"I co pan widzi? Różewicz filmowy"​. Autor: nie słyszałem, żeby taka książka już powstała

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 11:34
- Mam poczucie wielkiego szczęścia życiowego, że mogłem poznać poetę i poświęcić mu z wielką radością kilka lat swojego zawodowego życia i coś zostawić zarówno w formie filmowej, jak i właśnie w tej książce - mówił w "Poranku Dwójki" Andrzej Sapija, autor książki "I co pan widzi? Różewicz filmowy"​.
W archiwach znajdziemy notatniki z zapiskami i rysunkami Tadeusz Różewicza
W archiwach znajdziemy notatniki z zapiskami i rysunkami Tadeusz RóżewiczaFoto: shutterstock/badahos

Rok Różewicza, uchwalony przez Sejm RP z okazji 100. rocznicy urodzin poety, dramatopisarza i eseisty, powoli dobiega końca. Od początku 2021 roku szczególnie intensywnie przyglądamy się nie tylko twórczości Tadeusza Różewicza, ale także próbujemy na nowo stworzyć bardziej prywatny, mniej znany obraz jednego z najważniejszych polskich twórców XX i początków XXI wieku.

- Widzę Różewicza jako osobowość niezwykle złożoną, barwną, czasami nawet z pewnymi elementami sprzeczności, ale niezwykle fascynującą. Fascynującą zarówno w sferze twórczości, jak i człowieczeństwa, osobowości. To jeden z motywów tej książki, którą przygotowałem. Bardzo mi zależało, żeby czytelnicy poczuli i zobaczyli te barwy osobowości, człowieczeństwa mojego bohatera - podkreślał Andrzej Sapija.

Posłuchaj
11:20 Poranek Dwójki 30.11.2021 sapija.mp3 Rozmowa z Andrzejem Sapiją, autorem książki "I co pan widzi? Różewicz filmowy"​ (Poranek Dwójki) 

Literacko-filmowy Różewicz

Gość Dwójki do tej pory kręcił filmy, głównie dokumentalne, o sztuce i literaturze współczesnej, w tym poświęcone właśnie Tadeuszowi Różewiczowi. - Kiedy dokumentaliści kończą film, to cierpią, ponieważ 80 procent nagranego materiału właściwie ulega degradacji i zniszczeniu. W tej chwili jednak mamy taką technikę, która pozwala to zachowywać i ja w którymś momencie pomyślałem, że warto to przełożyć na formę literacką - tłumaczył.

Tadeusz Różewicz - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Książka "I co pan widzi? Różewicz filmowy" zawiera rozmowy m.in. na tematy filmowe (w tym np. z Meryl Streep). Wiele w niej unikatowych archiwów - w tym notatników z zapiskami i rysunkami, czy zdjęć z prywatnych spotkań z przyjaciółmi.

- Jest to o tyle niezwykła książka, że jest ona stworzona ze spisanych wywiadów, rozmów, sytuacji, które były filmowane z moim bohaterem. Nie słyszałem, żeby taka książka już powstała - powiedział Andrzej Sapija.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Sapija (dokumentalista, autor książki "I co pan widzi? Różewicz filmowy")

Data emisji: 29.11.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Kamil Różewicz: ojciec był cichy i oszczędny w słowach

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 10:21
- Dom ojca był zawsze oazą spokoju i ciszy. Koledzy dziwili się: dlaczego u was jest tak cicho? Ta cisza ukształtowała nas wszystkich - opowiadał w audycji "Dwie do setki" Kamil Różewicz, starszy syn Tadeusza Różewicza, którego siódma rocznica śmierci mija właśnie dziś (24.04).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Hawałej: Różewicz i narcyzm to dwa kontrasty

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 13:00
- Często myślał o czymś albo był tak zaaferowany rozmową z nami, że nie chciał, by docierał do niego trzask migawki - mówił o Tadeuszu Różewiczu Adam Hawałej, fotograf dokumentujący jego pracę.
rozwiń zwiń