Janusz, Stanisław i Tadeusz. Festiwal "3 x Różewicz" w Radomsku

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 11:00
- Czujemy się strażnikami spuścizny trzech braci Różewiczów. Tadeusz i Stanisław urodzili się w Radomsku, Janusz spędził tu swoją młodość. Żywym pomnikiem tej pamięci jest nasz coroczny festiwal - mówiła w Dwójce Jolanta Dąbrowska, koordynatorka festiwalu "3 x Różewicz".
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

Janusz był poetą, Stanisław - reżyserem i scenarzystą, a najbardziej znany Tadeusz - poetą, dramaturgiem i prozaikiem. Ich rodzinne Radomsko przez najbliższe dni żyć będzie wydarzeniami poświęconymi tym trzem artystom.

Intymna twórczość Różewiczów

W programie festiwalu są m.in. monodramy i spotkania literackie. W tym roku organizatorzy musieli zrezygnować z dużych widowisk ze względu na remont lokalnego domu kultury i ograniczoną przestrzeń. W ten sposób festiwal stał się bardziej kameralny, co zdaniem Jolanty Dąbrowskiej koresponduje z charakterem twórczości wszystkich braci.

- Twórczość każdego z braci jest bardzo intymna, filmy Stanisława Różewicza to nie jest kino komercyjne, to kino autorskie. W tekstach Janusza i Tadeusza Różewiczów też nie ma "fajerwerków", jest to intymne spotkanie odbiorca-autor - przekonywała.

Program festiwalu

Swój przyjazd do Radomska potwierdził m.in. wybitny aktor Wiesław Komasa, który wystąpi w monodramie "Różewiczogranie". Jednym z głównych punktów festiwalu będzie spektakl "W tłumaczeniu" w wykonaniu Adama Stoyanova, wybitnego głuchego poety i aktora. W programie jest również spotkanie z Magdaleną Grochowską, autorką najnowszej biografii Tadeusza Różewicza pt. "Różewicz. Rekonstrukcja" tom 1., oraz z Moniką Nowak, autorką biografii Janusza Różewicza.

<<< Tadeusz Różewicz - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

- Na koniec - taka nasza produkcja, będzie to widowisko "Pewnego razu". Punktem wyjścia są wiersze Natalii Wawrzyniak, laureatki ubiegłorocznego konkursu poetyckiego im. Janusza Różewicza. Wystąpią lokalni artyści, będzie to widowisko, w którym oddamy hołd wszystkim trzem braciom - wyjaśniała Jolanta Dąbrowska.

Festiwal "3 x Różewicz" potrwa od 25 do 27 listopada w Miejskim Domu Kultury w Warszawie.

Posłuchaj
08:21 Dwojka Poranek Dwojki 2022_11_24-09-33-39.mp3 Jolanta Dąbrowska zaprasza na festiwal "3 x Różewicz" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jolanta Dąbrowska (koordynatorka Festiwalu "3 x Różewicz")

Data emisji: 24.11.2022

Godzina emisji: 9.30

mg/kor

Czytaj także

"Pan Tadeusz Różewicz" - wystawa na stulecie urodzin poety

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 20:44
- Spadkobiercy Tadeusza Różewicza przekazali dużą część archiwum do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, pośredniczyło w tym też miasto Wrocław, od razu z takim pomysłem, żeby w jakiś sposób eksponować te materiały. Dość szybko pojawił się pomysł, by miejscem ekspozycji było Muzeum "Pana Tadeusza". Ostateczny kształt tej wystawy to jednak kilka ostatnich miesięcy 2021 roku - mówiła w Dwójce Maria Marszałek, kuratorka wystawy "Pan Tadeusz Różewicz".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Różewicz. Rekonstrukcja. Tom 1". Śladem poety

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 07:34
W tygodniu (6-10.12) w cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy fragmenty biografii Tadeusza Różewicza "Różewicz. Rekonstrukcja. Tom 1". Autorką jest eseistka i reportażystka Magdalena Grochowska. Czytała Agnieszka Pilaszewska.
rozwiń zwiń