REKLAMA

Magdalena Grochowska: od bohaterów moich książek dowiedziałam się, że wojna jest zawsze

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 17:15
- Albo zmagamy się ze światem, albo ze sobą, z tym, co niesie życie. Świat jest w stanie nieustannej przemiany. Właściwie nigdy nie zaznamy spokoju. Tego się dowiedziałam od osób, o których piszę, zwłaszcza od Jerzego Stempowskiego - mówiła reporterka w audycji "Literackie witaminy".
Magdalena Grochowska
Magdalena GrochowskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Posłuchaj
08:56 Dwójka Literackie witaminy 18.06.2020 Grochowska.mp3 Magdalena Grochowska o życiu w czasie epidemii, pracy nad książką o Tadeuszu Różewiczu i związanych z tym lekturach (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Tischner.jpg
Wojciech Bonowicz: Tischner uczył, że myślenie daje wolność

Odnosząc się do panującej pandemii, Magdalena Grochowska powiedziała, że znajduje się trochę "tyłem do świata". - Zajmuję się pisaniem, a pisanie to czynność bardzo samotnicza. Jak powiedział Tadeusz Różewicz, w czasie pisania człowiek jest odwrócony. W jakimś sensie ja jestem właśnie w takiej pozycji, choć oczywiście to, co dzieje się na świecie, bardzo mnie dotyczy - przyznała autorka biografii m.in. Jerzego Giedroycia i Jana Strzeleckiego, a także książki "W czasach szaleństwa".

Obecnie Magdalena Grochowska pracuje nad książką o Tadeuszu Różewiczu. - Patrzę na to, co się dzieje trochę przez pryzmat też jego widzenia świata i nieba, które jest nad jego poezją. To niebo ma kolor miedziany, więc mnie ta cała sytuacja nie dziwi - podkreślała.

W ostatnim czasie lektury reporterki są ściśle związane z osobą Tadeusza Różewicza. Co dokładnie czyta, bądź już przeczytała, o tym opowiadała w dalszej części audycji.

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl 

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Magdalena Grochowska (reporterka)

Data emisji: 18.06.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Harlan Coben o serialowej adaptacji książki "W głębi lasu"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 18:49
- To thriller. Widzowie będą zainteresowani tym, jak Paweł próbuje odnaleźć prawdę o tym, co zdarzyło się w lesie 25 lat temu. Co stało się z jego siostrą i innymi zaginionymi. Sądzę, że ta historia nie tylko przyspieszy nam tętno, ale także spowoduje szybsze bicie serca dzięki historii miłosnej - mówił Harlan Coben o nowym serialu w reżyserii Bartosza Konopki i Leszka Dawida inspirowanym jego kryminałem "The Woods".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kwestia ceny". Zygmunt Miłoszewski: chciałem nawiązać do klasycznej powieści przygodowej

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 10:58
- Wiedziałem, że szukam jakiejś tajemnicy z przeszłości. Zacząłem się więc cofać: PRL za wcześnie, II wojna światowa zbyt wyświechtana. Gdy dotarłem do przełomu XIX i XX wieku, pomyślałem "a może ci zesłańcy"? - mówił w Dwójce powieściopisarz, autor książkowego thrillera pt."Kwestia ceny".
rozwiń zwiń