, tylko o nas wszystkich.

Obraz "Chrzciny" został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest oraz na Festiwalu Młodzi i Film.


Posłuchaj
14:12 Poranek Dwójki 17 listopad 2022 09_30_57.mp3 "Chrzciny". Komedia ze stanem wojennym w tle (Poranek Dwójki)

 

Zwiastun

[YT/Chrzciny - Zwiastun PL (Official Trailer)]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jakub Skoczeń (reżyser)

Data emisji: 17.11.2022

Godzina emisji: 9.40

pg/kor/uk/kor

Czytaj także

Stan wojenny w filmie polskim. "Kino pozwala niuansować przeszłość"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 12:00
- Temat stanu wojennego niewątpliwie w polskiej kinematografii cały czas się przewija, słyszymy jego echa. Okoliczności wielkiej historii, o których dziś uczymy się w podręcznikach, to są z jednej strony twarde, suche fakty, ale z drugiej strony wokół jest jeszcze wiele niespopularyzowanych okoliczności, warto po nie sięgnąć - mówił w Programie 2 Polskiego Radia krytyk filmowy Artur Zaborski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gdańsk '82. Festiwal, który się nie odbył". Półkowniki w kinie Iluzjon

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 11:15
- Niemal wszystkie filmy, które będziemy pokazywać na festiwalu, początkowo trafiły na półki. W związku z tym staramy się te filmy przypomnieć, żeby pokazać co było niedozwolone i jakie panowały wtedy stosunki - mówiła w "Poranku Dwójki" Kalina Zalewska, dyrektor artystyczna przeglądu "Gdańsk '82. Festiwal, który się nie odbył" w warszawskim kinie Iluzjon.
rozwiń zwiń